Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzeRecenze: Mozkovna - Prověřte svoje mozkové závity a trpělivost

Recenze: Mozkovna – Prověřte svoje mozkové závity a trpělivost

Vědomostní soutěže byly vždy hitem. Ať už na televizních obrazovkách nebo na mobilních telefonech v podobě aplikací. Od příchodu Androidu si ale neuvědomuji, že by některá z her tohoto žánru využila možností, které přinesla „malá“ revoluce ve světě technologií a zároveň by se pyšnila českou poznávací značkou.

Především tedy hra Chcete být milionářem byla trefou do černého. Na období, kdy se především majitelé Nokií a Sony Ericssonů honili za fiktivními dvěma milióny korun, se opravdu jen těžce zapomíná. Po příchodu chytrých telefonů se objevilo pár pokusů o přesunutí oblíbeného kvízu i na nově vzniklé platformy. Dočkali jsme ale jen prachobyčejné aklimatizace na Android a nulového využití potenciálu, jež tento OS nabízí. To ale není případ dnes recenzované aplikace.

Mozkovna se řadí do žánrů vědomostních her, nicméně princip je zde odlišný, než u výše zmíněného milionáře. Hra probíhá formou boxerského utkání. Vy a váš fiktivní soupeř obdržíte otázky, na které máte předem určený časový limit. Jedno kolo se skládá z šesti otázek a na jeho konci se ukáže, kolik správných odpovědí má na svém kontě soupeř a kolik vy. Ten, kdo má vyšší skóre, se stává vítězem. Odměnou za výhru jsou zlaté mince, prostřednictvím kterých si rozšiřujete portfolio otázek. To na začátku hry obsahuje pouze základní sadu a ta vám poskytne celkem 211 snadných až středně obtížných otázek, takže po nějakou dobu si s ní bohatě vystačíte. Možnost rozšíření vám nabídne taková témata, jako je například historie starověku, biologie, astronomie, sport a další. Na tyto balíčky jste schopni si vydělat, aniž byste museli vytáhnout svou šrajtofli. Pokud se ale touto cestou vydáte, počítejte s tím, že to bude běh na dlouho trať.

PS-editted

Nehledě na to, jak moc drtivou porážku váš soupeř zaznamená, více jak 3 zlaťáky za vyhrané kolo neobdržíte. Možná by bylo na místě zvážit podporu autora 89 korunami, díky kterým si budete moct dovolit všechny dostupné balíčky. Ty by vám daly dohromady něco kolem dvou tisíc otázek a to už je opravdu víc než slušný počet.

Pokud už disponujete více sadami otázek, můžete si je aktivovat dle libosti. Nebudete chtít, aby se vám v nové hře objevovala tématika literatury? Neoznačíte ji a ponecháte si pouze historii starověku. Váš profil můžete rovněž spravovat. A to jak jméno, tak i podobu vašeho mozku, který vás bude v jednotlivých klání reprezentovat.

Pro případy, kdy vaše mozková kapacita nebude stačit na rozlousknutí některých zadání, máte možnost se otázce zcela vyhnout za pomocí bomb, nebo zredukovat počet odpovědí na polovinu prostřednictví různých, dosti jednoduchých, miniher.

Hráči mají možnost se aktivně podílet na obsahu otázek ve hře. A to velmi jednoduchým způsobem. Stačí zadat otázku a čtyři varianty odpovědí, přičemž jedna je správná. Poté, co otázku odešlete, přichází na řadu schvalovací proces. Autor již dopředu podotýká, že otázky, které se týkají hlavních měst, prezidentů a One Direction, neschválí. Jeden z mála případů, kdy vývojáři pochopili, že dát možnost uživatelům se podílet na tvorbě obsahu hry, není od věci a že to může být přínosné pro obě dvě strany.

PS-editted 2

U her tohoto typu spousta vývojářů upřednostňuje obsah před formou. Netvrdím, že je to u téhle kategorie špatně. Ba naopak. Ale stále existují lidé, a díky bohu za ně, kteří odvedou skvělou práci na všech frontách. Oceňuji velmi zdařilé a originální výtvarné zpracování. Už samotné užití psacího písma u jednotlivých sekcí v menu je velmi neobvyklé a evokuje ve mně dojem, opětovného návratu do lavic základní školy.

Hodnocení: 8/10

Verdikt:

  • Mám rád, když mi hra přinese, kromě zábavy, i nějaké zajímavé poznatky. V těchto ohledech si Mozkovna vede na výbornou. Ano, je zde absence nějaké pomyslné výhry (cíle), jako byla například u Chcete být milionářem. Ale upřímně, to mě nějak netrápí. Moje doporučení si jednoznačně tenhle kousek zaslouží.

Co se mi líbilo:

  • Především si zaslouží vyzdvihnout možnost se aktivně podílet na tvorbě obsahu a to ne nějak složitou cestou. Skvělý tah.
  • Grafická stránka hry je v určitých směrech opravdu nevšední. A nemůžu říct, že by se mi nelíbila.
  • Velký počet otázek, který neustále narůstá.

Co se mi nelíbilo:

  • Uvítal bych možnost poměřit své znalosti i s dalšími mozky on-line.

[appbox googleplay id=air.cz.fit.paska.fishtrone]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Mozkovna/“/]

Patrik Neto
Patrik Neto
Redaktor, který se zaměřuje na aplikace a hry především na platformě Android. Taktéž fanoušek informačních technologií obecně.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře