Sobota, 8 června, 2024
DomůRecenzeRoads of Rome: všechny cesty vedou do Říma

Roads of Rome: všechny cesty vedou do Říma

Vedou všechny cesty do Říma? Na tuto otázku nám odpovídá vývojářské studio Realore, známé strategickou ságou Roads of Rome, která nás zavádí do starověké antické doby, přesněji do doby vlády Julia Caesara. Ze statečného generála Victoriuse se stává stavitel, který splní jakýkoliv rozkaz Caesara, aby nakonec získal jeho dceru. 

Hra začíná krátkým úvodem, který nás vtahuje do děje a z něhož se dozvídáme, v jaké situaci se hlavní hrdina Victorius nachází. Victorius byl statečný bojovník, který se pyšní nejedním vojenským vyznamenáním a uznáním od samotného Caesara. To, po čem ale opravdu toužil, bylo před ním pečlivě střeženo. Nebylo to nic jiného než Caesarova dcera Julie.

Jakmile se Caesar dozvěděl, oč se mladý bojovník uchází, strávil několik nocí přemýšlením, jak tomu zabránit, neboť měl zcela odlišnou představu o budoucnosti své dcery. Generála proto poslal na co nejdelší dobu co nejdál z Říma a doufal, že na něj jeho dcera zapomene.

Caesarovým novým rozkazem je vystavět cesty skrz celou říši. Ačkoliv se Victoriovi zdá rozkaz sebe víc podivný, nic jiného než jej splnit mu nezbývá.

Hratelnost 8/10

Z pohledu hratelnosti se jedná o strategickou hru, která je vázaná na čas. Má dohromady 40 levelů. V každém levelu máme zadané úkoly a vymezený čas na jejich splnění.

Základním úkolem je postavit úsek cesty. Kromě toho je nutné k úspěšnému dokončení levelu plnit řadu dalších úkolů. Jako například objevení jeskyně, vytěžit vzácný krystal, zprovoznit pilu, najít historický kámen a mnoho dalšího.

Jelikož se jedná o strategickou hru, všechny úkony, které provedeme, na sebe navazují. K stavbě cesty je potřeba dřevo. Ke kácení stromů je potřeba energie. Ke stavbě mostu je potřebný kámen. K těžbě kamene je zase zapotřebí energie a tak pořád dokola.

Energii, která je označená ve hře flákotou masa, můžeme získat buď z keřů nebo farmy. Farmu je lepší si hned na začátku levelu zprovoznit. Je to pohodlnější než pořád dokola obíhat keříky. Stejně jako farmu si pak můžeme zprovoznit pilu, kovárnu, zlatý důl nebo skladiště.

Občasné zemětřesení může tyto budovy poničit a nezbývá nic jiného než je opravit. Dalším nepřítelem, který stojí v cestě našeho snažení, je divoká zvěř. Té se dělnici bojí a nemůžou pracovat. Odeženeme ji rychlým a opakovaným kliknutím na ni.

Abychom vše stihli v časovém limitu, tedy před západem slunce, vyplatí se zvýšit počet stavitelů. Provedeme to kliknutím na zelenou šipku u budovy, ve které stavitelé pobývají. Vývojáři vložili do hry i mnoho bonusů jako třeba sedmimílové boty, které zrychlí pohyb pracovníků, hodiny zpomalující čas nebo kladivo pro rychlejší práci.

Pokud je máte k dispozici, nad jejich použitím dlouho neváhejte. Po každém dokončeném kole se objeví závěrečné hodnocení, které přepočítá naše počínání do skóre.

Celkem se podíváme do čtyř různých světů. Pro zpestření nám vývojáři na konci vždy jednoho světa připravili mini hru na způsob jewel-matching.

Ovládání 6/10

Ovládáni je zcela základní. Kam klikneme, tam se postava přemístí. Všechny úkony tak děláme jedním prstem. Jediné co nám trošku může dát zabrat je zcela přesné kliknutí. Že je objekt označen poznáme podle zelené fajfky.

Grafika 9/10

Z pohledu grafiky lze hru ohodnotit velmi kladně. Dobré zpracování prostředí, vykreslování i doprovodných efektu činí z hraní jedinečný zážitek. I když je grafika animovaná, působí hodně realisticky. Poletující větev stromu nebo mrkající Victorius v úvodním menu jsou toho důkazem.

Zvuky 8/10

Zvuková kulisa vhodně doplňuje úkony a dodavá hře větší spád. Úvodní znělka není nijak oslnivá, ale určitě nic nekazí. Zvuky nám trochu můžou pomoct v orientaci. Podle slabounkého cinknutí poznáme, zda farmy něco vyprodukovali. V tomto vidím jejich největší význam.

Sečteno podtrženo

Strategická hra založená na romantickém příběhu z antické doby, která i svoji grafickou stránkou přilákala již mnoho hráčů. Svým ne až tak chudým počtem levelů zajistí pár hodin dobré zábavy. Malou nevýhodou je však monotónnost úkolů, které jsou si často hodně podobné. Více než o strategické plánování půjde o dodržení časového limitu. Ten není nijak šibeniční a dodržet jej by neměl být pro většinu z vás problém.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Roads Of Rome/“/]

Odkaz na stažení: iOS (iPhone 2,99$, iPad 3,99$)

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře