Sobota, 17 února, 2024
DomůNovinkyPrůzkum: Budíky a foťáky mají kvůli mobilům na kahánku

Průzkum: Budíky a foťáky mají kvůli mobilům na kahánku

Jaké běžné předměty vytlačily mobilní telefony Čechům ze života? Budíky i foťáky mají na kahánku, ale papírové diáře se stále drží, jak vyplynulo z průzkumu portálu Ušetřeno.cz mezi 600 respondenty.

Mobil místo budíku dnes používá téměř 80 % Čechů, přičemž polovina z nich uvedla, že jinou formu budíku už ani nevlastní. Zbytek ho sice ještě má, ale pouze jako lapač prachu, který nikdo nepoužívá.

Podobná situace panuje i kolem zjišťování času. Hodinky se nosí hlavně na parádu, protože na své levé zápěstí se pro zjištění, kolik je hodin, dívá jen pouhá třetina dotázaných. Naopak na svůj mobilní telefon se kvůli zjištění času primárně dívá celých 62 % respondentů.

„Mobil máme neustále při sobě, proto jsme si zvykli se na něj v mnoha ohledech spoléhat. Když se nám pak uprostřed dne vybije, jsme tak trochu ztracení,” komentuje výsledky David Nevečeřal.

Další oblastí, kde mobilní telefony jednoznačně vítězí nad klasickými zařízeními, je focení a natáčení videí. Celých 91 % respondentů uvedlo, že fotí nejčastěji právě mobilem. Třetina z nich sice vlastní i foťák, ale téměř ho nepoužívá. 10 % z dotázaných klasický fotoaparát už ani nevlastní.

„Prodeje v kategorii levných kompaktních fotoaparátů jednoznačně klesají, někteří výrobci již tento segment opustili. Zákazníci investují do kompaktů, kteří mají oproti mobilu něco navíc, ať už je to ultrazoom, velký snímač nebo výměnné objektivy, zde prodeje naopak rostou,“ říká k vývoji na trhu mluvčí Mall.cz Michala Gregorová.

Zajímavý vliv mají mobilní telefony na naše debaty s přáteli. Pokud při rozhovoru vyvstane nějaká zajímavá otázka (například kolik váží slon apod.), dojde k dlouhému dohadování a zábavné debatě u pouhé čtvrtiny respondentů. Naopak celých 72 % dotázaných uvedlo, že někdo ve skupině do 10 sekund vytáhne mobilní telefon, na internetu vyhledá správnou odpověď a celou debatu tím ukončí.

Mobilní telefon podle průzkumu využívají Češi také místo diáře, i když už ne tak nadšeně. Přehled o schůzkách, výročích a důležitých datech si primárně do telefonu zaznamenává jen 23 % respondentů. Dalších 18 % pak využívá elektronický kalendář s možností synchronizace do telefonů a dalších zařízení. Klasický papírový diář oproti tomu používá více než polovina všech dotázaných.

Zdrženlivější jsou Češi i co se týče využívání mobilních telefonů pro čtení novin, časopisů a e-knih. Novinové články čte především na mobilu pouhých 13 % dotázaných oproti více jak polovině, která články na mobilu nečte vůbec nikdy. U e-knih a časopisů je tento rozdíl ještě výraznější, kdy je pouhá 3 % respektive 5 % čte na mobilu oproti 79 % respektive 70 %, kteří je na telefonu nečtou nikdy.

Silver-black pen lying on opened notebook

Zdroj: Ušetřeno.cz TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře