Středa, 12 června, 2024
DomůNovinkyPrvní chytrá lavička v Česku nabízí WiFi i nabíjení pro mobily

První chytrá lavička v Česku nabízí WiFi i nabíjení pro mobily

Bezdrátové připojení k internetu či možnost nabít si mobilní telefon nabízí tzv. chytrá lavička, jejíž prototyp představili autoři v Praze. Předpokládaná cena lavičky, která všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie, je 90 až 140 tisíc Kč. Podle autorů by mohla najít využití například v národních parcích.

„Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před Národní technickou knihovnou v Praze testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu,“ uvedl Jan Rolník ze společnosti Full CapaCity, která ve spolupráci se studentkou ČVUT Zuzanou Jirkalovou a Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy ČVUT lavičku vyvinula.

Rolník řekl, že firma pro lavičku konkrétního kupce nemá, se sériovou výrobou ale počítá. „Je potřeba si uvědomit, že představujeme čerstvý prototyp, který jsme teprve nedávno dokončili. Už teď se nám ozvali z brněnského magistrátu, o projektu ví i městské části v Praze, zájem máme například i z italské Monzy,“ uvedl.

Podle autorů je lavička projektována tak, aby byla co nejvíce chráněná proti vandalům. „Samozřejmě ale, pokud ji bude chtít někdo hodně zničit, tak se mu to podaří. Tomu nezabráníme,“ podotkla Jirkalová.

unnamed (1) unnamed

Největší uplatnění pro lavičku výrobce vidí ve volné přírodě, například v národních parcích. „Líbí se nám koncept, že jedete někam na kole, zastavíte si u krásného rybníčku, sednete si a můžete si dobít telefon a podívat se, kudy jet dál,“ řekl Rolník.

K výrobě lavičky, která váží zhruba 400 kilogramů, byl použit zcela nový unikátní extra tuhý beton, ocel a kov. Povrch je tvořen dřevem a solárním panelem o výkonu 150 W. Díky zabudované baterii s kapacitou 110 Ah lavička funguje, i když zrovna není na přímém slunečním svitu.

Z baterie je možné dobíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce, což umožňují například mobilní telefony Samsung S6. Součástí lavičky je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, a vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes WiFi router zdarma šíří signál rychlého mobilního internetu.

V současnosti existuje jeden exemplář lavičky CapaSitty. Ten dnes po představení v Praze zástupci společnosti Full Capacity putoval do Milána před český pavilon na výstavu Expo 2015. Po jejím skončení se lavička vrátí před Národní technickou knihovnu.

unnamed (2)

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

6 KOMENTÁŘE

  1. To je ale naprosto ohromující 😀 není jednodužší a hlavně levnější nosit sebou power banku? A odkdy má iPhone bezdrátové dobíjení? Stránky svetaplikaci nemají hlavu ani patu.

  2. Září tvůj komentář je o hovne, to ti řeknu. Ne každý po kapsách jako tydyt tahá powerbanku, ale to tobě asi nikdo nevymluvi, co? Ponevadz je to Cool, vid ty hlavo a Pato, tedy vejce 😉

  3. @vejce když se podíváš na ten iphone je v takovém šedém tlustém krytu, ten mu umožňuje bezdrátově dobíjet, první si zjisti fakta potom mel blbosti, a k lavičkám, brzo to rozkradou naší drazí spoluobčané přistěhovalci, ale nápad dobrý to musím souhlasit

  4. A proč to zmínka i bezdrátovém dobíjení zmizela z článku? Bezně sedím na lavičce v parku a tahám sebou kabely abych si jako socka mohl dobít telefon, doufám že se u toho porvete vy levičáci

    • Co má diskuze o mobilech společného s politickou orientaci? Ty vždycky něco placnes a stojí to za všechny prachy. Kdyby hloupost nadnasela… :))

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře