Středa, 8 května, 2024
DomůRecenzePodrobně: Apple představil nové iPhony 6 a hodinky

Podrobně: Apple představil nové iPhony 6 a hodinky

Září je nejen tradičním symbolem školy, nýbrž také Apple Keynote. Chystané představení nových produktů s sebou vždy přináší mírnou hysterii a zvýšenou aktivitu na sociálních sítích, ať už Apple nadšenců či jejich soků. Pravidelné úniky informací, konceptů či samozvaných reálných fotografií brázdily vody internetu v podstatě od skončení Keynote minulé. Jak to tedy doopravdy je s novými iPhony? Přichystal nám Apple nějaká další překvapení?

Hala Flint Center, zaplněná do telefonů ťukajícími novináři a virtuálně i zbytkem světa, prahla po jediné informaci. Jaká bude velikost nového iPhonu? Ať už jste příznivcem smartphonů „tak akorát do ruky“, nebo naopak těch objemnějších, Apple vyhověl oběma kategoriím. Na Keynote byl záhy po nezvykle krátké úvodní řeči představen iPhone s číslovkou 6 a jeho větší bráška s přídomkem Plus. A dočkali jsme se i několika překvapení, ať už v podobě dvou chytrých hodinek Apple Watches, průlomových plateb prostřednictvím smartphonů a v neposlední řadě nového alba skupiny U2.

Prvotní neúplné promítané fotografie byly totožné s některými již dříve uniklými. Najednou za potlesku přítomným dojde, že iPhony budou letos skutečně dva. U obrázků zaoblených rohů to samozřejmě nezůstává a oba iPhony jsou odhaleny v celé své kráse.

DSC_4451

Vzhled a displej

Změna designu je patrná již na první pohled. Oba iPhony, které jsou vzhledově až na velikost totožné, se z části vrací k zaobleným křivkám místo tvrdých a nepohodlných hran, kterými se honosily Apple smartphony od čísla 4 až do 5S. Kromě šedého a černého barevného provedení potěší jistě i luxusní zlatá.

Plocha displeje či potažmo celá přední část telefonu je tvořena ze speciálně zpevněného skla. Velikost samotného displeje u iPhonu 6 je 4,7″ a u většího dvojčete 5,5″ palce. Klasickým iPhonům menších rozměrů je tak zjevně konec, pokud trend bude pokračovat tímto směrem.

Rozlišení LCD displejů je 1334 x 750 a 1920 x 1080 pixelů, což je spolu s technologií Retina HD u přístrojů těchto rozměrů naprosto dostačující, ačkoli jiní výrobce se již vrhli do vod ještě vyšších čísel. Záda nejnovějších Apple přírůstků jsou tvořena nerezovým hliníkem a dodávají iPhone opět punc luxusu. Tloušťky jsou u telefonů mírně rozdílné, a to 6,9 mm pro iPhone 6 a o dva milimetry více pro iPhone 6 Plus. Oproti předchozímu modelu 5S je to zlepšení o 0,5 až 0,7 milimetrů, uživatelé však volali spíše po navýšení kapacity baterie, čemuž by pomohlo i nezmenšování tloušťky. Tlačítko on/off se strategicky přemístilo na stranu telefonu.

DSC_4462

Software

Jelikož 6 Plus opravdu není žádný prcek, nalezneme v uzpůsobeném softwaru nemálo prvků právě z iPadu mini. Pokud větší iPhone používáte ve vodorovné pozici, prakticky se zjevem změní na tablet. Dokáže rovněž rozdělit displej na dvě poloviny spolu se spoustou dalších specifických vylepšení určených čistě pro tento model. Nejpraktičtější úprava, kterou ocení zejména uživatelé s menšíma rukama, je nové gesto zvané „reachability“, které sroluje v aplikaci celý obsah na displeji zhruba do poloviny, tudíž je velmi jednoduché se dostat i s jednou rukou na horní lištu.

AppleEvent_0130 DSC_4479 - kopie

A jak to bude s aplikacemi? Pro nové přírůstky do Apple rodiny to není žádný problém. Sami si obsah aplikace natáhnou do potřebných rozměrů, tvůrci aplikací třetích stran už však byli vyzváni, aby své výtvory optimalizovali.

Obě nová zařízení budou samozřejmě dodávána s iOS 8, kterého se také zanedlouho dočkáme u těchto kousků:

DSC_4751

Co se skrývá pod kapotou

Začneme fotoaparátem. Místo zvyšování nic neříkajících pixelů se Apple pustil do jiných změn. 8 Mpx fotoaparát se pyšní optickou stabilizací obrazu, slow motion o 240 snímcích za sekundu a skvělým ostřením ve videích, které lze natáčet v rozlišení 1080p o 30 nebo 60 snímcích za sekundu. Za zmínku také stojí nová generace takzvaného iSight a vylepšený blesk, který má poskytnout fotografiím reálnější vzhled.

Hliníková vrstva skrývá ve svých útrobách zbrusu nový procesor Apple A8 s 64-bitovým čipem. Je o 13 % menší než jeho předchůdce A7, za to s až o 25 % rychlejším CPU a o polovinu rychlejší grafikou. Výkon se zdá být v číslech až nadmíru přesvědčivý, otázkou zůstává, jak to zamává s baterií.

DSC_4610 DSC_4647

Grafika musela prokázat své schopnosti na náročné testovací hře s názvem Vain Glory. Sál byl v euforii z tak plynulé grafiky a celkového výkonu a někteří se nebáli iPhone 6 Plus srovnávat i s Xboxem, což je pravda poněkud přehnané přirovnání. Smartphone zkrátka není herní konzole, ačkoli výkon nelze novým smartphonům upřít.

Dalším schovaným vylepšením je M8 „motion coprocessor“, který taktéž navazuje na předchozí generaci a je určen speciálně pro komunikaci s fitness aplikacemi. Sám rozpozná, zda právě jedete na kole nebo se pohybujete pěšky, započítává vzdálenost a absolutní novinkou je integrovaný barometr.

Na životnost baterie se můžete podívat na obrázku, bude však ještě potřeba mnoho testování a skutečného ověřování, zda udávané údaje odpovídají skutečnosti.

DSC_4563 - kopie DSC_4511

Co se týče konektivity, nové chytré telefony budou disponovat rychlejším LTE a Wi-Fi s označením 802.11ac, což v praxi znamená rychlejší, rychlejší a rychlejší. Toho chce Apple využít a zavést takzvané Wi-Fi volání, na kterém spolupracuje spolu s T-Mobilem v USA a EE v Británii. U nás ještě o této funkci neuslyšíme dlouho a podobně tomu bude i s revolučními platbami Apple Pay.

Platby Apple Pay

Integrované NFC a jeho využití v placení už tu samozřejmě bylo dávno před nynějšími iPhony. Zatím se však s využíváním těchto služeb v masových řadách nesetkáte, a právě to má změnit Apple Pay. Podle slov Applu má jít o kompletně nový způsob placení.

Klasické NFC je umístěno v horní části telefonu a komunikuje s platebními portály a ke svému chodu využívá aplikaci Passbook. Nikdo neuvidí číslo vaší karty, jelikož k placení je využíváno pouze jednorázové číslo a „dynamic security code“. Údajně ani Apple nebude mít ponětí o tom, co kde a za kolik jste si skrze Apple Pay pořídili.

DSC_4846 DSC_5410

Koncept zní zajímavě a rozhodně ne neznámě, uplyne však ještě mnoho času, než se lidstvo vzdá klasických plastových karet.
Podporu už placení našlo u společností Amex, MasterCard a Visa a šesti velkých bank, které s Apple Pay spolupracují a společnost tvrdě pracuje na tom, aby se právě jeho forma placení stala masovou po celém světě. Ostatně, platit bude možné i s novými chytrými hodinkami.

Apple Watch a Apple Sport

Kompletně nový produkt, o kterém se do poslední chvíle nevědělo, zda bude odhalen či nikoliv, sklidil ovace ve stoje a podle všeho změní pohled a očekávání od chytrých nositelných zařízení jako takových. Na první pohled nejdůležitější část hodinek připomíná takový iPod nano na řemínku. Zdání klame. A velmi.

Z nepřeberného množství řemínkových kombinací a tří barevných variant samotných hodinek se vám jistě protočí panenky. To však není to hlavní, čím chce Apple konečně napadnout vzrůstající trh s takzvanými smartwatches. A aby toho nebylo málo, na trhu budou hned troje. Apple Watch, menší Apple Sport a Apple Watch Edition sázené 18 karátovým zlatem.

DSC_5036 AppleEvent_0658 - kopie

Nový náhled na ovládání poskytlo otočné kolečko po straně slušivých hodinek. Safírový displej je sice dotykový, zoomovat jde na tak malých rozměrech ale opravdu těžko. Proto funkci přibližování zastane otočné kolečko, což je velmi praktické. Slouží také jako uspávací tlačítko. Apple Watch rozhodně nejsou pouze drahým doplňkem zobrazujícím notifikace, ale plně funkční zařízení se speciálně upraveným a zjednodušeným softwarem.

DSC_5371

Na obrazovce nenaleznete klávesnici, odpovídat na zprávy lze pouze pomocí hlasové nahrávky či emoji a k dispozici je i asistentka Siri. Ale stejně je potřeba z titěrného prostoru vytřískat co nejvíc. Proto je displej do jisté míry ohebný a dokáže poznat rozdíl mezi klasickým ťuknutím prstem nebo kliknutím, jako je tomu u pravého tlačítka myši.

Zajímavá je i funkce propojení s dalšími hodinkami, například si navzájem kreslit a posílat různé rychlé skeče nebo si posílat svou činnost srdce, která je snímána pomocí senzoru z druhé strany chytrých hodinek. K smartwatches už neodmyslitelně patří i widgety a v Apple Watch jich naleznete opravdu spousty.

Apple Watch samozřejmě disponují klasickými funkcemi nutnými pro zdravý životní styl. Dá se propojit s Nike aplikací a využívat tak akcelerometr či měření tepu. Pro samotný chod hodinek je však nutné mít iPhone, a to od čísla 5 výš. Dostupné budou až začátkem roku 2015.

Hodinky mají zabudovnou funkci NFC a nabíjejí se pomocí magnetické nabíječky. Bohužel, výdrž není známá.

 

Ceny produktů v USA na dvouletý kontrakt: 

  •  iPhone 6 – od 4 300 Kč
  •  iPhone 6 Plus – 6 500 Kč
  • Apple Watch – nejlevnější verze volně v prodeji od 10 000 Kč

Inspirace: The Verge, Apple

Johanna Kovaczicz
Johanna Kovacziczhttp://about.me/johanna.kovaczicz/#
Liberálně orientovaná studentka a pisatelka s kytarou přirostlou k tělu.
Další články

6 KOMENTÁŘE

  1. Noby: Nikoliv, ale pokud jiná cena na Keynote nezazní a oficiální stanovisko k ceně od Apple pro nové přístroje bez kontraktu není, bohužel si informaci z prstu nevycucám a můžu čtenářům poskytnout pouze tuto informaci. 😉 Omlouvám se, že vás to naštvalo. Hezký den.

  2. hodinky sklidili možná ovace ve stoje, ale ti trotlové v sále by tleskali všemu.. hodinky nic moc, po stránce designu naprostý tuctovka.. a představit produkt, který se budou prodávat až za půl roku ? kor v době, kdy je tento trh v plenkách ? je to směšné…

  3. Ty rozdíly v tloušťce nemají být v milimetrech, ale v desetinách milimetru.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře