Hero 2 je zařízení s velikostí mezi telefonem a tabletem a po necelém roce nahrazuje svého předchůdce. Je jasné, že jeho cílem a konkurenty, je především řada Note od Samsungu. Kvalitní a velký displej s možností pracovat na něm pomocí pera, pevná kovová konstrukce, 13Mpx fotoaparát a Android 4.4. To je výbava, s kterou chce Alcatel OneTouch Hero 2 uspět.
Už v preview jsem se pozastavoval nad rozdíly mezi předchozím modelem Hero a jeho druhou generací. Už se tedy nebudu opakovat, ale v rychlosti zrekapituluji to hlavní. Displej, pero, příslušenství a další drobnosti zůstaly stejné. Byl zvolen nový procesor, který má oproti předchůdci dvakrát více výpočetních jader, ale jinak na hry stále není. Hero 2 má sice 16 GB vnitřní paměti a slot na paměťovou kartu, ta ale nahradila slot pro druhou SIM. U tak velkého telefonu zamrzí, že se nenašlo ještě nějaké místečko i pro tu druhou SIM kartu.
Především ale byl celý telefon vybaven Androidem ve verzi 4.4 KitKat. Což je posun o dvě verze z původního 4.2 Jelly Bean. Hero 2 je prezentován jako phablet pro DJ a jeho propagátorem je DJ Avicii. To z toho důvodu, že k telefonu je formou příslušenství i například pult pro mixování hudby spolu s aplikací Cross DJ Hero. Ten snad ale zůstal je ve fázi prototypu a na trh se nedostal, aplikace v telefonu však přítomna je. Už se ale pojďme podívat na samotný telefon.
Parametry
Testovaný model: ALCATEL OT-8030Y
Operační systém: Android 4.4 KitKat
Displej: 6” IPS, 1920 × 1080 pixelů, 367 PPI
Procesor: MediaTek MT6592, 8× ARM Cortex-A7 2 GHz
Paměť: RAM: 2 GB DDR3; ROM: 16 GB eMMC + micro-SD
Bezdrátové technologie: GSM, UMTS, LTE; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot; NFC; Bluetooth 4.0
Typ SIM karty: micro-SIM
Fotoaparát: Zadní: 13,1 Mpx, optická stabilizace, autofokus, přisvětlovací dioda, nahrávání 1080p@30fps; Přední: 5 Mpx
Multimédia: 3,5mm zvukový výstup, DLNA, Wi-Fi Display
Navigace: A-GPS
Baterie: 3100 mAh, až 60 hodin přehrávání hudby, až 3 hodiny nabíjení
Rozměry: 160,5 × 81,6 × 7,9 mm
Hmotnost: 175 gramů
Cena: 11 990 Kč
Předem se omlouvám za některé fotografie, na kterých je telefon velmi poškrábaný nebo natlučený. Bohužel jsem ho takto dostal od někoho přede mnou. Nicméně dobrou zprávou je, že i se vám podaří ho upustit, tak se mu vedle pár šrámů nic nestane.
Balení a příslušenství
Balení je dá se říci stejné, jako u všech ostatních telefonů této značky. Je zde telefon, nabíječka, USB kabel, sluchátka. U Hero 2 je ale navíc rovnou v balení i Aero Magic Flip, tedy flipové pouzdro s průhledem na displej. Oproti jiným značkám je pouzdro v balení milým překvapením.
Sluchátka
Sluchátka jsou v tomto případě překvapením. Vzhledem k cílení telefonu na milovníky hudby zvolil výrobce špuntová sluchátka značky JBL. Sluchátka hrají velmi dobře, nejsou to tedy žádné levné šunty. V balení naleznete 3 velikosti špuntů.
Sluchátka jsou kovová, takže i něco vydrží. Kabel je plochý, což by mělo zamezit jeho nadměrnému zamotávání a lámání. Na drátě levého sluchátka se nachází ovládací prvek s mikrofonem a logem. Pomocí jednoho tlačítka můžete ovládat hudební přehrávač (stisknutím spustit/pozastavit přehrávání, dvojstiskem přeskočení na další skladbu) nebo přijímat hovory.
Co se mi na nich nelíbilo, byla délka. Pokud jsem si dal telefon do přední kapsy u kalhot, kde jej běžně nosím, sluchátka mi každou chvíli vypadla, protože kabel byl napnutý a nedostatečně dlouhý. Jsou tedy spíše pro menší postavy (a to si myslím, že se svými 175 cm nejsem nijak vysoký) nebo pro ty, kteří nosí telefon jinde, než v kapse.
Aero Magic Flip Cover
U většiny značek si takové pouzdro musíte ještě za ne úplně malé peníze koupit, u Hero 2 jej máte už při koupi. V horní části je otvor pro reproduktor, můžete tedy skrze okénko přijímat hovory nebo ovládat integrovaný přehrávač hudby. To je ale tak všechno, žádné další miniaplikace. Pak už jen otevřením odemknete telefon díky přítomnosti magnetů. Ty pouzdro drží na telefonu a chce to trochu více síly, abyste jej otevřeli.
V okně vidíte notifikační lištu, čas, datum a počasí. To však až na pozadí nejde změnit. Pouzdro drží na zádech pomocí silných magnetů. Stačí se přiblížit k telefonu a vše už magnety obstarají. Drží na svém místě, i kdybyste celý telefon drželi jen za otevřený kryt.
Problematické je však s telefonem focení. Telefon je už sám o sobě obří pádlo, pokud ale máte otevírací pouzdro, nemůžete jej jen tak přehnout na záda. Musíte jej mít rozevřené a rozhodně už nebudete moci fotit jednou rukou, pokud nemáte tlapu jak medvěd.
Pokud pouzdro otevřete až na záda, dostanete i mírný sklon telefonu při otočení na šířku. Občas se to může hodit.
Magnetický konektor
Magnety nejsou to jediné, co na zádech najdeme. Je zde totiž i konektor pro připojení dalšího příslušenství. Například krytu pro bezdrátové nabíjení, mixážního pultu, flipovým pouzdrem s LED diodami a dalším. Na trh se však dostaly jen dvě pouzdra, z nichž jedno je v balení a diodové v ČR neseženete.
Stylus
Telefon této velikosti už nabízí i stylus, ale po prvních dnech jsem ho po celé dva týdny už nepoužil. Bohužel se jedná o obyčejné kapacitní pero, které si můžete koupit kdekoliv, jen má tenčí hrot. Bohužel postrádá nějaké pokročilé funkce nebo senzor tlaku.
Pravdou také je, že musíte poměrně hodně přitlačit a ne vždy se s ním píše dobře. Občas rovná čára není rovná. Rozeznávání psaného textu ale funguje dobře. Jen musíte přitlačit, což pak není zrovna ergonomické.
Pero je zastrčené v těle telefonu a je to také jediné nedokonalé místo. Tento roh totiž mírně vrže, pokud za něj telefon zmáčknete.
Desing a kvalita zpracování
Přední část tvoří jen 6palcový displej s trojicí dotykových tlačítek pod ním, reproduktorem a senzory nad ním. Druhou stranu tvoří z velké části kovová záda, doplněná plastovým vrškem a spodkem, kde se ukrývají všechny antény. Záda jsou velmi pevná a telefon celkově je bytelný. Jeho rozměry jsou 160,5 × 81,6 × 7,9 mm a váží 175 gramů. Je to tedy pěkný macek.
Na horní hraně najdeme druhý mikrofon, infračervený senzor pro ovládání elektroniky a 3,5mm zvukový konektor. Dolní hranu zdobí dvojice děr, kde byste očekávali stereo reproduktory. Musím vás však zklamat, je zde pouze jeden, druhá část je jen pro parádu. Uprostřed pak klasický micro-USB konektor.
Na straně levé se nachází kovový šuplík pro micro SIM kartu, na opačné straně šuplíček pro micro-SD kartu. Pod ním jsou tlačítka hlasitosti a zamykací tlačítko. To se nachází přibližně v půlce těla a je v dosahu palce.
V horní liště nad displejem se skrývá přední kamerka s rozlišením 5 megapixelů. Vedle ní je bílá notifikační dioda. Na druhé straně vedle telefonního reproduktoru jsou proximity a světelný senzor.
Ač by se to mohlo zdát, samotný rámeček okolo telefonu už kovový není. Jen to jen plast a navíc v každém z rohů je viditelný předěl. Dole pod displejem je trojice dotykových tlačítek ještě z dob Androidu 2.3, která jsou bíle podsvícená.
Níže je porovnání s 5palcovým Nexusem 5 (vlevo) a 7palcovým tabletem Nexus 7 (vpravo). Především je zde vidět pozitivní vývoj v poměru velikosti displeje k tělu telefonu, rámečky jsou už velmi úzké.
I přes velké rozměry je váha rovnoměrně rozložená a telefon se příjemně drží. Nepadá vám z ruky. To se mi například stávalo u telefonu Lenovo K900, který mi při psaní na spodní části displeje přepadával přes ruku, jelikož jeho horní část byla těžší.
Design narušuje už jen vystupující čočka fotoaparátu, která se lehce poškrábe, pokud nebudete používat nějaké pouzdro.
Displej
Displej o úhlopříčce 6 palců používá technologii IPS a jeho rozlišení je 1920 × 1080 pixelů, což nám dává hustotu 367,15 PPI. Displej je tedy velmi jemný.
Displej má velmi dobré pozorovací úhly, barvy jsou velmi syté. Jen senzor automatického jasu většinou svítil o něco víc, než by se hodilo a především v nočních hodinách to je nepříjemné.
Krycí sklo nese v podání společnosti TCL Communication název Dragontrail a jedná se v podstatě o odolné sklo podobné Gorilla Glass. U Alcatelu je na něm ještě tzv. oleofobní vrstva, která zabraňuje zůstávání otisků prstů na displeji. Ne vždy to však funguje, nicméně telefon je upatlaný opravdu méně.
Při maximálním jasu můžete vyrazit i do jasného slunného dne a měli byste vidět vše podstatné.
Hardware
Tabletofon Hero 2 je vybavený skutečným osmijádrovým procesorem MediaTek MT6592, který sází na architekturu jader ARM Cortex-A7 s frekvencí 2 GHz. Tento čip je vyráběný na 28nm výrobním procesu a je už více než rok starý. Procesorová část je doplněna o grafiku Mali-450, což je opět 2,5 roku starý návrh a na dnešní náročnou grafiku již moc není. Telefon je tedy výpočetně silný, ale hry závislé na grafickém jádru mu dělají potíže. Pojďme se podívat na výsledky z nějakých testovacích nástrojů.
Přes tyto specifikace nakonec vychází výkonově mezi prvním HTC One a Nexusem 5 od LG. V benchmarku Vellamo bylo v testu prohlížečů ukázáno, že většinou jsou vestavěné prohlížeče k ničemu.
Výsledky testu HWBot Prime, což je aplikace od overclockerské komunity.
V Nastavení u položky Baterie najdete možnost Úsporný režim CPU, který je v základu zapnutá. Po vypnutí úsporného režimu jsem nepocítil žádné zrychlení ani zvýšení výdrže baterie, ovšem skóre v benchmarku se zvýšilo ze 29 816 bodů na 34 135. Při sledování vytížení procesoru a maximální frekvence se také nic nezměnilo. Pravděpodobně jen využívá agresivnější plánovač.
Ohledně GPS se v podání telefonů s čipsety MediaTek vedou dlouhé spory o kvalitě. Pravdou je, že Hero 2 si dokázal v pražské zástavbě najít a fixovat polohu u 12 satelitů během jedné minuty bez použití dat. Při dalším zkoušení se GPS neztrácela a držela satelity fixované.
Při prvním spuštění telefonu máte k dispozici z celkových 16 GB vnitřní paměti přístupných 11,28 GB. Stejně tak s pamětí RAM umí telefon slušně pracovat je zde 1,3 GB volných.
Bohužel se ale můžete občas setkat s nekompatibilitou MediaTeku.
Fotoaparát
Fotoaparát v případě phabletu Hero 2 má rozlišení 13 megapixelů a disponuje optickou stabilizací, která snižuje otřesy při natáčení videa a dovoluje pořizovat snímky s delším časem závěrky a tedy při nižší hladině světla. Čočku fotoaparát doplňuje už jen jedna přisvětlovací dioda.
Za dobrého světla jsou snímky velmi dobré. Jen barvy a kontrast by mohl být plnější. Jinak jsou snímky ostré a s nízkou hladinou šumu. S ubývajícím světlem se zvyšuje hodnota ISO, délka závěrky a optická stabilizace pracuje na plné otáčky. Ve tmě už má ale smůlu a foťák není schopen ani správně zaostřit. Fotky jsou tedy zašuměné a rozmazané. Velmi dobře si telefon poradí s protisvětlem a vyvážením bílé.
Integrovaná fotoaplikace má různé možnosti, například vytváření panorámat. To však nefunguje moc dobře (konkurence to umí líp) a musíte s telefonem pohybovat velmi pomalu.
Stejně tak disponuje funkcí HDR. Ta pomůže při pochmurném počasí zlepšit snímky na vyšší úroveň. Vlevo snímek bez HDR, vpravo se zapnutým HDR.
Jediná přisvětlovací dioda toho moc nezmůže. Na krátkou vzdálenost pomůže, ale na dlouhou už je to spíše na škodu.
Přední kamerka má rozlišení 5 megapixelů, postrádá optickou stabilizaci a přisvětlovací diodu, ale hodnocení je stejné. Za nadměrného světla z ní lezou slušné snímky.
Video je možné natáčet v netradičním rozlišení 1920 × 1088 pixelů s 30 snímky za vteřinu. Původní aplikace ale postrádá širší nastavení ukládání. Datový tok videa je 17 Mbps a jedná se o AVC kodek v kontejneru MP4 v profilu High@L4.1. Zvuková stopa je ve dvou kanálech AAC s datovým tokem 128 Kbps. Jedna minuta videozáznamu má přibližně 120 MB.
Video je průměrné. Především má problém automatika s vyrovnáním expozice. Skvěle však funguje optická stabilizace.
Mimo HDR, panorámat, širokoúhlých fotografií můžete fotit i na manuální nastavení nebo nasnímat QR kód.
Zvuk
O sluchátkách jsem se rozepsal už v úvodu článku. Samy o sobě, hrajou pěkně. Problém je ale telefon. Ten bohužel nemá na to, aby z něj šel kvalitní zvuk a musí si pomáhat softwarovým řešením v podobě implementované funkce HiFi, která zvuk dost razantně zlepšuje. Bez ní z telefonu leze zvuk bez basů a výšek.
Hlasitý reproduktor umístěný na spodní straně je jen jeden, ale je opravdu hlasitý. Vzhledem k umístění nemáte šanci jej zakrýt položením telefonu na stůl. Kvalita tohoto reproduktoru je lepší průměr.
Baterie a výdrž
V telefonu je přítomna nevyměnitelná baterie s kapacitou 3100 mAh, což je, řekl bych, na takového macka málo. 6palcový displej něco sežere a 8jádrový procesor také. Ve finále to tedy znamená, že je to telefon s maximálně dvoudenní výdrží při běžném zacházení. Lze jej ale vybít i během jednoho dne. Nutno podotknout, že běžné hodnoty jednoho a půl dne jsem dosáhl se stále zapnutým Bluetooth a připojenými chytrými hodinkami Moto 360.
Podle dlouhodobých statistik aplikace Battery Widget Reborn vydrží nabitý telefon 23 hodin a 45 minut, nabitý je za 2 hodiny 57 minut při použití zásuvkové nabíječky nebo za 5 hodin a 16 minut z USB portu.
Šikovnou vlastností je nastavení vypnutí a zapnutí telefonu, které se hodí především na noc. Nestane se vám, že by se telefon přes noc vybil z důvodu, že se probere nějaká aplikace a umane si, že procesor musí běžet na plno a pořád něco dělat. Plánované vypnutí a zapnutí fungovalo na jedničku, je to chce ještě vypnout zvuky při spuštění a vypínání v nastavení zvuků.
Software
Nad Androidem 4.4 KitKat má Hero 2 vlastní grafickou nadstavbu, která ale naštěstí není moc náročná. Nejsou tu ale žádné možnosti úprav. Například přechody mezi obrazovkami. Otevírání menu, služek a stažením oznamovací oblasti pozadí rozostří.
Ze zamykací obrazovky můžete telefon buď odemknout, nebo přejít rovnou do fotoaparátu.
Takto vypadá zamykací obrazovka. A je škoda, že v případě použití Aero Magic Flip Cover je aktivní celý displej. Například při telefonování je správně aktivní jen část displeje ve výřezu. Na zamykací obrazovce ne.
Chválím implementaci funkce pro ovládání jednou rukou, která je na takto velkém displeji výhodou. Jen podporuje pouze 2 aplikace, a to číselník pro vytáčení a kalkulačku.
Pro dotykové peru je zde po vzoru ostatních výrobců možnost rozdělit velký displej na dvě poloviny a mít tak najednou spuštěné dvě aplikace. Základní řešení, které dobře funguje.
V praxi to pak vypadá takto.
Pro dotykové pero je zde také aplikace Sketch Mate na psaní a kreslení, nebo skvělá vychytávka Fast Math. Do ní napíšete matematický příklad a ona vám ho spočítá.
Většina uživatelského rozhraní je stejná s čistým Androidem 4.4, jen je jinak obarvená.
Závěr a zhodnocení
Telefon jsem podrobil náročném testování, při kterém byla z více jak poloviny zaplněna vnitřní paměť, bylo nainstalováno asi 60 aplikací a následně proběhlo 2týdenní testování. Z prvotního zvykání si na tak velký telefon jsem přešel do fáze, kdy mi vyhovoval a čtení nebo sledování filmů byla jedna radost. Telefon je navíc rychlý, na reakce nečekáte, takže je to i dobrý pracovní nástroj.
Telefon je velmi pevný a vydrží i nějaký ten pád. Někomu se však nemusí vejít do kapes u kalhot a tak musí najít jiné místo. Potěší i flipové pouzdro v balení nebo kvalitní špuntová sluchátka značky JBL. Je škoda, že byla ubrána jedna SIM karta a nahrazena micro-SD kartou, protože na tak velkém těle by jistě bylo místo i pro tu druhou SIM kartu. Třeba místo zbytečného pera. Alespoň že telefon už podporuje rychlé přenosy LTE. Super je také infračervený senzor.
Je však škoda, že telefon nemá bezdrátové nabíjení a nakonec není ani dostupné pomocí nějakého dodatečného krytu. Mnohdy až zbytečně moc svítící displej si žádá hodně energie.
V preview se mě někdo ptal na srovnání s telefonem Galaxy Note 3 Neo od Samsungu. Tak tedy, Hero 2 má o mnoho lepší zpracování a najdeme na něm velké množství kovu. Taktéž má IR senzor, o 0,5 palce větší displej a vyšší rozlišení (1920 × 1080 místo 1280 × 720 pixelů), ale jen IPS LCD, a je výkonnější. Nadstavba TouchWiz u Samsungu telefony obecně velmi zpomaluje. Navíc v balení již máte flipové pouzdro.
Bohužel si Hero 2 hraje na zápisník, kterým není. Série Note má vypracované ovládání pomocí pera a i samotné S Pen je zcela něco jiného. U Hero 2 jde pouze o kapacitní stylus a jediným softwarem pro ovládání perem je Multi Widnows a aplikace pro počítání runčně psaných matematických příkladů.
Note 3 Neo však stojí o třetinu méně, prodává se za 8 500 korun. Je tedy nutné zvážit, co opravdu chcete. Jestli zápisník, který umí skvěle pracovat s perem, kreslit, ale oželíte výkon, případně jste schopni si nahrát nějakou jinou Custom ROM, je vhodným kandidátem Note 3 Neo.
Pokud chcete velký displej s krásnými barvami a vysokým rozlišením, kde nebudete mít problém s výkonem a dotykové pero použijete jen v zimě s rukavicemi, rozhodně je dobrou volbou Hero 2. V podstatě je Hero 2 dobrý tam, kde Note 3 Neo není a skoro přesně i naopak.
Mnoho věcí lze u Hero 2 vylepši pomocí nové verze firmwaru. Otázkou ale je, jestli to výrobce udělá.
Alcatel OneTouch Hero 2 | |
KLADY |
|
Kvalitní IPS Full HD displej | Výdrž baterie by mohla být delší |
Kvalitní sluchátka značky JBL | Výkon (grafický) |
Fotoaparát | Pouze 1 SIM (Hero měl 2 SIM) |
Android 4.4 KitKat | Pero |
Svižnost systému | Cena |
LTE | Regulace jasu (zbytečně moc svítí) |
Slot na paměťové karty micro-SD | Absence bezdrátového nabíjení |
Aero Magic Flip Cover v balení | Nemožnost koupit v ČR originální příslušenství |
Magnetický konektor pro další příslušenství | |
Konstrukce | |
IR senzor pro ovládání elektroniky | |
Cena s DPH: 11 990 Kč |
[…] Source:: Svetaplikaci.tyden.cz […]