Úterý, 25 června, 2024
DomůRecenzeRECENZE Fragment – udělejte si z fotky pěknou mozaiku

RECENZE Fragment – udělejte si z fotky pěknou mozaiku

Přijde vám to povědomé? Před několika dny či týdny jste se vrátili z hor či z jiné kouzelné dovolené, vzpomínky pomalu blednou a vy byste je rádi zase oživili. Co s tím? Vedle toho, že se vydáte vstříc dalším zajímavým zážitkům, můžete sáhnout do obchodů s aplikacemi a trochu si pohrát s pořízenými fotografiemi.

K takovému účelu se v Google Play, App Storu a Windows Phone Storu nabízí obrovská spousta nejrůznějších kousků. Například námi nedávno recenzovaná aplikace Lory Stripes, kterou jsme vám představili před několika týdny, nebo dnes recenzovaná Fragment.

Zatímco Lory Stripes umožňuje svým uživatelům vkládat do fotografií stuhy a další čáry, s Fragmentem do nich vnesete jakési útržky nebo úlomky. Odtud tedy název Fragment.

Jeden fragment vedle druhého

Útržky či symetrické úlomky jsou přitom jakoby průhledné a rozmlžené, fotografie tak často dostanou nádech skleněné mozaiky. Uvnitř aplikace samozřejmě naleznete širokou paletu nejrůznějších možností. Po otevření požadované fotografie, případně po jejím zvětšení či zmenšení a umístění do výkroje s poměrem stran 1:1, 5:4, 3:2 či 16:9 se dostanete do vlastního umisťování fragmentů.

K dispozici jsou dva sety přibližně o 25 různých fragmentů, tyto fragmenty si překlikáváním můžete prohlédnout přímo ve vaší fotografii jeden po druhém, přičemž je můžete dále roztahovat, či zmenšovat, přetáčet i různě kombinovat.

Vedle změny velikosti fragmentů, s čímž přichází i zmenšování či zvětšování jednotlivých kousků (osobně se mi většinou líbil drobnější vzorek, neboť je dle mého efektnější, šikovné ruce však dokáží vykouzlit divy i s většími obrazci), můžete u mozaiky nastavit také její pozici. Některé fragmenty se budou dobře vyjímat vsazené uprostřed obrázku, pro další pak najdete využití zase po jeho stranách atd.

fragment-1

Ladění mozaiky je intuitivní

Poslední významnou funkcí fragmentu je možnost otáčení mozaiky, její barevné ladění a nasvícení. Po vsazení určitého fragmentu můžete danou oblast otočit o 0, 45, 90, 135, 180, 225, 270 a 315 stupňů, čímž mozaiku patřičně „rozhodíte“. Tímto způsobem můžete ladit barevnost mozaiky, nebo třeba její stejnoměrnost co do střípků. To znamená, že tak jednoduše přehodíte některé části za jiné, aniž byste narušili vnitřní strukturu obrazu. Zde opět platí, že šikovné ruce a hlava plná představivosti zde mají opravdu široké pole působnosti.

Barvení fragmentů se netýká jenom celkového podbarvování jeho jednotlivých částí, ale také například osvětlení, rozmazávání střepin, nebo naopak zaostřování. Vedle toho aplikace nabízí možnost libovolnou barvou ohraničit jednotlivé části fragmentů, což se mi na celé aplikaci líbilo snad nejvíc. K zahození však není ani funkce tzv. „3D“ brýlí, která obraz jakoby rozostří, což v některých případech vypadá skutečně k zulíbání.

Jakmile dosáhnete požadovaného výsledku, fragment ve fotografii uložíte, případně ho odešlete do některé ze sociálních sítí, nebo do jiné aplikace od společnosti Pixite. Ano tušíte správně. Aplikaci Fragment má na svědomí stejné vývojářské studio jako aplikaci Lory Stripes, s níž jsme vás seznámili dříve. Díky tomu mezi těmito dvěma aplikacemi můžete svoje výtvory libovolně posílat a ladit je v obou nástrojích současně. Tedy pokud máte zařízení s iOS. Na Androidu se totiž od Pixite v současné době nachází pouze aplikace Fragment a Pixite. Co není však brzy může být – Fragment je na Google Play poměrně čerstvě, takže se dá očekávat, že sbírka se na této platformě pomalu rozroste.

IMG_3417

IMG_3421

Celkové hodnocení aplikace Fragment

Ačkoliv Fragment je poměrně jednoduchá aplikace, s fotografiemi dokáže přímo divy. Pokud to s ní člověk trošku umí, vykouzlí kouzelné obrázky, nad nimiž se lidem zatají dech. Dobrých výsledků však můžete dosáhnout i jako absolutní výtvarní barbaři, stačí jen zkoušet a nechat se přitom unést na vlně možností, které Fragment nabízí.

Více informací o aplikaci Fragment najdete na stránkách zde. Stahovat můžete z příslušných obchodů s aplikacemi.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/fragment/“/]

[appbox googleplay com.pixite.fragment]

[appbox appstore 767104707]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře