Úterý, 16 dubna, 2024
DomůRecenzePáteční glosa: Obhajoba touhy vlastnit hezké věci

Páteční glosa: Obhajoba touhy vlastnit hezké věci

Nablýskané a předražené. Notebooky, které kupují jen ovce a lidi snažící se zvýšit společenský status vlastněním toho jediného správného mobilu. Ale co když je to s přístroji firmy Apple a jinými prémiovými výrobky jinak. Připlácet za krásu je totiž přirozené.

Estetická kvalita námi používaných předmětů je totiž důležitá. A to ne kvůli tomu, abychom mohli s novým mobilem z leštěného titanu zamachrovat v kavárně, ale protože prostředí, ve kterém se pohybujeme ovlivňuje zpětně i nás. A k tomu design předmětů patří – zvlášť když jde o tak osobní věc, jako je mobilní telefon nebo počítač. Nebo jste si nevšimli, že z používání něčeho hezkého máte větší radost?

Samozřejmě by byl nesmysl odsuzovat stroje navrhované čistě pro práci, s důrazem na efektivitu a funkčnost. Naopak, pro někoho oddělujícího svůj pracovní život od osobního může být kontrast mezi jeho naleštěným MacBookem a pracovním, korporátně černým ThinkPadem žádaná. Přesto to všechno by ale byla chyba posuzovat naše každodenní elektronické společníky jen prizmatem hardwarových parametrů.

Robert Jenkins Onderdonk (American painter, 1852-1917) Mrs E B Chandler in Her Room c 1899

A pro pořádek: Tohle samozřejmě neplatí jen pro přístroje od Applu. Pokud vám přijdou ThinkPady krásné, je to jen dobře. Vkus každého z nás se samozřejmě může lišit a důvody, proč odvrhnout Apple existují – ale tvrzení, že připlácení za designovou péči při výrobě čehokoliv je nesmysl a hloupost, popírá jednu z prapůvodních tendencí člověka, totiž obklopovat se hezkými věcmi.

Za kvalitní a dobře navržené oblečení taky rádi utrácíme, za hezčí židli pár stovek navíc dáme – tak proč, když přijde na elektroniku, měříme dvojím metrem a na ty, co to dělají jinak, se díváme skrz prsty?

 

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

1 komentář

  1. Já tomu rozumím, ale přesto, design a design, sám vlastním či vlastnil jsem několik různých designových druhů výrobků, ale někdy je design až v pozadí a vystoupí časem. Např. v současnosti mám Lumii 1020 a Samsung Note 3, dalo by se říct dva zcela odlišné světy. Proč zrovna tento výběr?
    Design přitom hrál okrajovou funkci. Lumii mám především kvůli jejímu nepřekonatelnému fotoaparátu a Samsung kvůli ergonomii, plynulosti chodu a velikosti displeje. Měřítkem výběru nebyl design, ale funkce a cena, Note 3 jsem si pořídil déle jak rok po uvedení na trh, defacto ve výprodeji.
    Něco podobného je to i s mým notebookem Samsung, byť je to po stránce designu pěkný kousek, pořídil jsem si ho tehdy kvůli hardwarové výbavě a nízké ceně. Byl tehdy i v kamenném obchodě o 5-7 tisíc levnější než srovnatelná a stejně vybavená konkurence v e-shopech…
    A tak to jde se mnou prakticky již dlouho.
    Neříkám, že se mi hezké věci nelíbí a že bych netoužil se s nimi obklopovat, ale pro mě je především důležitý HW, funkčnost a cena a to vše na 1. místě… To ostatní je pro mě opravdu podřadné.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře