Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzePro Evolution Soccer 2012: Objevte v sobě Ronalda či Messiho

Pro Evolution Soccer 2012: Objevte v sobě Ronalda či Messiho

PES 2012 se dostal do Marketplace jako nástupce starší verze PES 2011. Jedná se znovu o fotbalový simulátor, ve kterém se zhostíte role hráčů ve vámi vybraném týmu a pokusíte se jej dovést k vítězství v daném zápase, poháru, nebo lize.

Celkem máme na výběr ze sorty opravdu mnoha týmů ? k dispozici jsou totiž jak týmy z lig (Holandská Liga, Francouzská liga.

Dokonce je ve hře i Sparta Praha), tak i ?nároďáky? ve kterých samozřejmě nechybí ani ten český. Můžeme si zahrát také Champions League a Europa League.


 Hratelnost 10/10

I přesto, že nejsem fotbalovým fanouškem a jediná fotbalová událost, která mě zajímá je mistrovství světa, tak mě hra naprosto pohltila. Abych pravdu řekl, zpočátku jsem opravdu váhal, zda si tuto hru pořídit, či ne, ale nyní bych své rozhodnutí neměnil.

Líbí se mi zpracování hry, a to jak ze strategického hlediska (změna formací apod.), tak i z hlediska přímého ovládání hráčů. Můžete si také nastavit délku času, po kterou chceme zápas hrát a zdali chceme hrát sezónu celou, nebo jen polovinu.

Ve hře jsou různorodé možnosti vstřelení gólů ? od hlaviček přes nůžky, až po klasickou ?pumelici? přes čtvrt hřiště přímo do brány. Pokud se vám podaří do brány soupeře střelit opravdu pěknou branku, nebo dostanete gól pěknou ?haluzí?, můžete si záznam uložit a poté jej ukázat svým přátelům, nebo si daný moment jen připomenout.

Avšak touto funkcí nepohrdnou ani hráči, kteří spíše než parádičky preferují boj tělo na tělo. Pokud vám připadá, že si protihráč balón dostatečně nebrání, jednoduše mu jej přeberete a odsprintujete s ním pryč.

Co bych hře vytkl je, že když hráče obere protihráč o míč, zůstane stát na místě, místo toho aby se snažil míč získat zpátky a také to, že brankáři někdy vybíhají z brány v naprosto zbytečných situacích, a v podstatě je v tu chvíli o gólu rozhodnuto.

Je zde také druhá možnost a to, že solidním skluzem pošlete protihráče k zemi. Ne však všechny skluzy vám projdou jen tak, od toho je ve hře sudí, který vás při skluzu, který nebyl mířený na balón, podle pravidel náležitě ?odmění? červenou anebo žlutou kartou.

Bohužel však musím konstatovat, že ve hře mají sudí oči naprosto všude, takže se nedočkáte onoho blaženého pocitu, kdy víte, že jste míč sice získali neprávem, ale nebyl jste nijak sankcionován. V Pro Evolution Socceru, jsou zabudována veškerá pravidla moderního fotbalu, tudíž se můžete dostat do ofsajdu, házet auty, kopat rohy, po prodloužení nastupujete na penalty a podobně.

Opravdu se mi líbilo to, že pokud si vybíráte tým, za který chcete hrát, můžete si zvolit barvu dresu a dokonce i balón, s jakým chcete hrát (je jich opravdu požehnaně a většina z nich opravdu existuje). Akorát je škoda, že si člověk nemůže vybrat i stadion, ale to bych chtěl asi už opravdu moc. Celkem mě rozhořčilo to, že ve hře nejsou české reprezentační dresy a Češi hrají v žlutých dresech, kdežto třeba Chorvatsko již své reprezentační dresy má.

Bohužel však tvůrci hry nemají autorské práva na jména klubů a hráčů,a proto se dočkáme ve hře například London Blue a London Red namísto Chelsea a Liverpoolu. A za českou reprezentaci hraje sestava Chemo, Hubuno, Polcas, Kamoc, Rosicly (ne, nejsou to překlepy) a ještě k tomu má český tým opravdu slabé hodnocení.

Jelikož jde o hru s certifikací Xbox LIVE, podporuje získávání achievementů, které přidávají nejen G body, ale i herní odměny v podobě oblečení pro našeho avatara.

 Grafické zpracování 7/10

Jde o to, zda-li vám jde o detaily ve hře, nebo o to, jak Pro Evolution Soccer vypadá po většinu herní doby.  Kdybych měl hodnotit detaily hráčů po přiblížení, například při rozdávání karet, tak musím napsat, že grafika obličejů je opravdu otřesná a o vlasech nemluvě.

Ale kdybych měl hru hodnotit, tak jak vypadá během hraní, tak bych ji dal přibližně devět z deseti. Pro Evolution Soccer je známý svou skvělou grafikou i na PC, ale že bude mít tak dobrou grafiku i na smartphonech, to jsem vážně nečekal. Je špatná předpověď? Začne pršet a rozmočí se trávník. Hrajete v zimních měsících? Nedivte se, že sněží. Hrát se dá přes den i přes noc. Dokonce můžeme vidět grafiku balónu i bez přiblížení.

Jednou zajímavostí, kterou jsem postřehl, je, že jsem za celou dobu hry neměl jiného než afroamerického rozhodčího. Nevím jestli je to bugem, nedodělávkou a leností autorů, nebo jen tím, že jsem prostě neměl štěstí.

Hra má velmi pěkné úvodní menu, ve kterém na pozadí stojí Christiano Ronaldo, což některé jeho odpůrce asi zrovna dvakrát nepotěší.

Musím však konstatovat, že hra má jednu poměrně závažnou chybu ? po několika minutách hry se může začít opravdu škaredě sekat a nepomůže nám nic jiného, než ji ukončit přes tlačítko ?domů? a pak se do hry zase vrátit tlačítkem ?zpět? (proces někdy musíme párkrát opakovat, abyste dosáhli požadovaného výsledku).

Snad tuto nepříjemnost vývojáři v další aktualizaci vyřeší. Pokud se vám hra takto nepříjemně nebugne, má skvělý framerate a není si na co stěžovat.

 Zvuky 9/10

Pro Evolution Soccer má poměrně solidní zvukový doprovod, ale vždy je co vylepšovat. Při zápase se ozývá skandování fanoušků pořád dokola, a to nepůsobí nijak nepříjemně. Diváci reagují na veškeré zákroky ve hře, když dáte gól jásají, když uděláte skluz a někoho při tom pěkně ?naberete?, tak pískají.

 Ovládání 8/10

Ovládání je vyřešeno za pomoci dvou tlačítek a analogové páčky ? tlačítko A slouží pro střelu, nebo skluz a tlačítko B pro nahrávku. Ihned ovšem musím ovládání vytknout dvě chyby. Při střelbě na bránu se musíte dotknout tlačítka opravdu jen na sekundu, jelikož je přehnaně citlivé (takže většina mých střel končila mezi diváky). A druhou chybou je, že hráči někdy občas nereagují na mé pokyny tak, jak bych si představoval.

 Celkem 8/10

Pro Evolution Soccer určitě doporučím všem, co hledají hru s fotbalovou tématikou. Myslím si, že ve většině hráčů sportovních her nejde ani tak o grafiku, jako o hratelnost a proto jim nebudou mnou vyjmenované nedostatky vadit. Cena ale není zrovna lidová. Stahujte z Marketplace za 103,99 Kč

  • + Dobrá hratelnost
  • + Mnoho týmů na výběr
  • + Grafická stránka hry
  •  V detailu už není grafika tak dobrá
  •  Absence českého reprezentačního týmu
Daniel Brázdil
Daniel Brázdilhttp://www.facebook.com/profile.php?id=100000501301245
Student střední školy se slabostí pro veškeré herní platformy, obzvláště pak pro Windows Phone.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře