Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyPokrytí ČR internetem LTE se zvýšilo na 98 procent populace. Vysoká cena...

Pokrytí ČR internetem LTE se zvýšilo na 98 procent populace. Vysoká cena ale brzdí spotřebu dat

Už 98 procent Čechů dosáhne na vysokorychlostní internet LTE. Tuzemští zákazníci ale mají čtvrté nejdražší tarify a také spotřebují téměř nejméně dat v EU. Nižší spotřebu má pouze Řecko a Belgie. Důvodem jsou vysoké ceny a omezení prostřednictvím datových limitů u operátorů. Na pondělní konferenci Digitální Česko to uvedl člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.

Podle něj se pokrytí Česka rychlými mobilními sítěmi LTE loni zvýšilo na 98 procent populace, což je o čtyři procentní body více než v roce 2015.

I přes vysoké pokrytí má však Česko třetí nejnižší spotřebu dat v EU. Na vině jsou hlavně vysoké ceny tarifů.  Podle Malého české domácnosti platí čtvrtou nejvyšší částku v Evropě. „Není normální škrtit zákazníky, ale nabízet neomezená data,“ podotkl s tím, že konkurenční boj, který by ceny snížil, se odehrává pouze na trhu firemních klientů. Ti podle něj proti domácnostem mohou ušetřit až 90 procent ceny.

Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy.

Žižkovský televizní vysílač, žižkovská věž, exkurze

Zdroj: ČTÚ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře