Úterý, 25 června, 2024
DomůNovinkyOchrana v Androidu 4.2 Jelly Bean odhalí pouze 15 procent malwaru

Ochrana v Androidu 4.2 Jelly Bean odhalí pouze 15 procent malwaru

Nový Android přinesl kromě vylepšené notifikační lišty či podpory více uživatelských účtů také rozšíření kernelu o skenování aplikací a detekci potenciálně nebezpečného softwaru. Jak ale ukázal test výzkumníků z univerzity v Severní Karolíně, ochrana zachytí pouze 15 procent škodlivého softwaru. 85 procent malwaru ponechá bez povšimnutí.

To je, ruku na srdce, nelichotivé vysvědčení. Pracovník výzkumného centra Xuxian Jiang použil 1260 vzorků známých škodlivých kódů z projektu Android Malware Genome. Ochrana v Androidu 4.2 byla schopná identifikovat pouze 193 z nich, což znamená úspěšnost 15,32 procenta.

Jiang na adresu integrované ochrany uvedl, že ?je křehká a dá se snadno obejít?. V základu je zapnutá, pokud byste ji snad z jakéhokoli důvodu chtěli vypnout, stačí navštívit Nastavení => Zabezpečení.

Vedle nepříliš účinné ochrany Googlu otestoval také antivirové programy Avast, AVG, TrendMicro, Symantec, BitDefender, ClamAV, F-Secure, Fortinet, Kaspersky a Kingsoft. Na náhodně vybraném vzorku škodlivého softwaru bez pochybení uspěla jen dvě řešení. Většina z nich pak měla úspěšnost pouze kolem 50 procent.

Android

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře