Čtvrtek, 12 prosince, 2024
DomůRecenzeRecenze Honor 5X: Kovový elegán s LTE a štědrou baterií

Recenze Honor 5X: Kovový elegán s LTE a štědrou baterií

Čínský Honor, brandovaná odnož společnosti Huawei, toho ve svém portfoliu prozatím mnoho nemá. Aktuálně se jedná o sedm kousků smartphonů, které se zaměřují především na mladé uživatele. Tentokrát se k nám do redakce dostal model Honor 5X, který by měl patřit do střední třídy. Ovšem jeho celokovové tělo, dualSIM, čtečka otisků prstů a nadstandardní baterie, a to vše při zachování celkem nízké ceny, třídu o stupínek povyšuje. Pojďme se tedy podívat Honoru 5X blíže na zoubek.

Balení testovaného telefonu je celkem jednoduché. Krabička v tyrkysové barvě (překlad pro muže: odstín modrozelené) má navrchu pouze dvojí nápis HONOR, spodní strana obsahuje štítek o konkrétním modelu a druhý štítek s údaji o výrobci telefonu. Po odklopení víčka krabičky na nás už hledí samotný 5X, který je tentokrát v bílo-stříbrném provedení. Co nás potěší hned v úvodu, je z výroby nalepená folie na ochranu displeje. Na kovových zádech telefonu je jednoduše sloupnutelná folie s vyobrazenými navigačními popisky, takže po manuálu už pátrat opravdu nepotřebujete.

Honor 5X – Specifikace

  • Displej – IPS LCD, 5,5 palce, 1 920 × 1 080 px, 401 ppi
  • Rozměry – 151 × 76 × 8,15 mm, 158 g
  • Procesor – 1,5 GHz Qualcomm Snapdragon 616
  • Paměť – 2 GB RAM, interní úložiště 16GB, microSD karty až 128 GB
  • Fotoaparáty – primární 13 Mpx se světelností f2.0, přední 5 Mpx
  • Datové funkce – LTE: ano (všechna pásma), Wi-Fi: ano (bez 5 GHz pásma), Bluetooth: 4.0, NFC: ne
  • Akumulátor – 3 000 mAh, integrovaný
  • Cena – cca 7 000 Kč (hodnota ke dni 14.02.2016)

Tato konfigurace pohání Android ve verzi 5 Lollipop s nadstavbou EmotionUI. Kdo zná přístroje Huawei ví, že tato nadstavba používá princip iOS, tedy je bez menu a všechny instalované aplikace se řadí postupně na plochy. Přitom si ponechává všechny možnosti a výhody widgetů.

Honor5X

Vzhled, displej

Na první pohled vzhled Honoru 5X nijak neoslní. Pokud vzpomeneme na recenzi Huawei Ascend G750 z prosince 2014, vypadají oba modely téměř shodně. Avšak zatímco G750 byl „obyčejný“ plasťák, 5X je kovový krasavec! Celá záda telefonu jsou z leštěné hliníkové slitiny, boky jsou navíc pískované do matné podoby. Celé to vypadá naprosto skvěle a vaše okolí bude hádat telefonu daleko větší cenovku, než kterou ve skutečnosti má. I ten nejmenší detail, například v podobě dvou malých hvězdicových šroubků, které vytváří dojem rozebratelnosti, dopomáhá k celkovém luxusnímu vzhledu.

Honor5X

Celý telefon je v provedení unibody, takže nikde nic nevrže a vše lícuje přesně dle našich představ. Zpracování je tak na opravdu vysoké úrovni a za to má od nás výrobce plusové body k dobru!

Přední straně telefonu dominuje Full HD 5,5 palcový IPS displej, který si zachovává vůči tělu telefonu skvělý poměr 72,5 %. K tomuto poměru dopomáhá i absence senzorových/HW tlačítek, která jsou tentokrát čistě softwarová. Honor si také malinko vypomáhá optickou iluzí. Při vypnutém displeji se zdají být rámečky kolem displeje téměř miniaturní (cca 2 mm), po zapnutí displeje zjistíte, že další 1,5 mm je vlastně jen další (černé) orámování.

Honor5X

Barvy podává displej opravdu věrně, samozřejmostí je nastavitelná úroveň jasu (včetně automatického) a teploty barev. Čitelnost IPS panelu je na opravdu dobré úrovni, má skvělé pozorovací úhly a čitelnost na přímém slunečním světle je více než slušná.

Ovládání, baterie

Jak již bylo řečeno výše, Honor 5X běží na Androidu 5.1 Lollipop s firemní nadstavbou EmotionUI 3.1, s přislíbenou aktualizací na Android 6.0 Marshmallow (spolu s vylepšenou verzí nadstavby EmotionUI 4.0). Kdy ale k této aktualizaci přesněji dojde, to dosud známo není. Od výrobce Huawei jsme byli doposud zvyklí na odladěný systém s bezproblémovým chodem. U Honoru 5X jsme se však bohužel setkali se špatnou optimalizací. Plynulost přechodů a spouštění aplikací bylo nezřídka pomalé a jakoby trhané.

Samotné prostředí telefonu nabízí mnohou perzonifikaci a nastavení. Opět si máme možnost vybrat mezi „klasickým“ zobrazením (widgety, ikony) a zobrazením jednoduchým (princip dlaždic). Komu se zdá 5,5palcová úhlopříčka příliš velká a nepohodlná pro ovládání, může si aktivovat režim pro ovládání telefonu jednou rukou. V tomto modu se po přejetí prstem po ovládacích klávesách o něco málo zmenší plocha displeje a vše je hned trochu dostupnější pro váš palec. Bohužel však zároveň dojde i ke zpomalení systému, jeho sekání a obzvláště je to znát na animacích a přechodech.

Stejný problém nastává i u změny režimu úspory baterie. A to rozdíl výdrže baterie, mezi nejvýkonnějším a nejúspornějším režimem, je systémem vypočítán na úsporu zhruba půl hodiny. Což opravdu není mnoho.

Honor5X

Když už jsme u baterie – jedná se o jednu z největších deviz Honoru 5X (baterie, dualSIM + microSD, čtečka otisků prstů, kovové tělo). Velikost baterie se totiž zastavila na hodnotě 3 000 mAh, což je ještě dnes nadstandardní číslo. S touto kapacitou si můžete s přehledem dovolit pohodový celodenní provoz a nemusíte si nijak extrémně uskrovňovat. V případě mírnějšího provozu můžete s klidem počítat se dvoudenní výdrží. Tedy pokud nepočítám hraní náročnějších her. I když musím přiznat, že jsem ještě nikdy nemohl hrát přes tři hodiny v kuse hru Robocop a nebýt zároveň píchnutý na powerbank či na nabíječce.

K baterii se však váže jeden menší paradox. Honor 5X podporuje nabíječky 2A, čímž výrazně zkracuje dobu nabíjení. Ovšem v balení vám dorazí pouze 1A nabíječka. Tu silnější si prostě a jednoduše musíte dokoupit.

Fotoaparát, dualSIM, čtečka otisků prstů

Přední fotoaparát s rozlišením 5 Mpx se zorným úhlem 88 stupňů stačí jak pro videohovory se Skypem, tak pro pořizování obstojných selfie, navíc s možností panoramatického módu.

To zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx se světelností F2.0 a ohniskovou vzdáleností 28 mm, kterému za horších světelných podmínek pomáhá přisvětlovací dioda. Primární fotoaparát navíc obsahuje pět základních módů focení.

Foto s funkcí HDR Foto s funkcí HDR

Foto s funkcí HDR Foto v módu Dobré jídlo Foto s funkcí HDR

Za bližší zmínku však stojí asi jen jeden, a to Časosběrný režim. Slouží pro zachycení fotografií, které lze poskládat do krátkého videa. Pro jeho použití ovšem důrazně doporučuji stativ. V ukázce uvidíte příklad, jak roztřeseně dopadne výsledek bez jeho použití.

Mezi nešvary dnešních dualSIM telefonů patří především jeden hybridní slot, kam můžete umístit buď druhou SIM kartu, nebo paměťovku. V tomto má Honor 5X oproti konkurenci velkou výhodu. K dispozici máte dva plnohodnotné sloty na SIM karty (1× microSIM, 1× nanoSIM) + samostatný slot pro umístění microSD karty. Vše krásně zobrazené již na sloupnutelné folii, bez potřeby hledání manuálu. Navíc jsou SIM sloty plně kompatibilní, to znamená, že 4G SIM kartu lze zasunout do kterékoli pozice a již tak nepotřebujete tímto způsobem určovat primární a sekundární kartu pro data.

Honor 5X

Na obrázku vidíte i čtečku otisků prstů, umístěnou na zádech telefonu. Čtečka se chlubí dobou odemknutí za 0,5 vteřiny. Navíc pro větší přesnost využívá nastavení šesti doteků, než zaregistruje (uloží) jeden otisk prstu. Mohu potvrdit, že přesnost a rychlost čtečky je opravdu dobrá. Nezaznamenal jsem snad jediný nerozpoznaný pokus o odemknutí telefonu.

Ke čtečce lze také přiřadit další sekundární funkce. Například spuštění určité aplikace, spoušť fotoaparátu (vhodné pro selfiemaniaky), nebo ovládání lišty upozornění.

Všeobecná poznámka k umístění čtečky otisků prstů: vzhledem k mé pracovní náplni (buď časté cestování autem s telefonem umístěným v držáku, nebo ještě častější v zaměstnání telefon položen na stole) nepovažuji zadní umístění čtečky za příliš vhodné. Takže po vyzkoušení funkcí a rychlosti čtečky jsem tento druh zabezpečení zase vypnul. A jak jaký je váš názor? Přikláníte se k umístění přednímu (aka Samsung / Apple), zadnímu (aka Huawei / HTC) či snad dokonce bočnímu (aka Sony)? Podělte se o svůj názor v diskusi!

Výkon

I tento smartphone jsme podrobili testu v oblíbeném benchmarku AnTuTu. Výsledek vidíte ve screenshotu níže.

Honor 5X

Verdikt čili Zhodnocení

Na testovaném telefonu Honor 5X mě zaujaly nejvíce dvě věci. Prémiový vzhled skvělého kovového zpracování, které navozuje pocit daleko větší ceny, než za kterou je tento smartphone prodáván, a výtečná nadstandardní výdrž baterie. Ano, jistěže není rekordní a již existují telefony s trojnásobnou kapacitou baterie, přesto se jedná o výtečnou hodnotu a výdrž.

Co mě naopak zamrzelo, je nepovedená optimalizace systému, který nezřídka lagoval a kazil tak celkový dojem.

Pokud si však projdu všechny klady a zápory, s klidným svědomím mohu Honor 5X určitě doporučit. Výborný poměr cena/výkon, kovové tělo, čtečka otisků prstů, nadstandardní baterie a přislíbený Android 6 zaručují výhodnou koupi.

Honor 5X

Ondra Severa
Ondra Severa
BFU píšící pro BFU. Hračička a nadšený uživatel všeho, co používá operační systém Google Android. Občasný přispěvatel pro SvětAplikací.cz.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. to je všechno pěkné. ale už konečně ukažte telefon se silným vyzváněním!!!! takový, co mohou mít i nedoslýchaví, starší , velké písmo, ikonové menu tak jak třeba mam v ELEPFOHE G3 ale slabé vyzváněný, to by bla spokojenost. bo sem odkázan na tlačítkový LG GM 205 ZATÍM DLE MNE NEJLÉPE SLYŠÍCÍ!!!!

  2. Já telefon vlastním a jsem spokojený ale jediná chybička která vadí pro moje využití je čtečka v zadní části. Umístit jí na přední část by bylo lepší ale to je asi věc názoru

  3. Příště nafote telefon v zrcadle, ty fotky jsou brutálně špatný.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře