Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyNeomezené tarify naplno využije jen 18 % lidí. Ostatní za ně zbytečně...

Neomezené tarify naplno využije jen 18 % lidí. Ostatní za ně zbytečně přeplácí

V těchto týdnech to budou 2 roky od chvíle, kdy si tisíce českých zákazníků začaly pořizovat nově představené neomezené tarify. Statistiky nicméně ukazují, že drtivé většině lidí se jejich neomezený tarif nevyplatí.

S novinkou v podobě cenově dostupných neomezených tarifů přišla před dvěma lety jako první Telefónica O2. V dubnu 2013 představila neomezený tarif za 749 Kč a podobnou nabídku v následujících dnech uvedla na trh i konkurence. Výsledkem byl výběr ze tří prakticky identických neomezených tarifů. Ty kromě podobných parametrů i ceny spojovala ještě jedna věc – v nejlevnější variantě byl podmínkou dvouletý závazek.

Neomezený tarif v ceně okolo 700 Kč byl před 2 roky revolučním zlevněním služeb. „Adekvátní produkt se do té doby dal pořídit v ceně od 2 000 Kč výš, takže není divu, že si lidé novou nabídku sjednávali ve velkém i navzdory dlouhému závazku,“ vysvětluje David Nevečeřal z portálu Ušetřeno.cz, který srovnává ceny mobilních služeb. Již po prvním roce čísla operátorů hovořila o třech milionech zákazníků, kteří si neomezený tarif sjednali.

Zdaleka ne každému se ale neomezený tarif skutečně vyplatí. „Od našich partnerů víme, že neomezený tarif v současnosti naplno vyčerpá jen cca 18 % lidí, kteří ho mají sjednaný, ostatní zbytečně přeplácí,“ uvádí Nevečeřal. Ukazuje se, že lidé nevolají tolik, kolik očekávali, když si tarif pořizovali. Vzhledem k tomu, že by v případě odstoupení od smlouvy platili 20 % z ceny tarifu za každý zbývající měsíc, možnost výpovědi často ani neřešili.

S dvouletým výročím od zavedení tarifů však řadě lidí smlouvy postupně končí, což je podle Nevečeřala ideální situace k případné změně. „Trh se za dva roky vyvinul. Aktuálně se obdobný neomezený tarif dá sehnat ve výši okolo 500 Kč, a to především ve formě neveřejných nebo retenčních nabídek,“ vysvětluje. „Pro řadu lidí je navíc neomezený tarif zbytečný a mohli by platit ještě méně,“ dodává.

Smartphone

Zdroj: Usetreno

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. Problém jsou data a zase data…. ….v hovorech a SMS prakticky vypladl střed nabídky. Tedy něco pro ty co vědí, že nepotřebují neomezený tarif a nestačí jim nevyhovuje nějaká předplacená socka SIMka.

    Ono né vždy pomohou virtuálové nebo šedivky, problém jsou totiž DATA. Virtuálové jsou pro lidi co kladou důraz na volání nebo SMS požehnáním ale v datech než Trojice lepší nejsou.

    Situace se v ČR s tarify pro nefiremní zákazníky opět dostává do patové situace. Kdy ti co se pohybují někde ve středu nabídky nemají zásadně na výběr. Jednotlivé tarify jsou si podobné jako vejce vejci a slovo „výhodné“ by asi nebylo moc na místě.

  2. Ja mam 100m a 100sms a 1,5Gb dat za 360kc a sem vic nez spokojenej. Slo me jen o data jelikoz sms za mesic napisu tak 50 kdyz hodne s provolam maximalne 20m. Jinak vse hno resim pres data kominakace na fb + whatsup a hotovo. Nebudu preplacet za zbytecnej „free“ tarif. Sem opravdu rad ze sem do toho nesel kdyz byla pred dvouma rokama takova manie 🙂

  3. 200kč/6měsíců net 32kbps, na messanger, jízdní řády a operu je to tak akorát. Většinou vám stejně volají lidi s neomezeným voláním, takže stačí jen napsat, kdy můžou volat.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře