Pondělí, 24 června, 2024
DomůNovinkyOdborníci společnosti Check Point odhalili útoky nové generace na systém Android

Odborníci společnosti Check Point odhalili útoky nové generace na systém Android

Společnost Check Point Software Technologies představila výsledky nové studie architektury operačního systému Android. Ta odhalila potenciální hrozbu krádeží dat a informací uložených a komunikovaných na zařízeních s tímto systémem prostřednictvím Binderu, mechanismu pro předávání zpráv v komunikaci mezi procesy (IPC – Inter-process Communication).

Podle tiskové zprávy odborníci z týmu Check Point Malware and Vulnerability Research Group odhalili, že Binder, jako jednotné místo pro komunikaci, je primární cíl každého škodlivého kódu (malware) pro Android. V typickém OS bude mít proces desítky rutin pro hardware systému: pevný disk, grafickou kartu, síťovou kartu a podobně. Nicméně kvůli architektuře systému Android může proces zvládnout stejné úkoly a řídit všechny interakce aplikací přes Binder. Data komunikovaná přes Binder lze zneužít k zachycení citlivých údajů a sledovat SMS zprávy, aktivity v aplikacích nebo co uživatel píše na klávesnici.

„V rámci našeho průzkumu ‚Man in the Binder‘ jsme zaznamenali slabý článek, který poskytuje IPC v zařízeních se systémem Android. Binder se tak stává novou obětí mobilních malwarových útoků. Pro útočníky má největší hodnotu skutečnost, že o datech odesílaných přes IPC je obecně malé povědomí,“ říká Nitay Artenstein, bezpečnostní výzkumník společnosti Check Point Software Technologies.

„Bez správného vícevrstvého zabezpečení uvnitř společností mohou kyberzločinci zneužít komunikaci přes Android ‚Binder‘ a obejít všechna bezpečnostní opatření v jednotlivých aplikacích v zařízení.“

Klíčová zjištění:

„Man in the Binder“ odhaluje vážný problém v komunikaci odeslané přes Binder, mechanismus pro předávání zpráv v zařízeních se systémem Android.

Slabina může obsahovat odesílané i přijímané informace ze všech aplikací v zařízení, včetně těch, které jsou zajištěny pomocí dvoufaktorové autentizace, šifrování a dalších bezpečnostních opatření.

Data, která mohou být zachycena a ukradena prostřednictvím Binder útoků, jsou například SMS zprávy, aktivity v aplikacích, jako jsou bankovní transakce, a útočníci mohou zachytit i cokoli, co uživatel zadává na klávesnici přístroje.

Check Point vyzývá všechny organizace, aby implementovaly vícevrstvé zabezpečení pro ochranu před tímto zneužitím a dalšími škodlivými kódy pro Android.

Informace byly zveřejněny v rámci konference Black Hat Europe.

533421_10151486726220154_1089380617_n

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře