Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyPrvní stanice linky pražského metra C jsou pokryty LTE

První stanice linky pražského metra C jsou pokryty LTE

Po necelých šesti měsících od podpisu smlouvy umožňující zahájení prací v pražském metru, spustilo konsorcium operátorů LTE signál v části trasy C. Cestující tak mohou v úseku Muzeum – Vyšehrad využívat mobilní služby, a to jak ve stanicích, tak v tunelech mezi nimi.

Komerční provoz v celém pilotním úseku Muzeum – Roztyly bude spuštěn do konce října. Na pilotní úsek naváže pokrývání zbývajících 57 stanic metra. Celou výstavbu financuje a zajišťuje konsorcium operátorů T-Mobile – CETIN – O2 – Vodafone. Mobilní služby tak budou k dispozici všem zákazníkům jak těchto, tak virtuálních operátorů. Pokrytí všech 61 stanic metra (přestupní stanice jsou počítány 2x, jelikož operátoři pokrývají obě úrovně) vyjde operátory na půl miliardy korun, práce jsou plánovány do roku 2022.

Jednání s Dopravním podnikem hlavního města Prahy o podmínkách smlouvy, která by umožnila operátorům zahájit výstavbu, trvalo dva roky. K podpisu dokumentu došlo v dubnu letošního roku, výstavba v pilotním úseku Muzeum – Roztyly na trase C byla po nezbytných přípravách zahájena o měsíc později. Vzhledem k tomu, že instalační a montážní práce je možno provádět pouze dvě a půl hodiny v noci v pracovním týdnu, lze rychlost dokončení prvního úseku považovat za velký úspěch.

Fakta a čísla:

– Konsorcium operátorů pokrývá metro 4G technologií na vlastní náklady, jež se odhadují na půl miliardy Kč.
– Celý pilotní úsek Muzeum – Roztyly bude komerčně spuštěn do konce října 2018, všechny stanice by měly být pokryty do roku 2022.
– Projekt za všechny operátory zastřešuje T-Mobile.
– Signál bude dostupný pro zákazníky všech mobilních operátorů včetně virtuálních.
– 2 měsíce zabere pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech
– 70 techniků pracuje každý den
– Nejkratší vs. nejdelší tunel: 500 m (Muzeum – I.P. Pavlova) x 1300 m (Kačerov – Roztyly)
– Až 10 000 000 Kč stojí pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře