Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyRekord Felixe Baumgartnera padl. Manažer Googlu skočil ze 41 kilometrů, volným pádem...

Rekord Felixe Baumgartnera padl. Manažer Googlu skočil ze 41 kilometrů, volným pádem překonal rychlost zvuku

Tomu říkáme husarský kousek! Viceprezident americké internetové společnosti Google Alan Eustace skočil ze stratosféry, volným pádem zdolal rychlost zvuku a překonal rekord ohledně největší výšky při seskoku. Extrémně nebezpečný seskok přežil bez zranění.

Eustace z výšky 41 419 metrů seskočil v pátek v devět hodin ráno nad Roswellem v americkém Novém Mexiku. Do této výšky ho dopravil speciální balon naplněný heliem podobný těm, které používají meteorologové.

Během následujícího volného pádu pak Eustace urazil rekordních 37 617 metrů a dosáhl rekordní rychlosti 1321 kilometrů za hodinu. Překonal tak rychlost zvuku. Seskok z „okraje vesmíru“ zabral pouhé čtyři minuty a 27 sekund.

Eustaceho skok byl součástí projektu společnosti Paragon Space Development zaměřeného na zkoumání stratosféry. „Bylo to úžasné,“ prohlásil manažer po seskoku. Upozornil nicméně, že na rozdíl od pozemních pozorovatelů neslyšel třesk doprovázející překonání rychlosti zvuku.

Nejznámějším novodobým skokanem je Rakušan Felix Baumgartner, který na rozdíl od Eustaceho však vystoupal „pouze“ do výšky kolem 39 000 metrů.

Zdroj: 1 2

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře