Středa, 15 května, 2024
DomůRecenzeNové mobilní Mapy.cz od Seznamu nabízí celé Česko offline

Nové mobilní Mapy.cz od Seznamu nabízí celé Česko offline

Příjemná zpráva hned na úvod po otevření aplikace je pro všechny, kteří zrovna nedisponují vysokým datovým limitem. Aplikace nabízí stažení celé mapy České republiky tak, aby příští vyhledávání bylo jak šetrnější k datovému limitu, tak i podstatně rychlejší.

Jakmile se dostanete k WiFi připojení, určitě tento krok učiňte, neboť tak ušetříte hodně času i nervů. Po stažení dále pak aplikace funguje i v režimu bez připojení, za co si bezesporu získává první plusové body. Velikost mapy ČR je přibližně 324 MB, což není nijak drasticky velký balík, který by domácí připojení neutáhlo.

Zatímco bude probíhat stahování, lze si projíždět slideshow, která představuje vše, co mapy nabízí. Okamžité přepínání na letecké snímky a zpět na obecnou mapu.

Snadnější orientace v přírodě díky turistické mapě včetně cyklotras, vrstevnic a turistických značek nebo ikonka „batohu“, pod kterou najdeme všechna zajímavá místa v daném okolí.

Photo 23-07-2013 11 31 40

Tím výčet všech funkcí nekončí. Když kliknete do lišty s vyhledáváním, lze si vybrat určitou kategorii služeb jako například restaurace, bankomaty, zastávky MHD, ubytování, atd. Poté se objeví seznamový výčet vybrané položky, podle vzdálenosti od aktuální polohy. Pak jen stačí kliknout na tu správnou a aplikace zobrazí položku na mapě. Kromě krátkého popisu služeb, které daná položka nabízí, je k dispozici plánovač trasy, otevírací doba nebo můžete přímo kontaktovat e-mailem či zavolat.

Takto rozsáhlá nabídka služeb, firem a obchodů včetně kontaktů, adres a údajů o otevírací době, je díky interakci zhruba 570 tisíc záznamů o firmách z katalogu Firmy.cz.

Další zajímavostí, kterou můžeme vidět, když pořádně přiblížíme, jsou čísla popisných u domů, zastávky včetně linek, které na nich zastavují, názvy firem a dalších institucí, kulturně společenské budovy včetně sportovišť, názvy části obcí, kopců, polí a všeho možného, co kdy dostalo své jméno. Jako ikonky se zobrazují i vlakové zastávky, památky, hřbitovy, vinné sklípky, či dokonce vodní mlýn a elektrárna.

Speciálně turisté a cyklisté si přijdou na své, neboť pro ně je v aplikaci zabudována turistická mapa, ve které najdou vše potřebné k hladkému průběhu jejich cesty. Vrstevnice, zaznačené cyklotrasy, značky pro cyklotrasy a turistických pěšiny. Při zadávání trasy stačí jen přepnout na ikonku panáčka nebo cyklisty.

Photo 23-07-2013 12 05 17

Určitě každý region má své místa a zákoutí, které by stálo zato navštívit a ne všichni o nich zrovna ví. Pokud se stalo, že jste na cestu vyrazili ne zcela připraveni a neinformovali jste se dopředu nebo jste se dostali do místa, o kterém víte pramálo, není nic jednoduššího než rozkliknout ikonu baťůžku a zjistit, kam by se dalo zajít.

Pod touto ikonou se ukrývají všechna důležitá a něčím významná místa dané oblasti, které by měl každý návštěvník vidět. Kromě údaje o vzdálenosti k místu od aktuální polohy se dozvíte i několik málo slov o místu. Pokud nevíte kudy vyrazit, kliknete na „ naplánovat trasu“. Nechybí ani kontaktní údaje, ať nejdete zbytečně po zavírací době.

V situacích, kdy máte k dispozici pouze jednu ruku, vás Mapy.cz nenechají ve štychu. Když dvakrát klepnete na displej a při druhém klepnutí přidržíte prst na displeji, následným posouváním nahoru a dolů se mapa přibližuje a oddaluje.

Nejnovější aktualizace ještě více optimalizovala rychlost celé aplikace a zpříjemnila prohlížení díky novějšímu uživatelskému rozhraní. Aplikace podporuje Retina displeje a je plně kompatibilní s iPhone 5.

Závěrem

V porovnání s ostatními aplikacemi ať už s mapami od Apple nebo Googler pro českého uživatele na plné čáře vítězí mapy od Seznamu. Množství regionálních údajů, které poskytují, nemá konkurenci. Je to ovšem i pochopitelné, neboť se soustředí pouze pro jednu zemi, přičemž mapy od obou technologických obrů jsou aplikace zaměřené pro uživatele z celého světa.

Mapy.cz nemusí sloužit jen jako aplikace v nouzi, a to když se ztratíte, ale může být i využívána jako pomocník při vyhledávání dopravního spojení, bankomatu nebo ubytování. Možnost offline mapy nebo vyhledávač zajímavých míst či turistická mapa plná cyklostezek dělá z aplikace Mapy.cz užitečného pomocníka s širokým záběrem.

Ke stažení:

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/mapy.cz/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře