Nedávno jsme vás informovali o tom, že nám do redakce dorazil na testování rozměrově výrazný smartphone čínského výrobce Oukitel, model K10000. Číslo modelu není náhodně zvolené, indikuje velkou, 10 000 mAh hodinovou baterii, která je uvnitř telefonu ukryta. Jak se nám s telefonem při každodenním používáním pracovalo a jaké jsou naše poznatky z používání? Nejen o tom je naše dnešní recenze.
Kvalita zpracování a design – K10000 klame tělem
Oukitel K10000 není žádný střízlík. Díky vestavěné 10 000 mAh baterii pěkně nabobtnal a jeho tloušťka dosahuje úctyhodných 15,95 mm. Jak jsme již psali v preview, tělo telefonu je kovové a ačkoliv se tváří obrněně, nenechte se zmást. Voděodolnosti, prachu vzdornosti či zvýšené výdrže proti pádům se bohužel nedočkáme. Ochranný kryt, který byl součástí balení telefonu, je z poměrně měkkého a tenkého plastu a je velmi náchylný na poškrábání. Každopádně přítomné pouzdro potěší, stejně tak náhradní ochranná fólie na displej.
Zpracování telefonu je na velmi vysoké úrovni. Díky použité slitině nikde nic nevrže a vše perfektně lícuje.
Navzdory vyšší váze a větší tloušťce se telefon v ruce dobře drží. Ani ovládání jednou rukou není s trochou cviku problémové. S nadsázkou se dá říct, že by se dal použít jako prostředek sebeobrany. Dostat jím po hlavě bychom rozhodně nechtěli. Také by se jím dobře házelo do dálky 🙂
Energie sbalená na cesty
Ačkoliv Oukitel K10000 nedisponuje čtečkou otisků prstů ani jinou „moderní“ vymožeností, je na něm přeci jen něco zajímavého. Tím je vestavěná 10 000 mAh baterie, díky které má telefon urputnou výdrž na jedno nabití. Nám telefon při běžném používání se dvěma aktivními SIM kartami, aktivními daty a několika hovory/zprávami za den vydržel necelých 9 dní. I když jsme se nedostali na výrobcem udávaných 10-15 dní, je to i tak v porovnání s jinými telefony pěkná výdrž. Díky podpoře rychlého nabíjení 9V/2A jej nabijete do 0 na 100 % za zhruba 3,5 hodiny.
Třešničkou na dortu je možnost použít telefon jako power bank a dobíjet jím jakékoliv zařízení. Že vás nenapadá, co byste mohli z telefonu napájet? Pokud se sejde telefonů více, můžete si třeba stylově udělat nudle 🙂 (na videu není vidět napojení telefonů na pánev – zda je video fake nebo ne se můžeme pouze dohadovat).
„Tradiční“ čínský Android
Podobně jako u jiných telefonů z Asie, i u K10000 najdeme základní „čínský“ Android 5.1 Lollipop s lehkou grafickou nástavbou výrobce. Pokud zrovna neholdujete cizím jazykům, potěší vás skutečnost, že systém obsahuje také českou a slovenskou lokalizaci, která sice není 100%, ale drtivá většina přeložena je. S anglickými texty se setkáte v některých zákoutích nastavení, avšak není problém si těchto několik málo vět přeložit se slovníkem v ruce.
Ihned po vybalení z krabičky nabídl telefon OTA aktualizaci mimo jiné přidávající ikony do stavové lišty, nový vzhled UI. Dle neoficiálních zpráv kolujících po internetu by na telefon mělo dorazit ještě několik aktualizací zlepšující výkon.
Balast v podobě předinstalovaných aplikací v telefonu je minimální. Oukitel „přibalili“ několik nepotřebných aplikací, které lze naštěstí ve správci snadno odinstalovat.
I když K10000 nemá NFC, díky MTK procesoru disponuje alespoň funkcí HotKnot, která je pro telefony s tímto procesorem typická. Pomocí HotKnotu můžete přenášet soubory mezi zařízeními podporující tuto funkci jednoduchým přiblížením displejů.
Dojmy a postřehy z používání
Pokud opomineme větší rozměry a citelně vyšší váhu díky obří vestavěné baterii, dojmy z používání telefonu máme dobré. I když jsme měli obavy z pouhých 2 GB RAM a slabšího procesoru (MTK6735 s taktem jader 1 GHz), po dobu testu se při běžném používání telefon nezadýchával a reagoval bez větších prodlev.
Dále telefon podporuje LTE sítě o frekvencích 800/1800/2100/2600 MHz. Pásmo 900 bohužel chybí, ale pokud nemáte Vodafone, tak vás to zas tolik trápit nemusí. Nechybí GPS, A-GPS, Bluetooth 4.0, dvojice fotoaparátů (8 MPx a 2 MPx interpolované na 13 MPx a 5 MPx), přisvětlovací LED dioda, nebo funkce OTG.
Ihned po zapnutí telefon má uživatel k dispozici 12,45 GB místa. Paměť lze pomocí MicroSD karty rozšířit až o 32 GB, což na dnešní poměry není mnoho. Navíc šuplík pro paměťovou kartu je sdíleny se SIM kartou, takže v jednu chvíli lze mít v telefonu pouze dvě SIM, nebo SIM a MicroSD kartu. Uživatel tak musí zvolit, jestli preferuje více místa, nebo dvě aktivní čísla.
Neduhem čínských telefonů bývá jemné zabarvení IPS displeje do žlutých či růžových odstínů. U K10000 jsme však žádné barevné deformace nepozorovali. Potěšil zejména velmi přesný adaptivní jas, který velmi citlivě reguluje podsvícení na základě okolního osvětlení. Zdaleka ne všechny námi testované telefony měly bezproblémovou regulaci jasu, některým bylo třeba pomoci aplikacemi třetích stran.
Zajímavostí je také plovoucí tlačítko „Float gesture“, prostřednictvím kterého lze jedním tapnutím otevřít nabídku pro vyvolání plovoucích oken s hudebním či video přehrávačem, přepnout telefon do herního či čtecího módu, přičemž v herním módu dojde k deaktivaci dotykových tlačítek pod displejem a ve čtecím módu zůstane trvale zapnut displej telefonu. Dále zde lze jedním tapnutím vyčistit RAM, zamknout obrazovku a otevřít okno pro zadání gesta, pomocí kterého můžete rychle spustit předem zvolenou aplikaci nebo provést předem nadefinovaný úkon. Nás funkce Float gesture příliš nenadchla, naštěstí ji lze v nastavení telefonu deaktivovat.
Pokud máte rádi gesta a libujete si v ohromování vašich přátel, telefon podporuje somatosenzorické ovládání, kde pomocí snímání pohybu vaší dlaně můžete prohlížet obrázky v galerii, přepínat písničky v hudebním přehrávači, aktivovat spoušť fotoaparátu, odemknout telefon a další.
Při přehrávání multimediálního obsahu nebo hraní her oceníte dostatečně hlasité stereo reproduktory, ze kterých vychází překvapivě čistý zvuk. Za reproduktory, respektive kvalitu zvuku, kterou dokáží vyloudit, si Oukitel zaslouží naše uznání a palec nahoru.
Výkon v benchmarku AnTuTu
Ani u Oukitel K10000 jsme si nemohli odpustit srovnávací benchamark v populárním AnTuTu. Jak si telefon vedl, ilustruje následující obrázek.
Fotoaparát
Jelikož může pro někoho být kvalita pořízených fotografií rozhodujícím měřítkem, zda telefon koupit či nikoliv, přikládáme několik snímků z různých prostředí. Všechny fotografie byly pořízené s defaultní aplikací, takže lze usuzovat, že při použití lepších aplikací třetích stran by výsledné snímky mohly být ještě o něco lepší.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/oukitel k10000 pictures/“/]
Telefon nefotí špatně, pouze defaultní aplikace má trochu problém s podáním barev, které jsou nevýrazné. Na druhou stranu v ní lze hodně věcí nastavit, obsahuje i HDR režim. My ale fotili s výchozím nastavením, bez grafických úprav či jiných zásahů. Důležitá poznámka: všechny fotografie výše byly pořízeny za horšího počasí.
Závěrem
Oukitel K10000 je zkrátka cvalík připravený vás podržet při několikadenní túře nebo jiné činnosti bez možnosti dát telefon každý druhý den nabíjet. Je drobnou škodou, že Oukitel neudělal telefon se zvýšenou odolností dle IP standardů, když už má K10000 design takový, jaký má. Podporu dvou SIM karet začínáme brát u čínských telefonů jako nutný standard, který však nás osobně těší. Malým nedostatkem je absence kmitočtu 900 MHz v LTE sítích.
Na druhou stranu právě obří 10 000 mAh baterie s možností použít telefon jako powerbank z něj dělá velmi zajímavý kus chytré elektroniky, kterou občas použije každý dobrodruh či cestovatel. Systém se v průběhu testování jevil jako dobře odladěný, nepadal, nezasekával se. K plné dokonalosti nám chybělo pouze podsvícení dotykových tlačítek pod displejem, které bohužel ve tmě musíte hledat naslepo. Také podporu paměťových karet bychom uvítali větší, než jen do velikosti 32 GB.
Pokud vás telefon Oukitel K10000 zaujal a přemýšlíte nad jeho koupí, aktuálně jej můžete pořídit na serveru Gearbest.com za velmi pěknou cenu 179,59 dolaru, což je v přepočtu pěkných 5 500 Kč včetně DPH.
Recenze vznikla ve spolupráci s obchodem Gearbest.com.
[…] Oukitel K10000: Macatý číňan s ukrutnou výdrží čtěte ► […]
[…] Oukitel K10000: Macatý číňan s ukrutnou výdrží čtěte ► […]
[…] nedávných testech Oukitel K10000 nám do redakce dorazila další horká novinka s nestandardně velkou baterií – UleFone […]
[…] Oukitel není na našem webu žádnou novinkou, pár dní zpět jsme vám přinesli recenzi modelu K10000 s obrovskou baterií. Dnes přinášíme další tip na zajímavý telefon ze stejné […]
Dobrý den, chci se zeptat, jestli má oukitel k10000 notifikační diodu…
Dobrý den, Oukitel K10000 notifikační LED nemá.
Dobry den chtel bych se zeptat jestli uz je nejaky prodejce v cr na oukitel k10000?
Telefon si můžete koupit na stránkách internetového obchodu Gear Best, kde jej najdete se slevou i v evropském skladu za cenu 179,59$, což je v přepočtu přibližně 4 358 Kč. Doprava je však z čínského skladu zdarma …. toť vše
Také musíte brát v úvahu +21% DPH, které vás celnice nechá zaplatit při nákupu zboží nad 22 USD + poplatek za zastupování v celním řízení (u DHL kolem 500 Kč).
Dobrý den chtěl jsem se zeptat když ten mobil nemá kmitočtu 900 MHz v LTE sítích tak mě to nebude fungovat na vodafonu ?
Děkuju za odpověď.
Fungovat bude, ale tam, kde běží LTE na 900 MHz, tak tam pojedete jenom 3G či slabší (dle pokrytí). Do budoucna by měl VF z pásma 900 MHz kompletně přejít na 800 MHz, takže se celá problematická devítistovka sama vyřeší.
[…] ochutnávku zboží v akci. Mezi chytrými telefony můžete pořídit Homtom HT3 Pro, Xiaomi Mi4, Oukitel K10000 nebo Infocus […]
[…] Oukitel, který stojí za smartphonem s gigantickou 10 000 mAh baterií – modelem K10000 (recenzovali jsme jej dva a půl měsíce zpět), se rozhodl podpořit prodeje svých smartphonů slevovou […]
Ani ne tak komentář, spíš dotaz na K10000: koupil jsem si repráček Wodasound TG-S09 a nedaří se mi ho spárovat přes bluetooth, píše to, že to chce jiný PIN, ale nenašel jsem možnost, jak ho zadat. PIN vím, je to 0000.