Často narážíte na slova, které neznáte případně jim nerozumíte a musíte hledat jejich význam? Využíváte online služby Google nebo offline formy tištěných slovníků cizích slov? Tištěné slovníky jsou fajn, ale troufám si tvrdit, že jim pomalu zvoní konec. Samozřejmě je nechci úplně zavrhovat a vím, že se najdou i jejich příznivci.
Jste-li student případně člověk, který potřebuje občas najít nějaký cizí termín, budete naší novou recenzí potěšeni. A proč že budete potěšeni? Udělal jsem za vás totiž průzkum aplikací pro vyhledávání cizích slov a narazil jsem na úžasnou aplikaci, která splňuje všechny mé požadavky.
Velký slovník cizích slov pro Android
Jak jsem již zmínil v úvodu, udělal jsem za vás průzkum aplikací. Dlouho jsem totiž hledal nějaký slovník cizích slov pro Android případně iOS. Jako náhrada mi sloužily služby Google a především také webová služba http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/. Tyto služby nejsou v telefonu ideální a nejrychlejší vzhledem k nutnosti neustálého datového připojení plus následného načtení webové stránky. Navíc zmiňovaná webová stránka slovník cizích slov ABZ nemá optimalizovanou stránku pro mobilní zařízení, což je další nemilý bod.
Rozhodl jsem se tedy opětovně hledat v obchodě od Google znova. Po předchozích neúspěších jsem konečně narazil na aplikaci, která by vyhovovala mým představám. Jedná se o aplikaci od českého vývojáře Jana Gruncla. Zpočátku měla aplikace svoji vlastní offline databázi. Neříkám, že byla špatná, nebo by zde bylo málo výrazů, ale slovník ABZ byl lepší. Po vznesení podnětu a pár emailech s vývojářem se objevila aktualizace s implementací této databáze do aplikace Velký slovník cizích slov.
Když se podíváme na prostředí aplikace, nemusíme dlouze přemýšlet o akci, protože se jedná o přehlednou, intuitivní a jednoduchou aplikaci. Po otevření aplikace se zobrazí termit pro aktuální den, takže je možné získat pár nových tipů. Poté je možné zadat vyhledávaný výraz do vrchního pole a je hotovo. Akce proběhne rychle a bez zbytečných animací a průtahů.
Výhodou aplikace je fungování i bez připojení k internetu a využití databáze webové stránky slovníku cizích slov ABZ. Nevýhodou může být pouze placená verze. Cena není nijak markantní a aplikace stojí 45 Kč. Za těchto pár korun však získáte skvělou aplikaci, která výtečně plní svoji funkci.
Co aplikace konkrétně umí, je možné si přečíst v následujících bodech:
- Velký slovník cizích slov obsahuje takřka 19 000 výrazů
- K používání není třeba internet, funguje kompletně offline
- Zobrazení slova dne
- Velmi rychlé vyhledávání
- Možnost vyhledání označeného slova z jiné aplikace (funkce sdílení)
- Tlačítko pro hledání neznámého slova na Internetu
[appbox googleplay cz.jhg.slovnikcizichslov]
Velký slovník cizích slov pro iOS
Pokud vlastníte jablečný systém, tak i pro vás je aplikace dostupná. Její funkce jsou totožné, jako v případě předchozím. Při prvním spuštění vás přivítá vtipná hláška o využívání cizích termintů. Po odsouhlasení se ihned přenesete do jednoduchého a intuitivního prostředí. Stačí zadat výraz a ihned se dozvíte, co dané slovo znamená. Subjektivní pocit je v jakoby v horší odezvě oproti Androidu. Jinak je aplikace maximálně funkční a co víc, přínosná. Cena aplikace je totožná, jako v případě předchozím a za částku aplikace určitě stojí. Vývoje se v tomto případě ujal Přemysl Semerád.
[appbox appstore 665731612]
Konečné resumé
Dnes jsme si představili aplikace pro vyhledávání cizích slov od českých vývojářů. Troufám si tvrdit, že na obou platformách se jedná o jediný použitelný projekt, za což je také nutné zaplatit. Částka však není nijak vysoká a za ty dvě piva určitě stojí. Subjektivně se aplikace pro iOS jeví malinko pomalejší než u Androidu, ale to nic nemění na její funkčnosti. V konečném důsledku je nutné pochválit oba vývojáře za skvěle odvedenou práci a také za reakce a okamžité implementace mých nápadů. Pokud byste měli nějaké tipy na zlepšení aplikace, stačí zanechat komentář níže.