Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyPokrytí internetem LTE v Česku zůstává nad průměrem EU

Pokrytí internetem LTE v Česku zůstává nad průměrem EU

Pokrytí mobilním vysokorychlostním internetem LTE stále roste a Česká republika se drží ve srovnání s ostatními členskými státy Evropské unie na špici. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisi v rámci Digital Scoreboard jednotného digitálního trhu Evropské unie.

Poté, co v roce 2014 mobilní operátoři v ČR několikanásobně zvýšili pokrytí signálem LTE, v loňském roce se díky dalším investicím úroveň pokrytí opět navýšila a zůstává tak nad evropským průměrem. S necelými 94 procenty českých domácností, pro které je dostupný signál sítí čtvrté generace, se Česká republika drží na úrovni Německa a nechává za sebou kromě Itálie, Španělska nebo Francie také země s tradičně vysokým pokrytím, jako jsou Finsko, Irsko, nebo Velká Británie.

Pokrytí sítí LTE se tak díky masivním investicím českých mobilních operátorů do budování sítí dále rozšiřuje a zahušťuje. Důkazem toho je rostoucí počet základnových stanic LTE vysílačů, který z necelých 8 tisíc na konci roku 2015 překročil na přelomu dubna a května letošního roku jubilejních 10 tisíc. Reálné rychlosti mobilního připojení se již běžně pohybují v desítkách Mbps a vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM).

I přes rostoucí pokrývání využívá vysokou rychlost připojení jen přibližně čtvrtina majitelů mobilních telefonů. Aby totiž mohli přednosti LTE vyzkoušet naplno, potřebují telefon, který tuto technologii podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí všichni tři operátoři svým klientům zdarma. Při výměně klasické SIM karty za USIM se nemění telefonní číslo.
SONY DSC

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře