Pátek, 19 dubna, 2024
DomůRecenzePerfect Kick - Nudíte se? Zabavte se penaltami!

Perfect Kick – Nudíte se? Zabavte se penaltami!

Skrz na skrz App Storem najdeme mnoho podobných her na fotbalový motiv, kde je hlavním cíle trefit bránu buď z přímého, nebo pokutového kopu. Chillingo se již dlouhou dobu chtělo zasadit o rozšíření, a tak do této nabídky přidává klasický penaltový simulátor s propracovaným multiplayerem.

Již v polovině letních prázdnin vypustilo Chillingo pilotní verzi hry, která jednoznačně spadá do kategorie návykovek. Seriál o návykových hrách se nějakou dobu nerozrostl a tak Perfect Kick je vhodnou příležitostí jak to napravit.

Hratelnost

Perfect Kick je klasický penaltový simulátor, kde jednou stojíte v roli brankáře a podruhé v roli exekutora pokutového kopu. Tyto role se pak na střídačku prohazují, jak je obecně známo.

Již při prvním spuštění zjistíte, v čem se Perfect Kick liší od typově podobných her, a to absencí singleplayerového režimu. Člověk by čekal, že dostane první příležitost pořádně natrénovat v singleplayeru plném misí, úkolů atd. než se svým umem vlítne do světa. Kdepak, vývojáři si nedělali těžkou hlavu a jednoduše tento režim vypustili. Absenci singleplyeru supluje pouze offline trénink, jehož spouštěcí ikonka se krčí v levém dolním rohu hlavního menu. Podrobněji o offline tréninku se dočtete o odstavec níže.

Po přihlášení do multiplayerového režimu máte možnost své sily poměřit ve čtyřech ligách, které jsou rozdělené podle úrovně. Noví hráči jsou automaticky přiřazeni do druhé ligy – tedy anglicky Second League. K tomu, abyste stoupali výš a výš, potřebujete dostatečné množství medailí, které se získávají za vyhrané souboje. Medaile v celé hře fungují jako měrná veličina, neboť vše je na ně přepočítáno. Kromě medailí dostanete za vítězství XP a několik málo jedinců rozšíří vaši fanouškovskou základnu.

Photo 11-09-2013 12 59 13

K tomu, aby se zápas mohl vůbec uskutečnit, není zapotřebí nic jiného než výše zmíněné medaile. Vyzvání soupeře vás přijde na 5 medailí, vyhrát jich pak můžete 9. V případě, že soupeř je slabší než vy, a tento fakt je poměřován počtem fanoušků a hlavně levelem, odměna se snižuje na 8. V případě, že po skončeném duelu zvolíte odvetu, vstupní náklady jsou pak dvojnásobě vyšší a výhra stejně tak.

Na takto popsaném principu fungují všechna střetnutí. První musíte část medailí investovat, pak až můžete nějaké zpět vyhrát, nebo taky nezískat žádnou. S náročnější ligou rostou jak poplatky za výzvy, tak i následné výhry. Ve First league vás výzva přijde na 15 medailí, v Prime League na 50 a v Master League na rovných 200.

Dobrá zpráva je, že hra vás nenechá nikdy na suchu. Jakmile je počet medailí tak nízký, že nestačí ani na vyzvání soupeře v nejnižší lize, automaticky se spustí odpočítávání, po jehož skončení se vám připíše pět medailí na účet. Jedinou podmínkou je vytrvání po celou dobu odpočítávání ve hře. Když hru vypnete, odpočítávání se rozběhne od začátku.

Grafické zpracování a zvuk

Od grafiky žádné realistické zobrazení nečekejte. Prostředí je animované, což dokazuje fakt, že postavičky místy vypadají jako z Lega. Na druhou stranu stadiony, které jsou dostupné ve vyšších ligách, se z větší části podobají originálním svatostánkům nejúspěšnějších klubů Evropy.

Ani zvuková kulisa nijak nepřekvapí a melodie postupně omrzí. Efekty při hraní odpovídají realitě, ale o nic světoborného se nejedná.

Photo 11-09-2013 19 10 28

Ovládání

Ovládání je alfou a omegou celé hry. Pokud si chcete hru náležitě užít a ne se pořád jen vztekat nad perfektními kopy protihráčů, je dobré se věnovat tréninkům. Žádný učenec z nebe nespadl, a tímto příslovím se řídí i tutoriály, které postupně podle levelu učí náročnější typy kopů. V Perfect Kick si nepředstavujte pod slovem tutoriál klasický nudný, který přeskočíte při prvním hraní, neboť jej považujete za nepotřebný. V této hře budete za každou radu rádi.

Způsob ovládání patří k těm klasickým. Na displej se kreslí dráha letu, po které pak míč putuje směrem na bránu. Trajektorii lze různě křivit, motat zakrucovat. To pak má za výsledek rotaci v letu, podkopávání nebo nečekané obloučky za soupeřova záda. Zcela rovná trajektorie přidává na razanci, nepravidelná trajektorie na zakřivení.

První možností jak si nacvičit výbornou techniku je offline trénink. Ten naštěstí nic nestojí a zakopete si do sytosti. Probíhá stejně jak penaltový rozstřel, jen s tím rozdílem že protivníkem je NPC.

Druhou nabízenou variantou jsou penaltové rozstřely s trenéry, které se postupně otevírají, když úspěšně splníte předchozí rozstřel. Občas se v těchto střetnutích zobrazí pomocná ruka, kreslící na displeji dráhu toho nejmazáčtějšího kopu, ale není podmínkou, že každé střetnutí bude to, ve kterém se drobná nápověda ukáže. Minisouboje jsou spíše zaměřené na získávání odměň.

Jako poslední bych zmínil možnost tu nejméně efektivní, a to naučit se šibalské kopy až při hraní. Nejen, že je to možnost neefektivní, ale časově náročná a od hraní spíše odradí.

Ostatní

Hra nabízí celou řadu různých vychytávek, bonusů, oblečků, sad dresů, kopaček atd. Mezi ty nejzajímavější vychytávky do hry patří např.: rajče, které hodíte po protihráči a značně mu zkomplikujete výhled při kopu nebo prodloužené rukavice, s jejichž použitím lapíte každý balón. Všechno lze nakoupit v obchodě, pochopitelně za medaile, nebo vyhrát v souboji s trenérem.

Novinkou jsou i kola štěstí, sázkařský koutek, účasti na turnajích a jako přidaná hodnota je rozsáhla komunita fotbalových příznivců, kteří mezi sebou debatuji nejnovější zprávy z fotbalového dění, takže jejich postřehy můžete kdykoliv zachytit v dolní liště chatu.

Závěr

V celkovém hodnocení u Perfect Kick převyšují kladné body, nad těmi zápornými a co je důležitější, že ha nabízí několik hodin dobré zábavy. Myslím si, že průměrná grafika a ještě průměrnější zvuky nejsou překážkou, které by vás odradily od hraní. Závažnější věc, která stojí za zmínku, je problém s připojením. Jakmile hra identifikuje nestabilní připojení z vaší strany, jednoduše vás odpojí a aktuální penaltový rozstřel automaticky prohráváte. Takže se nevyplácí hrát na 3G nebo pomalém domácím připojení. Celkově hodnoceno 7/10.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/pk/“/]

[appbox appstore id539958397]

[appbox googleplay id=com.gamegou.PerfectKick.google]

Předchozí článek
Další článek
Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře