Pátek, 10 května, 2024
DomůRecenzeRecenze Vodafone Smart Prime 7: vynikající pro začátečníky

Recenze Vodafone Smart Prime 7: vynikající pro začátečníky

Vážení přátelé, ano! Hned v úvodu vám prozradím jednu věc – téměř přesně takto, si představuji mobilní telefon pro začínající nenáročné androiďáky. Poskytuje dostatek výkonu, je levný a přináší podporu LTE a NFC. Samozřejmě pár vad na kráse nalezneme, klady však vysoce převyšují zápory.

Vodafone Smart Prime 7 vyrábí pod hlavičkou známého mobilního operátora výrobce ZTE. Co se mu na tomto telefonu podařilo a co zase ne, si ukážeme níže.

Parametry

Představená specifikace není nijak oslnivá, nicméně je plně dostačující pro běžný provoz telefonu. Plus navíc máte možnost zahrát si i některé náročnější hry.

– Displej: IPS LCD, 5 palců, 1 280 × 720 px, 293 ppi
– Rozměry: 142 × 72 × 8 mm, 128 g
– Procesor: 4jádrový Qualcomm Snapdragon, 1,3 GHz
– Paměť: 1 GB RAM, interní úložiště 8 GB, microSD karty: ano
– Hlavní fotoaparát: 8 Mpx, Auto Focus, přisvětlovací dioda – Sekundární (přední) fotoaparát: 5 Mpx
– Datové funkce: LTE: ano (800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz), Wi-Fi: ano, Bluetooth: ano, NFC: ano
– Akumulátor: 2 540 mAh, integrovaný
– Cena: cca 3 300 Kč (hodnota ke dni 26.07.2016, zdroj: vodafone.cz)

Softwarová výbava Prime 7 je krásná. Telefon běží na čistém Androidu verze 6.0.1, a tím překonává svou konkurenci v dané cenové hladině. Android je navíc plně lokalizován do češtiny, což bývá občas problém např. u čistě asijské produkce.

Prime 7

Jak to tedy vypadá?

Vzhledově Vodafone Smart Prime 7 navazuje na svého celkem povedeného předchůdce Prime 6. Přední straně telefonu dominuje pěti palcový displej, který má ve spodní části senzorová tlačítka. V horní části je tradičně umístěn reproduktor, čočka selfie-fotoaparátu a téměř neznatelné senzory přiblížení a okolního světla. Na pravé straně jsou umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a power button.

Dolní strana ukrývá mikrofon, konektor microUSB a reproduktor pro hlasitý poslech. Levá strana je čistá, bez jakýchkoliv funkčních doplňků, a ta horní ukrývá 3,5 mm jack pro sluchátka. Záda Prime 7 jsou umělohmotná, s jemným rastrem, který je příjemný na omak. V horní části zad se nachází čočka primárního fotoaparátu, pod kterým nalezneme přisvětlovací diodu. Ve spodní části je pak pouze logo mobilního operátora.

Prime 7

Celkový vzhled hodnotím kladně. Tedy až na jednu maličkost, kterou je na můj vkus přílišné zaoblení hran. Je tak dost zmenšená styčná plocha, zvláště při zvedání telefonu ze stolu. Zpracování je povedené a bytelné, zadní kryt mi však v jedné části (nad levým dolním rohem zad) pravidelně vrzal.

A jak to chodí?

„Chodí to výborně. Ale neseje to.“ – tak tento citát z oblíbeného filmu naštěstí není pravdivý! Tedy aspoň při běžném provozu Prime 7 reaguje rychle a svižně. Naštěstí ho nebrzdí žádná nesmyslná nadstavba od výrobce, že. Ani u většiny her (např. Asphalt Nitro) jsem nezaznamenal nějaké větší potíže. Některé náročnější hry (např. Robocop) se mi však spustit vůbec nepodařilo.

Na malé sekání jsem ale narazil tam, kde bych jej vůbec nečekal. Při přehrávání hudby. Nemyslím tím samotné přehrávání, ale přehrávání + odemknutí obrazovky a nebo při stažení notifikační lišty, či zobrazení menu aplikací. Jedná se však vždy o jedno malé seknutí po provedení daného úkonu.

Ani hodnoty benchmarku AnTuTu nejsou příliš vysoké.

VFD600 VFD600

Výbava

Jak již bylo řečeno, Prime 7 funguje na čistém Androidu 6 Marshmallow, do kterého Vodafone implementoval pouze některé své aplikace. Samozřejmá aplikace je Můj Vodafone, se kterou máte svůj mobilní tarif pod kontrolou. Dále se jedná o modifikované klienty pro volání Call+ a psaní zpráv Message+. Oba klienty využijete pouze v případě SIM karty od operátora Vodafone.

Prime 7

Prime 7 určitě není možné považovat za fotomobil. Hodnota 8 Mpx primárního fotoaparátu je dnes pouze průměrná, fotoaplikace však nabízí spoustu možností nastavení, včetně přednastavených filtrů. Výsledné fotky nejsou nikterak vynikající, ale jako nouzový zachytávač momentek postačí.

VFD600 VFD600 VFD600

Ukázky fotek:

VFD600-ukázka

VFD600-ukázka

VFD600-ukázka

VFD600-ukázka

Do svého (dnes již postaršího) Nexusu 5 bych ale převzal pár fičurek, na které jsem si během testování silně přivyknul. Jsou jimi například rychlé probuzení telefonu dvojím poklepání na displej, či možnost modifikování zástupců na uzamčené obrazovce.

VFD600 VFD600

Závěr

Vodafone Smart Prime 7 je opravdu povedený kousek a hodnotný nástupce šestkové řady. Je poznat, že Vodafone si umí výrobu svých co-brandovaných přístrojů ohlídat. Na rovinu – vyměnil bych jej za svůj Nexus 5? Jak se to vezme… Jako sekundární telefon (případně jako služební) jej beru všemi deseti. Zvláště pak za cenu tří tisíc korun. Co víc chcete slyšet?

Určitě je vhodný pro androidího začátečníka. Přestože má „pouze“ 1 GB RAM a malou interní paměť, je rychlý a svižný.

Prime 7

Ondra Severa
Ondra Severa
BFU píšící pro BFU. Hračička a nadšený uživatel všeho, co používá operační systém Google Android. Občasný přispěvatel pro SvětAplikací.cz.
Další články

1 komentář

  1. Tahle recenze je hodně špatný vtip, proč je tak strašně kladná? Je to odpad, který na rozdíl od předchůdce nezvládne ani FullHD video…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře