Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyNové Raspberry Pi Zero: prťavý počítač za 120 korun

Nové Raspberry Pi Zero: prťavý počítač za 120 korun

Nadace Raspberry Pi dnes uvedla na trh minipočítač Pi Zero. Zajímavý je především cenou, která je stanovena na pouhých pět dolarů. Ostudu si novinka ale neutrhne ani svou výbavou. Jak uvádí server Neowin.net, oproti předchůdci Pi 1 je výkonnější o 40 procent.

Počítač je osazený jednojádrovým procesorem Broadcom BCM2835 s taktovací frekvencí 1,0 GHz a operační pamětí LPDDR2 SDRAM s kapacitou 512 MB. Součástí výbavy jsou dále dva microUSB porty (jeden je vyhrazen pro napájení), jeden microSD slot a jeden miniHDMI výstup pro video v rozlišení až 1080p. Zařízení se může pochlubit také kompozitním video konektorem či 40pinovým GPIO konektorem. Naopak nepotěší absence Ethernetu a analogového audio výstupu.

Raspberry Pi Zero je postaven na operačním systému Raspbian. Budoucí majitelé se tak mohou těšit na aplikace jako Scratch, Sonic Pa či Minecraft. Počítač s rozměry 65 × 30 × 5 mm a spotřebou 160 mA (0,8 W) je zatím dostupný pouze ve Spojených státech a Velké Británii. Seznam obchodů, které nový model prodávají, najdete tady.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře