Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyPrůzkum: Češi mobilem fotí nejraději sami sebe, zvířátka a přírodu

Průzkum: Češi mobilem fotí nejraději sami sebe, zvířátka a přírodu

Mobilní telefon využívají Češi k fotografování téměř stejně často jako k telefonování. Více než tři čtvrtiny Čechů už ani nemá klasický fotoaparát, protože si přece všechno mohou „cvaknout na mobil“.

„Umíráček klasickým fotoaparátům přinesl především masivní nástup chytrých telefonů, které mají solidní optiku, jež většinové populaci dostačuje,“ komentuje výsledky průzkumu agentury Factum Invenio Branko Gugleta, marketingový ředitel Tesco Mobile. Chytré telefony vlastní dnes už 65 % Čechů. Zbylých 35 %, kteří mají ještě klasické mobily, spadají převážně do věkové kategorie 40 +.

Průzkum ukázal, že i díky tomu se z Čechů stali nadšení fotografové, kteří fotí všechno, co se pohne. Především ve velkých městech a mezi mladší generací je pak oblíbené fotit v dopravních prostředcích lidi bez jejich vědomí a fotografie pak sdílet na sociálních sítích.

A co Češi obecně fotografují nejvíce? Sami sebe (tedy stále oblíbené selfie) na nejrůznějších místech fotí 52 % z nich, s partnerem nebo s kamarády se fotí 40 %. Mladší generace „fotografů“ pak přiznává, že nezřídka pořizují selfie i choulostivějšího charakteru. „Pořizování takových snímků a zvláště pak neopatrné nakládání s nimi je velmi rozšířené a může se velmi vymstít, jak dokazuje nedávná kauza krádeže intimních fotografií celebrit z iCloudu,“ varuje Gugleta.

Dále jsou oblíbeným objektem fotografování příroda (60 %), zvířátka (52 %), děti (42 %) a historické památky (40 %).

image01Zdroj: TMTZ

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Nejvíce fotím krajinu/přírodu – někdy tam může být méně přírody, proto raději univerzálnější označení krajinu.
    Na druhém místě jsou památky/veterány/vlaky/techniku a zvířata – záleží kde jsem a co dělám.
    Asi až na posledním jsou fotky lidí včetně sebe.
    Lidé se nechtějí moc fotit. Dnes ne. Kdysi to bylo uvolněnější. Zřejmě je to způsobeno možností sdílení na sociálních sítích…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře