Když Nokia oznámila produkci mobilních telefonů výhradně s operačním systémem od Microsoftu, kdekdo se nechal slyšet, že by se tato finská firma mohla také zaměřit na Android a do několika mobilních telefonů jej aplikovat. Tato přání byla nedávno vyslyšena a Nokia uvedla své první telefony s mobilním operačním systémem Android.
Mnozí jistě čekali, že tyto telefony budou vypadat podobně, jako na značkách Samsung, LG nebo HTC a budou se lišit pouze nadstavbou dodávanou výrobcem. Nokia do svých telefonů nepoužila klasický Android, ale pouze AOSP, tedy Android Open Source Project.
Nokia si AOSP vzala pod svá křídla a prakticky nepoznáte, že se jedná o přístroje, které v sobě tento operační systém nabízí. Díky tomu se ani zdálky Nokia X nepodobná klasickým Androidům. Spíše zde můžeme najít jistou podobu s operačním systémem Windows Phone, známým především díky řadě Lumia.
Toto řešení má však jisté omezení. Na telefonu nelze spustit žádnou aplikaci z Google Play. Místo toho musíme použít Nokia Store. Dále v telefonu nalezneme mnoho aplikací, které nahrazují ty klasické a známé od Google. Například místo Google Maps, zde máme Nokia Here. Ty mimo jiné umožňují stáhnout mapy pro offline použití, takže můžeme vyrazit i do míst, kde je slabý signál.
Mapy pohodlně spolupracují s integrovaným GPS modulem. Internetovým prohlížečem není Chrome, nýbrž Opera. Místo Google Mail máme Nokia Mail a Google Drive nahradil OneDrive. Další aplikace, která stojí za zmínku, je MixRadio, která také umožňuje stahování playlistů pro offline poslech.
Tato služba je s jistými omezeními zdarma. Nokia nenutí uživatele používat výhradně její aplikace, proto je v telefonu již předinstalovaných mnoho alternativ.
Obsah balení a výkon
V papírové krabičce se kromě telefonu dále nachází nabíječka a červeně zbarvené sluchátka. O výkon Nokie X se stará dvoujádrový procesor Snapdragon S4 Play, který je taktován na frekvenci 1 GHz. Operační paměť je 512 MB a 4 GB je interní úložiště, které může být rozšířeno microSD kartou. Ta se vkládá do zařízení po sundání zadního krytu.
Když sundáte zadní kryt Nokie X, uvidíte zcela nový jev a to schránku na další SIM kartu. Nokia X je totiž dualSIM telefon. Jinými slovy a trochu laicky řečeno, v jeden čas může telefon komunikovat se dvěmi SIM kartami. Nachází se zde i 1500mAh baterie. Ačkoliv se jedná o spíše menší kapacitu, díky slabému hardwaru mi telefon vydržel v provozu celý den. Nejvíce energie určitě telefonu vezmou dvě SIM karty, proto den považuji za celkem dobrý výsledek.
Design
X řada je dodávána v široké škále barev. K dispozici je v černé, bílé, azurové, žluté, jasně červené a jasně zelené. První, nad čím budete přemýšlet, pokud si telefon budete chtít koupit, jsou jistě výše zmíněné barvy. Z těch šesti variant vybírejte pečlivě, jelikož jak se říká, podle barvy se pozná charakter člověka.
Tělo telefonu je celé plastové a působí velmi bytelně. Velmi kvalitně jsou všechny části zpracovány a nikde není slyšet vrzání nebo skřípání. Díky zaobleným hranám se telefon příjemně drží. Ano, kryt se při větším stisku trochu prohýbá, ale to není žádná vada na kráse.
Telefon má pouze dvě hardwarová tlačítka. Jedno pro ovldání hlasitosti a druhé pro zapínání a vypínání obrazovky. Z Androidových telefonů jsme zvyklí na tři tlačítka, které jsou na přední části. Jedná se o Nabídku, home tlačítko a back tlačítko. Nokia X má pouze jedno tlačítko, které je umístěno uprostřed a označenou šipkou udávající směr vzad. Toto tlačítko je dotykové a po jeho stisku cítíme slabé vibrace.
Co se týká zadní části, tak kromě vymodelovaného loga NOKIA se zde nachází fotoaparát, který má rozlišení pouhé 3 Mpx. Fotoaparát je v jedné rovině s krytem, takže zde není žádný výstupek. Bohužel bychom zde marně hledali blesk. Nokia X nemá ani přední kameru. Tato absence zamrzí především ty, co používají telefon jako zrdcadlo nebo stále fotí selfie. V dolní části najdeme poměrně hlasitý reproduktor. Bohužel při maximální hlasitosti dochází k roztříštění zvuku. Na spodní hraně se nachází standardní výstup pro mini USB. Na opačné straně pak výstup na klasický 3,5mm jack.
Displej
Očividně nejslabší článek telefonu je 4palcový displej, jelikož má viditelně nízké rozlišení 800 × 480 px. Venku a především na slunci to není zrovna nejjasnější.
Systém beží na verzi Andorid 4.1.
Jak jsem zmínil v úvodu, ačkoliv Nokia platformu Android upravila k nepoznání, určité znaky prozrazují, že se v telefonu skrývá právě Android. Například notifikační obrazovka, která se objeví tažením prstu, nebo zprávy a zvuky při upozornění, které jsou pro Android 4.1 typické.
Hlavní obrazovka je řešena pomocí klasických dlaždic. Ty se dají různě upravovat. Důležitým a často používaným aplikacím lze vytvořit větší ikonku a obráceně. Na hlavní obrazovku se dají nainstalovat i oblíbené widgety. Ikony, chcete-li dlaždice, se řadí vertikálně.
To znamená, že každá nová aplikace je zařazena na konec. Pokud jich v telefonu máme hodně, může chvíli trvat než se k ní dostaneme. Na uzamčené obrazovce vidíme ty nejdůležitější informace, které se nedají velmi upravovat. Dále pak přejetím doprava nebo doleva se dostaneme k poslední otevřené aplikaci.
Klávesnice je řešena poměrně standardně. Bohužel díky horšímu displeji se s ní nepracuje optimálně. Nechybí zde ani nabídka integrovaného slovníku.
Jistě vás bude zajímat, jak se pracuje se dvěma SIM kartami v tomto telefonu. V nastavení si můžeme zvolit, zda se má telefon ptát, kterou SIM kartu chceme právě používat. Vybraná SIM karta se v horní liště zvýrazní modře. Také je zde volba, že se telefon vždy zeptá, ze které SIM karty chceme odeslat SMS či zatelefonovat.
Závěr
Nokia X je velmi dobrý základní telefon. Není určený primárně pro naše trhy, ale má svoje přednosti. Svou roli hraje také velký rozsah barevného provedení. Samozřejmě funkce dualSIM je největší předností. Na druhou stranu displej není úplně jasný a odezva také není žádná sláva.
Hlavní obrazovka má u mě mínus za to, že se dá srolovat pouze dolů. Navíc samotný přechod není úplně nejsvižnější a objevuje se sem tam i drobné zasekávání. I přes své nedostatky si však myslím, že Nokia X ve své cenové kategorii patří k těm lepším strojům.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/X/“/]
[…] Sen fanoušků Androidu se splnil jen z části […]
[…] Sen fanoušků Androidu se splnil jen z části […]