Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzePřehled: Nejlepší české hry pro smartphony

Přehled: Nejlepší české hry pro smartphony

Zatímco velká vývojářská studia, snad vyjma Bohemia Interactive a Warhorse Studios, Českou republiku už dávno opustila (vzpomeňme například na nedávné zavření pražské pobočky Disney), malým nezávislým studiím se v našich končinách neuvěřitelně daří.Může za to fakt, že Češi jsou velmi kreativní a že k výrobě malé nezávislé hry nejsou potřeba miliony (bohatě stačí mít pár desítek či stovek tisíc korun).

Vzhledem k takto malým rozpočtům na hry samozřejmě nemohou vznikat velké projekty, ale spíše zajímavé menší hříčky, jejíž cílovou platformou jsou často na tvorbu i uvedení nové hry nenáročné platformy Android, iOS či Windows Phone.

Jelikož jsme v naší redakci vesměs vlastenci a jelikož má naše scéna už na svědomí pěknou řádku velmi zajímavých mobilních her, rozhodli jsme se vytvořit seznam těch nejlepších, které byste si měli vyzkoušet na vlastní kůži a to i pokud vám slovo vlastenectví vůbec nic neříká. Za kvalitu her níže vám zkrátka ručíme!

Hero of Many

Jedním z nejznámějších českých mobilních hitů je Hero of Many, audiovizuálně velmi pěkně ztvárněná hra o putování malé rybičky za záchranou celého jejího rodu. Hra se skvěle ovládá a je velmi napínavá a zároveň i přemýšlivá.

Hero of Many

[appbox googleplay com.tricksterarts.heroofmany]

[appbox appstore 651676726]

Reaper: Tale of a Pale Swordsman

Pestrobarevná Reaper: Tale of a Pale Swordsman je netradičním RPG viděným pohledem z boku, které vám učaruje nejen velmi pěknou grafikou, ale také propracovaným soubojovým stylem, jež budete k dokonalosti muset pěkně dlouho pilovat.

reaper

[appbox googleplay net.hexage.reaper]

[appbox appstore 698299228]

[appbox windowsphone 379ec2dc-bc90-414b-ad40-ba1069600020]

Machinarium

Adventura Machinarium od českého vývojářského studia Amanita Design posbíralo napříč světem spoustu absolutních hodnocení a zajímavých ocenění už když byla vydána pro počítače, že se jedná o jednu z nejlepších českých mobilních her a zároveň i jednu z nejlepších her pro mobily tak vůbec nikoho nepřekvapí. Pokud vám pak nevyhovuje zasmušilé prostředí kovového města, můžete sáhnout po jiné adventuře z pera Amanita Design a to po Botanicule. Ta je o něco barevnější a celkově veselejší.

Machinarium

[appbox googleplay air.net.machinarium.Machinarium.GP]

[appbox appstore 459189186]

[appbox windowsphone 8c574a5d-d0d4-4383-8fa5-bb13452af643]

Sýrový svět

Hlavním představitelem hry Sýrový svět je samozřejmě malý myšák, který dostal hlad. Hráč mu přitom musí pomoci hlad zahnat tím, že mu pomůže vyřešit důmyslné logické hádanky a další zádrhely. Zajímavý námět je okořeněn i příjemnou grafikou. Za touto hrou stojí tvůrci z Alda Games, kteří mají na svědomí i další zajímavé mobilní hry – puzzle titul Zachraň Šneka a roztomilou hříčku Vajíčka Eggies, která je podobná světovému mobilnímu hitu Pou.

Sýrový svět

[appbox googleplay com.aldagames.worldofcheese]

[appbox appstore 748194885]

[appbox windowsphone 22cd7b04-57b5-4a0c-9bba-8e404caad864]

Mozkovna

Mozkovna je zajímavá vědomostní hra, která funguje na principu kvízu. Dostanete tedy otázky, na které musíte rychle odpovědět. Za správné odpovědi pak utržíte body a za ně si můžete nakoupit další sady otázek. Jednoduché a přitom velmi účinné.

mozkovna

[appbox googleplay air.cz.fit.paska.fishtrone]

[appbox appstore 754577884]

PixWords

Také PixWords je vědomostní hra, na rozdíl od Mozkovny však funguje zase na principu křížovek. Na začátku každé hry jsou hráčovi ukázány obrázky a jeho úkolem je z připravených písmen vložit do tajenky slovo, které kresbu vystihuje.

PixWords

[appbox googleplay com.dekovir.pixwords]

[appbox appstore 598439078]

RoboZone

Ačkoliv na RoboZone, stejně jako na dalších strategiích českého vývojářského studia Blue Plop Team je cítit jistá nezkušenost, hry těchto vývojářů jsou velmi zábavné a propracované. To znamená, že je neopanujete za hodinu.

RoboZone

[appbox googleplay com.blueplop.robozone]

[appbox windowsphone 321688f3-9c69-4395-a3b3-bb1eb24556ac]

City Bus Tycoon 2

City Bus Tycoon 2 je spíše strategická hříčka, nežli strategie v tom pravém slova smyslu, na pár chvil však dokáže skvěle zabavit. Škoda jen, že autoři z DV Games plýtvají svůj potenciál na tvorbu předělávek této hry snad na všechny druhy dopravy. Už by to chtělo něco nového, pánové.

city-bus-tycoon

[appbox googleplay com.danielviktorin.citybustycoon2]

[appbox appstore 725198764]

Cut and Hack

V Cut and Hack si zahrajete na hackera. Vaším úkolem bude přesné rozdělování jednotlivých dílů a obrazců, což možná zní docela šíleně, ve skutečnosti to ale opravdu pobaví.

Cut and Hack

[appbox googleplay com.aboutfun.cutandhack]

[appbox appstore 691913061]

[appbox windowsphone ffbd2549-de82-45a4-8311-379463aad526]

Radiant Defense

Velmi pěkně provedená tower-defense hra, která nemá jen výrazný grafický styl (na obrázku vidíte, že je opravdu k sežrání), ale i vypiplané herní mechanismy a poměrně nekompromisní obtížnost. Jinými slovy: Ačkoliv hra křičí všemi myslitelnými neonovými barvami, není pro děti. Přes všechny její levely se dostanou jen opravdoví šampioni. Budete mezi nimi?

Radiant Defense

[appbox googleplay net.hexage.defense]

[appbox appstore 512203663]

[appbox windowsphone ab93968f-ce5d-403b-84aa-f36847290ec5]

Fruit Dating

Další z řady velmi zajímavých českých logických her se jmenuje Fruit Dating. V této hře spojujete páry ovoce stejné barvy. Pohyb prstem odpovídá naklonění celé hrací plochy v daném směru, takže při plnění cíle se vám do cesty pletou kameny, auta a jiné překážky včetně ostatních párů ovoce. Je to hodně zajímavé, to nám věřte. Hra je dostupná i v lite verzi, tedy zdarma.

Fruit Dating

[appbox googleplay com.sbcgames.fruitdatingl]

[appbox googleplay com.sbcgames.fruitdating]

[appbox appstore 918243413]

Defend Your Life!

Návyková tower-defense hra Defend Your Life! vás zavede dovnitř svého vlastního těla, kde se budete bránit bacilům. Hra je dostupná pouze pro majitele telefonů a tabletů s Windows Phone.

Defend Your Life!

[appbox windowsphone 88525937-1dd8-457d-ba28-1ddc7d8398d2]

Overkill 3

Zcela nové pokračování vymakané akční série Overkill náz zavádí do budoucnosti, při boji s nepřáteli tak budete moci sáhnout i pro lehce futuristické hračky. Na pokračování jsme velmi dlouho čekali a teď je to konečně tady! Hra je v současné době dostupná jenom pro iOS. Pokud v kapse nosíte Android, sáhněte po Overkill 2.

Overkill 3

[appbox googleplay com.craneballs.Overkill2]

[appbox appstore 874866593]

Brány Skeldalu

Port nejlepšího krokovacího dungeonu Brány Skeldalu si na malých dotykových zařízeních sice nezahrajete, pokud však vlastníte velké tablety, určitě si ji stáhněte. Tahle hra má i po letech své nezaměnitelné kouzlo.

brany skeldalu

[appbox googleplay com.napoleongames.branyskeldalu]

[appbox appstore 794541238]

One Epic Game

Praštěná arkádová hra, kterých z našich luhů hájů k hráčům zrovna moc neputuje, vás postaví do role neohroženého akčního hrdiny, co je se svými odpůrci velmi rychle hotový. Tedy samozřejmě pokud mu pomůžete.

one_epic_game2

[appbox googleplay com.gripgames.oeg]

[appbox appstore 464764245]

Dark Lands

Další velmi povedená arkádovka šmrncnutá akční hrou, ve které si vedle skákání a dalších vylomenin užijete i zajímavých soubojů a možnosti si své zbraně upgradovat. Osobně se nám pak zamlouvala i grafická stránka hry (viz. obrázek). Dark Lands je k dispozici v placené i neplacené verzi.

Dark Lands

[appbox googleplay com.bulkypix.darklands]

[appbox googleplay com.bulkypix.darklands.shield]

[appbox appstore 834858768]

[appbox windowsphone d006e5c7-731f-4e06-8807-ed119999ccfc]

Soccerinho

Sportovní hit začátku tohoto roku, hra Soccerinho vás nechá vžít se do role malého chlapce, který za různých okolností kope do připravené brány. Hráči míči udávají směr i rotaci a snaží se udělit co největší počet branek, aby se dostali do další lokace. Třešničkou na dortu je možnost kopnout si do meruny na Karlově mostě, i zbytek hry je však velmi stylový – graficky dobově stylizovaný.

soccerinho-3

[appbox appstore 712286216]

Puppet Soccer Champions – Liga

Velmi primitivní, zároveň však i velmi chytlavá sportovní hra, do které se hráči sice rychle dostanou, ale dlouho jim trvá, než se stanou mistry. Ve hře hrajete fotbal proti živým hráčům z celého světa, kdo vyhraje a kdo se nakonec dostane na přední místa ligy?

Puppet Soccer Champions - Liga

[appbox googleplay air.com.noxgames.PuppetSoccerChampions]

[appbox appstore 897169624]

Arma Tactics

Vedle velmi dobré FPS hry ArmA nám studio Bohemia Interactive přineslo zábavu i na mobily. Nenechte se však zmýlit, ačkoliv hra je v podobném balení, namísto simulátoru z vlastního pohledu se jedná o tahovou strategii.

Arma Tactics

[appbox googleplay com.bistudio.atdemo]

[appbox googleplay com.bistudio.at]

[appbox googleplay com.ideagames.at]

[appbox appstore 691987312]

Dead Trigger 2

Dead Trigger 2 je bez debat nejlepší střílečkou vycházející z České kotliny a zároveň i jednou z nejlepších stříleček pro mobily. Kvůli vysoké míře pirátství předchozího dílu je Dead Trigger 2 free-to-play, i přes některé ústupky si však zachoval perfektní hratelnost. Oceňujeme hlavně automatické střílení při zamíření nepřátel, což jsou tu oživlé mrtvoly. Nacházíte se totiž v době apokalypsy.

Dead Trigger 2

[appbox googleplay com.madfingergames.deadtrigger2]

[appbox appstore 720063540]

Mimpi

Mimpi je poměrně nenápadná skákačka s velmi silnými prvky logického žánru. To znamená, že vedle samotného hopsání se střapatým malým psíkem mu za pomoci svého intelektu budete sestavovat cesty. Každá hádanka přitom vychází ze samotného designu světa, to znamená, každá má za sebou malý příběh a každá je originální.

mimpi

[appbox googleplay com.crescentmoongames.mimpi]

[appbox appstore 690016261]

[appbox windowsphone d09b3e78-1511-499d-8ebb-7ef482c7c502]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

  1. Ocenil bych nejake tipy na strategie .. typu Age of Empires 2, The Settlers 2 / 3, .. nenaslo by se neco? Nemusi to byt cesky vyvojar 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře