Středa, 2 října, 2024
DomůNovinkyPrvní mobil nejčastěji v osmi letech, data až v pubertě

První mobil nejčastěji v osmi letech, data až v pubertě

První telefon dostávají české děti nejčastěji v rozmezí 7 až 9 let. O něco dříve začínají používat mobilní telefony dívky, důvodem jsou větší obavy o bezpečnost ze strany rodičů. Internet svým dětem rodiče zpřístupní až s nástupem puberty. Informace vyplývají z průzkumu virtuálního operátora SAZKAmobil.

Zahájení školní docházky je sice pro české rodiče důležitou motivací ke koupi mobilního telefonu, nicméně není zcela neobvyklé vidět s mobilem v ruce i předškolní děti. Pětina rodičů dětí ve věku 5 až 6 let přiznává, že své ratolesti už stihla vybavit mobilním telefonem.

V první fázi děti mobil používají primárně na volání a zasílání textových zpráv. S přibývajícím věkem však narůstá tlak na rodiče, kdy dětem umožnit surfovat na internetu. „Ačkoliv první mobil mají děti většinou v osmi letech, nástup využívání mobilních dat je situovaný až do puberty, konkrétně mezi 13 až 15 lety. Dnešní školáci tráví na sociálních sítích stále více času. Kromě Instagramu, Messengeru a WhatssAppu je aktuálním fenoménem například sledování youtuberů. Současné trendy se samozřejmě rychle šíří. Lze očekávat, že se průměrná věková hranice, kdy děti začínají konzumovat obsah v digitálním prostředí, bude i nadále snižovat,“ uvádí SAZKAmobil.

Se zpřístupněním internetu souvisí i změna způsobu vyúčtování. Více než 80 % dětí na prvním stupni základní školy používá předplacenou kartu. Toto množství začíná významně klesat (na 50 %) právě okolo 13 let věku dítěte, tedy doby, kdy rodiče sjednávají svým potomkům první tarif. Paušál hradí rodiče běžně až do absolvování střední školy.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře