Středa, 18 prosince, 2024
DomůRecenzePath: Facebook se v mnoha ohledech má co učit

Path: Facebook se v mnoha ohledech má co učit

Pro nikoho asi nebude velkým překvapením, že nejpopulárnější sociální sítí je Facebook. Ať už jste v táboře přívrženců Facebooku nebo se spíše řadíte k odboji, je to zkrátka nepopiratelný fakt. Facebook je jedničkou jak v počtu uživatelů, tak v příjmech. Nicméně vavřínové věnce na jeho krku z něj určitě nedělají pana dokonalého, a to hraje do karet dalším službám na trhu. Jednou z nich je i Path.

Facebook patří k těm službám, které zpopularizovaly masivní sdílení. A to do slova a do písmene. Profil na Facebooku se stal pro spoustu lidí vizitkou, s rozšířenou působností. Sdílení životních událostí, fotek rodiny a přátel, polohy, politických názorů, náboženských vyznání, profilů celebrit a samotného aktuálního dění kolem nás, zkrátka občas nad tím zůstává rozum stát, kolik toho na sebe „práskneme“. Stále je tu ale i ten fakt, že ovoce přináší i nám, a to v podobě nových vztahů a informací.

Jako každá ze sociálních sítí, i Facebook má temnou stranu mince. Tou je ztráta soukromí a nebezpečí zneužití relevantních informací. Je to jakási daň za to, že něčemu chceme být blíž. Únikům informací by měly předcházet nebo alespoň jej omezit různé bezpečnostní mechanismy. Ať už více či méně účinné. Ale zeptejte se sami sebe, dali byste za ně ruku do ohně? Zabrání tyto bezpečnostní prvky tomu, že informace, které se vyskytují na vašem profilu, nebudou dohledatelné?

Path

Kdybych měl Facebook přirovnat k místu, bylo by to Japonsko. Zatímco Path bych přirovnal k poklidné vesničce na jihu Francie.

Dave Morin, který je jedním ze zakladatelů Path, razí trochu jinou strategii než Facebook. A nejspíše moc dobře ví, co dělá. Sám totiž jednu dobu ve Facebooku pracoval a uvědomil si, že jeho prostředí, které je plné hluku a zmatku, se vytratil jakýsi klid a harmonie. O této slabině byl na tolik přesvědčen, že se rozhodl započít práce na nové sociální síti, která bude na tom se soukromím daleko lépe.

Path je sociální síť pro vás a vaše nejbližší, kteří vás opravdu zajímají. Tato myšlenka se odráží i v nastavení sítě samotné. Path vám povoluje maximálně 150 nejbližších přátel. Překvapením pro spoustu uživatelů jistě bude i to, že na této sociální síti nenajdete reklamy. To se sice podepsalo na ziskovosti aplikace, ale musím uznat, že je to báječný pocit být na síti bez jakýchkoliv tendencí vám něco prodat. Jen vy a vaši nejbližší.

Jak už název aplikace prozrazuje, váš profil je jakousi „stezkou“ vašeho každodenního života. Máte možnost se s ostatními dělit o své myšlenky, názory, hudbu kterou posloucháte, knihy a spousty dalšího. Záleží jen na vás, jak moc sdílní ke svému blízkému okolí budete. Aplikace vám například dovoluje informovat i o tom, že jste šli právě spát nebo že jste právě vstali. Nechybí samozřejmě možnost komunikace prostřednictvím zpráv a lišta s upozorněními, jak ji známe z Facebooku.

Celá aplikace ve mně vzbuzuje mnohem příjemnější dojem, než „poslepovaný“ Facebook. Ať už je to politikou omezeného počtu přátel nebo něčím jiným, ten pocit tu je a nemůžu říct, že by se mi nelíbil, právě naopak.

Filozofie Path se podepsala na celkovém počtu uživatelů, kterých je nyní něco kolem dvaceti milionů. V porovnání s gigantem od Zuckerberga, který používá miliarda lidí, je to opravdu zlomek. Aplikace si také prošla nejedním krušným obdobím (problémy ohledně soukromí, nahrávání adresáře bez povolení a další), konečně to ale vypadá, že střelka kompasu nabrala ten správný kurz a služba míří k lepším zítřkům. Věříme, že Path si určitě najde cestu ke svému publikum. Proč? Protože k nám si ji našel také.

888888

Suma sumarum

Pokud dáme povrchnost stranou, celé je to nakonec jenom a jenom o nás. Sítě nám dávají možnost se chovat. Jak, to už je na nás a našem úsudku. Nic to ale stále nemění na tom, že Path má mnohem příjemnější prostředí a celkově je mnohem kvalitněji zpracovaný, než samotný král sociálních sítí, Facebook.

A je nasnadě otázka. Co by se stalo, kdyby Facebook padl. Je na trhu nějaká alespoň stejně kvalitní (ne-li lepší) síť, kam bychom se mohli přesunout? Odpověď je ano. I kdyby, to sám Zuckerberg zabalil, myslím, že můžeme být v klidu.

Na závěr už jen podotknu, že veškerý obsah můžete vytvářet a přijímat pouze v zařízeních s iOS a Androidem. Nicméně, už nějakou dobu kolují zvěsti o tom, že se pracuje na verzi pro Windows Phone. Tak třeba se jí dočkáme. Jestli tomu tak bude, budeme vás o tom určitě informovat.

[appbox appstore id403639508 ]

[appbox googleplay id=com.path ]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Path/“/]

Patrik Neto
Patrik Neto
Redaktor, který se zaměřuje na aplikace a hry především na platformě Android. Taktéž fanoušek informačních technologií obecně.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Kdybych měl Facebook přirovnat k městu, bylo by to Japonsko. Zatímco Path bych přirovnal k poklidné vesničce na jihu Francie.

    Řekl bych že Japonsko město není ..

  2. To je teda recenze za všechny prachy. Plná emocí, jak kdyby ji psala pubertální blondýnka, ale jediná opravdu konkrétní informace je, že maximální počet povolených přátel je 150. A to je jediný popsatelný rozdíl pane redaktore?
    Mimochodem, jelikož mám ve Facebooku 23 přátel, vím velmi dobře, že se FB dá nastavit a používat s rozumem.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře