Úterý, 16 dubna, 2024
DomůRecenzeReal Strike - Hra, která vás může dostat do vězení

Real Strike – Hra, která vás může dostat do vězení

Patnáctiletý středoškolák z Lousiany skončil v base poté, co vzal svůj iPhone, ve hře Real Strike nahrál video, jak virtuálně střílí ve škole a potom toto video uploadoval na YouTube.  V Americe jsou na takové věci po střelbě na školách hákliví. Dotyčný student navíc podle všeho patřil k rizikové skupině, tedy k šikanovaným žákům, u kterých „nikdo neví, co udělají“.

Takže byl obviněn z nebezpečného vyhrožování a skončil za mřížemi a to přesto, že neměl přístup ke skutečným zbraním.

Nahrát si střelbu na škole a publikovat ji na YouTube je nepochybně nesmírně stupidní nápad. Teenageři ale stupidní věci občas dělají. Zavřít studenta za virtuální střílení je nicméně projevem paranoidní hysterie. Reálná šikana je daleko větší problém, řeší se daleko hůře. Ale co je to vlastně za hru, ten Real Strike? A proč ho prodávají na App Store, když má Apple poměrně přísná pravidla, zamítající problematický obsah?

Real Strike je augmentovaná aplikace… ano, aplikace. Není to hra, protože v ní nic nehrajete. Spíš je to něco jako Instagram – aplikace snímá video z kamery a přimíchává do toho animaci zbraně. Přehrává taky zvuky střelby, přebíjení, dovoluje vzít snímaný obraz a barevně ho upravit. A taky to dovoluje celé nahrát jako video a nebo vyrobit obrázky.

To je prakticky všechno. Žádné bodové hodnocení, žádné virtuální cíle míchané do obrazu, nic takového. Je to video aplikace. Nic víc, nic méně. Navíc to není diskrétní aplikace: Pokud chcete nahrát střílení se zvukem, musíte dát telefon velice nahlas, protože se nahrává jenom vstup z mikrofonu. Nenápadně se tedy použít nedá.

Picture 4257

Když hru spustíte, můžete si vybrat jednu z mnoha zbraní. Ty jsou děleny do kategorií: Melee obsahuje nůž a cepín, Pistol má řadu legendárních zbraní, jako Desert Eagle, Colt M1911 a nebo Glock 18 – kupodivu ale neobsahuje žádný revolver. Dále je tu dlouhá řada brokovnic, od zkrácené M1887 po moderní Striker s bubnovým zásobníkem na 12 nábojů.

Máme tu sekci SMG se samopaly různých typů, od moderního P 90 po klasické MP 5 či UZI, nicméně PPSh 41 už není zadarmo, to si musíte přikoupit za 99 centů. Velmi rozsáhlá je kategorie Rifles, ve které jsou klasické zbraně jako AK 47 nebo M4A1, přikoupit si ale můžete například FN2000. Poměrně dost je tu i sniperek, včetně AS 50. Kulomety jsou tu jen dva, přičemž „rotačák“ M 134 je opět za dolar.

Klepnutím na obrazovku střílíte, zatřesením přebíjíte, pitch aktivuje pohled přes mířidla. Zbraně reagují na váš pohyb, ale to je zhruba všechno. Můžete používat systém nočního vidění, můžete zapnout termovizi a nebo termovizní mířidla, pokud máte na telefonu blesk, můžete si i aktivovat „baterku“. A to je zhruba všechno.

Je to jako ovládací část střílečky, u které ale chybí zbytek hry. Nejsou tam ani virtuální terče, nic takového. Můžete běhat doma, v parku a nebo někde jinde, točit si vlastní válečný film a doufat, že vás za to nezavřou. Dovedu si představit spoustu míst, kde se nebudou na podobné jednání dívat s pochopením – a nemusí to být jenom paranoidní Amerika a nebo stráž v blízkosti somálské základny.

Aplikace říká, že „nemáte mířit na nevinné lidi a nebo zvířata, která o této aplikaci neví“. Nevím, zda toto varování přidali do aplikace až poté, co onen středoškolák skončil za mřížemi. Co ale potom s takovou aplikací máte dělat? Proč tam je nahrávání videa a snímání obrázků? Jediné, co si dovedu představit, jsou aranžované scénky a nebo nějaká forma „elektronického tagu“, kde pobíháte s kamarády a místo plastovými pistolkami na sebe míříte telefony.

Picture 4253

No… bohatí drsňáci si pořídí paintballové vybavení, ti méně majetní sáhnou po airsoftu, pro dorost a pro kanceláře je určen NERF. Tohle je takové… hipsterské. Kdo by běhal s telefonem a hrál si na high tech střílečku? A kde? Dovedu si představit, že když si takhle budete hrát po městě, nejspíš ohrozíte sami sebe, protože každý lapka široko daleko vidí, co máte. A skutečný nůž v ruce je rozhodně lepší argument, než virtuální rotačák v telefonu.

Přestože je aplikace technicky zajímavá, chybí mi u ni to hlavní: Smysl. Její hlavní použití, totiž to, že si budete nahrávat vlastní akční film na zajímavých místech, je právě to, které vás nejpravděpodobněji dostane do maléru. A pokud si k Real Strike nějak nedomyslíte vlastní hru, sám o sobě moc zábavný nebude.

Hodnocení: 4/10

Verdikt:

Technicky zajímavé – ale k čemu to vlastně je? Jen to svádí k tomu, abyste skončili v nějakém maléru. Lidi nemají rádi, když na ně někdo střílí. Navíc si nahráváte důkazní materiál sám proti sobě.

Co se mi líbilo:

  • Technicky je to udělané slušně
  • Pokud se hry dobrovolně účasní více lidí, může to být zajímavé

Co se mi nelíbilo:

  • V podstatě to není hra
  • Pokud s tím nemáte mířit na lidi a zvířata, od čeho je tam snímání obrázků a videa?
  • Nerozumné použití = potenciální malér
  • Na to, že to vlastně nic neumí, je to dost drahé

Cena aplikace je 2,99 USD, extra zbraně jsou za 0,99 USD každá.

[appbox appstore id507884100]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/realstrike/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře