Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyRuská vláda chce prolomit anonymní síť TOR, nabízí odměnu 3,9 milionu rublů

Ruská vláda chce prolomit anonymní síť TOR, nabízí odměnu 3,9 milionu rublů

Ministerstvo vnitra RF vypsalo odměnu 3,9 milionu rublů (zhruba 2,26 milionu korun) tomu, komu se podaří vyvinout software, který by odhalil uživatele programu „Tor“.

Soutěže se mohou zúčastnit obyvatelé Ruské federace, kteří zaplatí jistinu ve výši 195 tisíc rublů (cca 110 000 Kč).

Popularita TORu v Rusku roste. V červnu bylo zaznamenáno 210 tisíc současně připojených uživatelů k této síti, což představuje zhruba desetinu všech uživatelů anonymizačních služeb na území RF. Podle listu Guardian Rusko v počtu uživatelů TORu aktuálně patří na pátou příčku.

Byla tedy jen otázka času, kdy se tento dokonale vypracovaný systém anonymizace stane trnem v oku ruským úřadům, které na sebe před nedávnem upozornily tím, že začaly regulovat fungování blogů s denní návštěvností převyšující tři tisíce čtenářů.

Stačí jediné kliknutí a datové pakety uživatele TORu tečou přes desítky uzlů, než se dostanou ke svému cíli. Úkolem programu je zmást cílový server tak, aby uživateli uměl odpověď zaslat zpět, aniž by poznal, kdo je původce požadavku.

Vedle aktivistů, novinářů nebo disidentů v nesvobodných státech je však TOR oblíbený i mezi hackery, drogovými dealery a sběrateli dětské pornografie, což na něj vrhá špatné světlo.

contestZdroj: TechSpot

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře