Středa, 8 května, 2024
DomůRecenzeRunning With Friends od Zynga - Návykovka jak má být

Running With Friends od Zynga – Návykovka jak má být

Seriál o návykovkách pokračuje tentokrát v trochu zkrácené podobě. O jeho pokračovaní se postaralo přední studio Zynga, a to hrou s názvem Running With Friends. Místo celého výběru těch nejchytlavějších her si tentokrát představíme pouze jednu, ovšem stojí za to.

Zcela prvně byla hra s názvem Running With Friends uvedena do Apple Appstore na začátku letošního roku a od nynější verze se poměrně razantně liší. Principiálně však nikoliv. Hlavním úkolem je utíkat tak rychle, co jen nohy stačí. Po úvodním odpočítání se vyřítíte do ulic a sprintujete, jak nejlépe umíte. Na záda se totiž lepí rozzuřený býk a stačí jen malinké zaváhání a převálcuje vás. Kdo se v běhu dostane nejdál, vyhrává.

Na co si dávat pozor a jak se pohybovat. Cesta, po které běží figurka je po většině úseku tříproudová a tvořena řadou zatáček, uliček, ale především velkou řadou překážek, které s přibývajícími metry jsou více a více krkolomné. Lze je rozdělit na dva druhy. První druh tvoří překážky, které lze nějakým způsobem zničit zpravidla podkopnout, jako například: ostatní hráči, kužely, dřevěné zátarasy, sudy, krabice nebo stohy slámy. Navíc za jejich zlikvidování dostanete ještě bonusové body.

Druhým typem překážek jsou ty, kterým je lepší se vyhnout, nejčastěji úskokem nebo přeskočením či podklouznutím. Sudy s výbušninami, býci, kteří běží v protisměru, auta, autobusy, lešení, sem tam v některých úsecích se objevuji díry v zemi nebo popadané sloupy. Nevyhnutí se jakékoliv z těchto nástrah může znamenat konečnou.

V případě, že se vám ?poštěstí? vletět do některé z přichystaných překážek, existují dvě možnosti jak pokračovat. Buď se smíříte s dosavadním skórem a běh ukončíte, nebo si koupíte tzv. druhou a třetí šanci, která běh prodlouží, dokud opět nedojde ke srážce. Druhá šance přijde na 100 drahokamů, třetí pak na 150. Pak už následuje definitivní konec běhu.

Photo 28-06-2013 11 29 40

Z názvu můžeme odvodit, že se soupeří proti opravdovým hráčům, což je určitě výhodou než proti naprogramovanému protihráči. Zapojit do hry se lze buď to pomocí facebookových kamarádů, kteří se stanou našimi soupeři nebo pomocí náhodného přiřazení protihráče z jakéhokoliv koutu světa. S protihráči můžeme komunikovat pomoci chatu, který je k dispozici, nebo jim poslat štouchanec, aby neotáleli se svým během a tak zbytečně nezdržovali celý souboj. Celý jeden souboj se skládá ze tří běhů a pořadí jde na střídačku. Jednou vy, podruhé zase soupeř. Kdo má po třech bězích v součtu nejvyšší skóre, stává se vítězem.

Na úvod každého běhu je možnost si vylosovat několik výhod z malé loterie. Jeden los má hodnotu 100 drahokamů. Pokud jste nespokojeni s vylosovanou variantou, 25 drahokamů bude stát každé další losování. Upřímně řečeno, bez těchto ?pomůcek? se vysoké skóre dá nahrát jen s těží, a proto není na škodu, sem tam nějaké ty drahokamy na tuto vychytávku upustit. Jistě v závěru pak oceníte, když se výsledné skóre zněkolikanásobí nebo během běhu se na něj nenadřete tak moc.

Po skončeném závodě přijde na řadu vyhodnocování. Celkové skóre je součtem dvou ukazatelů. Jedním je počet metrů, které jste před býkem uběhli, a druhým je počet bonusových hvězd sesbíraných v průběhu běhu. Dále se po skončení přičítají XP a počet drahokamů, za které lze koupit téměř všechno.

Photo 28-06-2013 00 22 39

Co se týče zvukových efektů, tak ty chvílemi ve mně vyvolávají pocit jako bych opravdu měl někam utíkat. Pro lepší prožitek zapněte jak zvukové efekty, tak i melodii. Grafická stránka hry je další chlouba hry. Příjemně zpracovaná animovaná grafika, kde není nouze o vtipné momenty, je jeden z faktorů, kterým si vás hra získá. Můžu uvést na příkladech jako oblečení postaviček, býk na skůtru atd.

Bonusové body hrají důležitou roli v celkovém skóre. Za všechno je můžete získat? Tak na příklad za výše zmíněné překážky, které lze smést z cesty nebo za vyskočení na býka či autobus, sbíráním hvězd, odbočením do jednosměrné uličky, která nabízí vyšší počet hvězd a je zakončená obří megahvězdou?

Photo 28-06-2013 11 28 10

Hra nabízí poměrně rozsáhlé statistiky, ve kterých najdeme jak naše údaje, tak i údaje nejlepších hráčů z celého světa, nebo srovnání našich výkonů s protihráči, proti kterým jsme již běželi. Lze rozkliknout jak údaje jen o uražených metrech, tak i údaje pouze o počtu bonusových hvězd nebo také všechno dohromady.

Přesnější údaje jako aktuální světová pozice, nejvyšší skóre, aktuální úroveň, najdeme v menu pod kolonkou profil. Menu dále nabízí obchod s drahokamy, úpravu účtu, změnu avataru, nastavení a nápovědu.

Za co hru určitě nepochválíme, jsou všudypřítomné reklamy. Není to žádnou novinkou ve hrách, ale vyskakování skoro po každém kliknutí, není nic příjemného. Cena za verzi bez reklam čítá ?3,99. Další menší vadou na kráse je omezený počet rozehraných her. Nemůžete jich hrát více jak 30. Možná se to zdá moc, ale když zrovna vyzvaní soupeři nesedí u telefonu, a tím pádem se souboje nemůžou uskutečnit, musíte čekat, až se uráčí a souboj odehrají. Nedá se totiž nijak zrušit či smazat.

A jedna nakonec. Předposlední aktualizace zavedla vychytávku v případě, že se vám nepovede hnedka úvod běhu. Takto nešikovný start řeší hra funkci ?zkus to ještě jednou,? která je zdarma a nemusí se na ni utrácet drahokamy za druhý a třetí pokus. Platí to pouze jen v případě, že jste skončili přibližně do 500m od startu.

V závěru jen krátká rekapitulace. Super grafika, dobrý námět, vtipné provedení, lehké ovládání, řada funkcí a bonusových vychytávek, soupeří se proti skutečným protihráčům, několik hodin zábavy. Škoda jen těch reklam, které jsou někdy opravdu k nevydržení. Hra je ke stažení zdarma. Vyžaduje iOS 5.0 a výš, dostupná na většinu zařízení.

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/rwf/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře