Pátek, 10 května, 2024
DomůRecenzePrvní zkušenosti: HTC One X+ s Androidem 4.2.2 a Sense 5

První zkušenosti: HTC One X+ s Androidem 4.2.2 a Sense 5

Skoro tři čtvrtě roku trvalo společnosti HTC vydání aktualizace pro ještě nedávno vlajkovou loď One X+. Co vlastně nová verze Androidu a také Sense 5 rozhraní přináší? Majitelé telefonu se mají na co těšit.

Předem je potřeba říci, že zatím ještě novou verzi nemůžete oficiálně stáhnout a aktualizovat. HTC zatím vydalo update pouze pro telefony určené na tchajwanský trh s cidnum identifikátorem HTC_621.

Samozřejmě i tak málo ale stačí pro některé vývojáře z XDA Developers fóra, kteří i tak dokázali ukuchtit plně funkční ROM pro všechny mezinárodní verze telefonu. Majitelé AT&T a Telus variant si budou muset ještě chvíli počkat. Případní zájemci mohou stahovat v příslušném vláknu ZDE.

Před instalací doporučuji zazálohovat data třeba pomocí Titanium Backup a zároveň si nezapomeňte zkopírovat obsah virtuální SD karty, kam se záloha TB ukládá a jsou tam i další data. Při instalaci by se sice neměla vymazat, ale jistota je jistota a navíc lze instalaci nové ROM využít třeba i k jejímu vyčištění od balastu, který se tam za pár měsíců používání objeví.

Samotná instalace je pro zkušené uživatele celkem snadná, je ale třeba mít samozřejmě ROOTnutý telefon s nahraným alternativním Recovery (doporučovaný je CWM). Vše potřebné zvládnete pomocí TOHOTO all-in-one nástroje.

2013-06-20_15.33.21   2013-06-20_15.33.26

Po stažení samotného souboru s upravenou Insert Coin ROM (testováno na v5.0-4) je třeba nejdřív rozbalit boot.img z archivu, který si schováte někam v počítači. Potom je třeba nahrát archiv s upravenou ROM do telefonu. S pomocí all-in-one nástroje pak nahrajete nejprve kernel v souboru boot.img, bez něj by nový Sense 5 nefungoval.

Poté je třeba restartovat telefon v Recovery režimu (podržet power+spodní volume) dokud se telefon nerestartuje a v recovery nainstalovat funkcí Install from ZIP novou upravenou ROM. Při první instalaci je třeba provést kompletní vymazání (full wipe) telefonu.

První start

Po prvním spuštění si telefon vyžádá klasickou instalaci účtů, kterou znáte už z prvního spuštění mobilu po vybalení. Ale na první pohled už je vidět nový font a také že Sense 5 ladí více s originálním skinem Androidu. Po nastavení se dostanete na výchozí obrazovku na první pohled vidíte, že nové Sense 5 poznáte od starší čtvrté verze na první pohled.

Typické HTC hodiny nahradily jednodušší a menší, ovšem pokud trváte na starém vzhledu, widget se starší verzí je také dostupný. Ikonky od HTC jsou mírně předesignované, ale nic zásadního. Další zásadní změnu najdete pokud se podíváte přes prostřední menu na všechny nainstalované aplikace. Launcher už nescrolluje zleva doprava po stránkách, ale všechny ikony máte pěkně nad sebou. Scrolluje se tedy dolů, menu s dalším nastavením je standardně skryté a je třeba ho „vytáhnout“, opět máte k dispozici skrýt nepotřebné aplikace a další vychytávky, které nabízelo i starší Sense.

Novinkou je možnost skládat ikony do složek i zde.

2013-08-13 13.19.26   2013-08-13 13.19.39

Zamykací obrazovka

Další novinkou, se kterou se velice rychle seznámíte je nový design zamykací obrazovky. To tam je klasické kolečko HTC, telefon se odemyká tažením přímo kdekoliv na obrazovce, případně pokud chcete spustit přímo nějakou aplikaci, tak táhnete za příslušnou ikonku. Hodiny jsou trochu nepřirozeně posunuté dolů, ale zvyknete si rychle.

Díky novému Androidu 4.2.2 lze na lockscreen přidat widgety, já zůstal ale u klasické productivity obrazovky. HTC opět nezvládlo upravit tuhle zamykací obrazovku tak, aby podporovala i jiné mailové klienty – konkrétně Gmail. Pokud tedy nepoužíváte standardní Mail aplikaci, nečekejte, že se vám budou na zamčené obrazovce objevovat maily.2013-08-13 14.41.09

Telefon a kontakty

Tady pro mě osobně přišlo největší zklamání z nového  Sense 5 rozhraní. Dialer, tedy aplikace ovládající telefon a kontakty od HTC  podle mého patřila k tomu nejlepšímu, co bylo na trhu. Skvělé intuitivní vyhledávání pomocí T9, procházející jak jména, tak i telefony kontaktů vypisovalo na obrazovku nad klávesnicí cca 4 až 5 nalezených kontaktů odpovídajících zadaným znakům.

Pro mě to znamenalo, že naprostou většinu kontaktů jsem našel pomocí prvních tří písmen a díky více položkám na obrazovce mi nedělaly problém ani stejně se jmenující rodinní příslušníci nebo podobné kontakty. Po prvních třech znacích už stačilo ťuknout rovnou na kontakt a vytáčelo se. O tom, jakou péči HTC Smart Dial (tak se jejich dialer jmenuje) věnoval vývojový tým, najdete i příspěvek na blogu HTC.

Bohužel v páté verzi asi nějaký méně vytížený inženýr, který se musel předvést s novou brilantní zlepšující myšlenkou, přišel s nápadem, jak skvělý dialer doslova pohřbít. Pokud totiž začnete vyhledávat v nové verzi Smart Dialu, zobrazí se pouze JEDEN, první nalezený kontakt. Zbytek prázdného místa nad klávesnicí zabere obrázek tohoto kontaktu.

Na pohled to vypadá krásně, v praxi je to na zabití. Další kontakty jsou skryté pod malým tlačítkem „X matches“ vlevo, umístěným navíc tak geniálně, že na něj prakticky nedosáhnete palcem, když ovládáte telefon jednou rukou. Prostě nádherná ukázka toho, jak pokazit perfektně fungující GUI. Jinak zůstalo v podstatě vše při starém.

SmartDialGraphic2013-08-13-14.30.21

Rychlé nastavení

Někdo v HTC konečně pochopil, že uživatelé nechtějí pro každou změnu základního nastavení lézt do páté úrovně menu Settings. Proto konečně přidali speciální tlačítko dostupné po stažení horní lišty, které vás dovede k nastavení všech podstatných parametrů na jedné obrazovce. Kudos HTC, už nebude potřeba speciální aplikace, widgety nebo custom ROMky. Chybí mi snad jenom zapínání baterky, které by se tady celkem hodilo.

2013-08-13-13.21.38

Další novinky v Sense 5

Na rovinu musím přiznat, že nejsem fanda sledování každé změny statusu na Facebooku nebo nejnovějších tweetů v reálném čase. Vážím si svého volného času a nechci, aby mi telefon neustále pípal s novými aktualizacemi. Proto jsem v podstatě ani nezkusil jednu z vychvalovaných novinek v Sense 5 nazvanou Blinkfeed. Ano, našla si cestu do staršího One X+, ale nepoužil jsem jí – nemohu tedy posoudit její přínos. Více infa najdete ale na spoustě jiných recenzí na intrnetu, tak se klidně mrkněte jinde. Naopak další z celkem vychvalovaných funkcí nového Sense 5 – ZOE pro práci s fotkami a videem, už na starším One X+ ani One X už nenajdete, oficiálně ho HTC nenabídne.

Rychlost a výdrž

Nakonec jsem si nechal ty nejlepší změny, které se s novou verzí Androidu 4.2.2 a Sense 5 dočkáte. Musím smeknout klobouk před vývojáři HTC a potažmo i Google. Práce s telefonem je po updatu o poznání plynulejší a svižnější proti standardní ROM. Samozřejmě pokud jste používali některou z mnoha upravených ROM z XDA, rozdíl tolik nepoznáte. Také vydrž je o poznání lepší, po víkendu testování a zkoušení mi teď v běžném provozu telefon vydrží s přehledem dva dny. Dříve jsem používal upravenou Viper ROM a první den jsem sice končil většinou s polovinou akumulátoru, ale druhý den už telefon kolaboval během odpoledne. Teď vydrží druhý den i s mírnou rezervou. Podobné ohlasy jsou i z XDA fór, na druhou stranu po vyčištění systému a instalaci ROMky může jít o průvodní jev. Ale minimálně výdrž neklesla a to je jedině dobře.

A kdy se můžete těšit oficiálně na update? HTC zatím oficiálně nic nepotvrzuje, ale podle všeho by měl update pro evropské verze přijít do konce měsíce. Doufejme…

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře