Úterý, 17 prosince, 2024
DomůNovinkyNadupaný a levný: top model Elephone P9000 v testu

Nadupaný a levný: top model Elephone P9000 v testu

Před pár měsíci jsme pro vás otestovali smartphone Elephone M2. Dnes se nám do ruky dostala novinka – špičkový smartphone Elephone P9000. Na první pohled jsou telefony podobné – unibody tělo, slitinový rámeček, podpora LTE a výkonný hardware. Ovšem P9000 je o třídu výše a slibuje větší výkon i zajímavější hardware.

Balení a vzhled

Bez otálení pojďme telefon společně vybalit a podívat se na něj pořádně zblízka. Model P9000 nám dorazil v netradičním bílém plastovém boxu nápadně připomínajícím menší cihlu. Logo Elephone technické parametry, ani označení modelu zde nechybí. Elephone nezapomněl ani na marketing a krabičku ozdobil texty „Superlative Aspire for Ultimate Perfectionist“ a „It’s attitude. It’s belief. It’s Elephone P9000.“, čímž se snaží u své nové vlajkové lodě nabudit pocit výjimečnosti. Naplní se tato slova, nebo zůstanou pouhou marketingovou frází? Uvidíme…

Díky obřímu pěnovému polštářku pod víkem krabičky se opravdu nemusíte obávat, že by se telefon mohl při přepravě nějak poškodit.  Telefon je společně s USB kabelem, vypichovátkem šuplíku, které lze použít jako záslepku 3,5mm jacku (raději to ani nezkoušejte, nebo vypichovátko ihned ztratíte), a informačními brožurami uložen do bílého plastového výlitku. Pod výlitkem ještě najdeme ukrytý průhledný silikonový kryt.

Ale pojďme se již podívat na telefon samotný. Na první pohled vypadá P9000 jako většina čínských telefonů v této cenové relaci. Tělo telefonu obepíná rámeček ze slitiny hliníku, celá přední strana je díky černému rámečku kolem displeje jednolitě černá (Elephone uvádí, že displej pokrývá 82 % přední části telefonu, rámeček je 1,6 mm tlustý). Pouze v dolní části displeje je grafický zvýrazněné středové tlačítko (k tomu se podrobněji dostaneme později, není to jen tak obyčejné tlačítko). Nad displejem se tradičně nachází reproduktor, čočka přední kamery a senzory okolního osvětlení + přiblížení.

Záda telefonu vyvolávají značné rozpaky. Elephone to asi myslel dobře a chtěl udělat svoji novou vlajkovou loď netradiční. To se mu také povedlo, bohužel dle našeho názoru ne v příliš pozitivním slova smyslu. Záda telefonu jsou jedním slovem divná. Ano, jsou vyrobená z divně matného plastu, kvůli kterým se na dotek zdají být jako z nějakého nekvalitního materiálu. Zároveň mají netradiční zbarvení imitující granit, který se skvěle hodí k výrobě kuchyňských dřezů, ale na telefonu vypadá prostě divně. Navíc při zatlačení na některých místech se dá zadní unibody kryt o 1 mm promáčknout, což u vlajkové lodi není příliš dobrá vizitka.

Detaily konstrukce

Vraťme se ale zpět k popisu telefonu. Horní části zad dominuje čočka zadní kamery a čtečka otisků prstů pod ní. Čtečky jsou již dlouhou dobu standardní výbavou čínských telefonů střední a vyšší cenové kategorie. Vedle čočky se nachází duální LED blesk se žlutým a oranžovým světlem, které by mělo napomoci k věrnějšímu podání snímaných barev, a laserový autofocus snímač pro co nejpřesnější zaostření. V dolní části zad se honosí stříbrné logo „ele“.

Telefon je unibody, šuplík pro 2 SIM sdílený s paměťovou kartou MicroSD (až do velikosti 256 GB) se nachází na levém boku. Pod šuplíkem je umístěno tlačítko „smart key“. Jedná se o hardwarové tlačítko, kterému můžete nastavit různé akce v různých (převážně defaultních) aplikacích. Na pravé straně telefonu se nachází tradiční dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu.

Na horní a dolní hraně telefonu se nachází dvojice černých čárek přerušující slitinový rámeček kolem telefonu. Designově vypadají zajímavě, jejich hlavní úloha však spočívá v tlumení energie nesoucí se telefonem po nárazu telefonu (například při pádu na zem). O efektivnosti těchto proužků se vedou debaty, nicméně je používá řada výrobců, kteří jim zkrátka věří. Na horní hraně pak dále najdeme 3,5mm výstup na sluchátka, na dolní hraně se uprostřed nachází USB-C zdířka, mikrofon a mřížka (tedy spíš dírky) stereo reproduktorů.

Telefon je dílensky velmi dobře zpracován. Nikde nic nevrže, ani při snaze zkroutit telefon do vrtule. Jedinou vadou na kráse tak zůstává místy lehoučce promáčknutelná záda. Hrany telefonu jsou sice zkosené, nicméně u displeje je zkosení poměrně v ostrém úhlu a při držení telefonu jednou rukou se může subjektivně místy zdát, že se telefon zařezává do dlaně. Toto se dá naštěstí vyřešit nasazením průhledného ochranného krytu, který je součástí balení. Se svými 145 gramy je telefon s ohledem na svoji velikost a použité materiály váhově přijatelný.

Hardwarová výbava

Elephone P9000 není žádné ořezávátko. Výrobce se snažil do telefonu nacpat to nejlepší tak, aby nabídl nejlepší poměr ceny a výkonu na trhu. Zde musíme uznat, že se mu to celkem povedlo.

Telefon pohání osmijádrový 64bit Mediatek procesor MT6755, označovaný také jako Helio P10, s taktem jader na frekvenci 2 GHz. Tomu sekundují 4 GB paměti RAM, o grafické operace se stará GPU Mali-T860. Svá data uložíte na dostatečně velkou 32GB vnitřní paměť.

Mezi další výbavou najdeme Bluetooth 4.0, GPS, A-GPS, NFC, duální a/b/g/n Wi-Fi pracující v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz. Přední kamera fotí v rozlišení 8 Mpix, zadní kamera Sony IMX258 fotí v rozlišení 13 Mpix. Té asistuje duální LED blesk a laserový autofocus. Další technickou vychytávkou je 360° čtečka otisků prstů, u které výrobce deklaruje odezvu 0,1 s. Nechybí podpora LTE v pásmech 800/1800/2100/2600 MHz ani notifikační LED zabudovaná v dotykovém tlačítku pod displejem.

Ihned po spuštění je v telefonu k dispozici 24,88 GB místa. Celková uživatelská paměť má 25,43 GB. Pokud by někomu nestačilo volné místo, může si paměť rozšířit až o 256 GB pomocí paměťové karty MicroSD. Bohužel se tak připravíte o slot pro druhou SIM kartu, každý si sám musí zvážit, co preferuje více.

Jako většina asijských telefonů je Elephone P9000 vybaven populárním systémem Android (s podporou českého i slovenského jazyka), konkrétně verzí 6.0 Marshmallow. Na rozdíl od Elephone M2 v telefonu drobný bloatware najdeme. Výrobce do systému propašoval aplikaci Elephone service a krokoměr. Dle neoficiálních informací by telefon měl dostat několik OTA aktualizací, s rozvojem systému se tedy počítá.

Nám po pár dnech používání dorazila velká aktualizace (813,42 MB) přinášející řadu optimalizací.

Vzhledově je systém ryze Androidí. Několik ploch s widgety a zástupci doplňuje klasické dlaždicové menu, na které jste zvyklí z jiných telefonů. Systém šlape jako švýcarské hodinky, po dobu našeho testování jsme nezaznamenali žádný zásek či pád aplikace.

Zkušenosti z používání, výkon v AnTuTu

Vestavěná baterie s kapacitou 3 000 mAh poskytla při běžném provozu dostatek energie pro 2 denní používání. Při hraní her nebo při delším brouzdání po internetu však šly procenta ukazující nabití rychle dolů a po 3-4 hodinách již bylo třeba nabíjet. Největším problémem je však chybějící USB adaptér v balení. Baterie sice podporuje rychlé nabíjení, ale bez příslušného adaptéru je vám tato funkce k ničemu. Přes den se dá telefon dobíjet přes kabel z notebooku/počítače, běda ale tomu, kdo nechá telefon úplně vybít. Jak jsme se několikrát přesvědčili, bez několikaminutového oživení na nabíječce telefon už nezapnete.

Výtku bychom měli k zahřívajícím se zádům telefonu při delší zátěži. Stačí delší video či hra a pod čtečkou otisků prstů se telefon nepříjemně zahřeje.

V systému narazíte i na několik zajímavých funkcí. Jednou z nich je Turbostahování. Při jeho aktivaci můžete stahovat velké soubory (přes 20 MB) rychleji díky kombinaci stahování přes Wi-Fi a LTE současně. Pokud však nemáte velký či neomezený balíček, raději tuto funkci ani nezapínejte.

Velkou zajímavostí na telefonu je pouze jediné dotykové tlačítko pod displejem telefonu. Při jednom tapnutí se vrátíte o krok zpět. Dvojité tapnutí nahrazuje klik na tlačítko domů. Dlouhým stiskem vyvoláte správce spuštěných aplikací. Pokud by vám ale ovládání nesedlo, není problém v nastavení zapnout tradiční softwarová tlačítka.

U tlačítek ještě zůstaneme, na pravém boku se nachází programovatelné hardwarové tlačítko. V nastavení si můžete zvolit mezi defaultními aplikacemi, kterou můžete stisknutím tohoto tlačítka spustit. Bohužel lze namapovat pouze jednu aplikaci. Tlačítko nepodporuje dvoj, troj a více stisk pro otevření jiných aplikací. Toto je ale otázka softwaru, třeba se v některé z budoucích aktualizací dočkáme vylepšení.

Abychom jenom nechválili a nebyli neobjektivní, musíme napsat, že kvalita hlasitých reproduktorů je bohužel hodně podprůměrná. Při větší hlasitosti je hodně slyšet, že repráky nezvládají a hodně chrchlají. Možná je to ale chyba námi testovaného kusu. Navíc fungoval pouze jeden – pravý. Ten levý byl hluchý.

No a na závěr připojujeme výsledky z populárního testu AnTuTu. Skóre 45811 bodů není úplně špatný výsledek.

Fotoaparát

Tím, že chytré telefony máme většinou ihned po ruce, se přímo vybízí jejich využití k zaznamenávání různých momentek. I my jsme takto pojali test fotoaparátu, kterým jsme zkoušeli fotit na různých místech. Fotky nejsou špatné, ale ostření bychom si uměli představit rychlejší. Přeci jen výrobce mezi přednosti telefonu řadí přesnější laserové ostření, nicméně délka ostření je poměrně bolestivá. Co by mohlo být lepší, je podání barev ve chvíli, kdy je slunce schováno za mraky. Pokud slunce svítí, barvy nejsou špatné. Jakmile je pod mrakem, z fotografií se ztrácí barevná sytost.

Doplněno po velkém updatu: Tak update přinesl, co se ostření týče, citelné zlepšení. Tedy alespoň za dostatečného osvětlení. V šeru má telefon stále problémy a ostří až několik sekund. Při ostření je i na displeji vidět, že telefon má problémy se zpracováním obrazu.

Závěrem

Jak v závěru krátce a výstižně novinku Elephone P9000 shrnout? Je vidět, že Elephone má jasno, nedělá zbytečné experimenty (až na ta granitová záda…) a na svých telefonech dře. Tu a tam nevychytá nějakou mouchu (například nefungující levý hlasitý reproduktor na námi testovaném kusu), nicméně celkově se snaží držet své top modely na vysoké úrovni.

Hardware je jedním slovem paráda. Za ty prachy se vám bude obtížně shánět srovnatelná varianta. Elephone se řadí mezi čínské výrobce, kteří dávají jasně najevo, že lze vyrábět nadupané telefony za poloviční ceny, než nám ukazují renomovaní světoví výrobci. Pochválit musíme zejména dílenské zpracování, které je na vysoké úrovni. Nikde nic nevrže, k dokonalosti už chybí jen několikrát zmiňovaná záda, která nám prostě nesedla.

Podporu dvou SIM zároveň bereme u čínských telefonů již jako standard, nicméně nás Evropany dual SIM vždy potěší. Dále jsme rádi za LED notifikaci, kterou mnohdy postrádáme i u dražších telefonů. Přitom se jedná o jednu z nejpraktičtějších utilit vůbec. Paranoici ocení i čtečku otisků prstů, která funguje parádně. Nás ale odemykání pomocí otisku brzy přestalo bavit. Ale proti gustu…

Mezi tradiční negativa patří sdílený šuplík na SIM a kartu MicroSD. Bohužel je to daň za nižší cenu telefonu, se kterou se běžně setkáváme u všech asijských výrobců telefonů. Také ostření kamery by mohlo být citelně rychlejší, ale částečně se rychlost zlepšila po updatu systému. Doufejme, že s příštím updatem se dočkáme dalšího zrychlení. Trošku v rozpacích jsme i z jediného HW dotykového tlačítka pod displejem, ale to je spíše otázka zvyku. Vždy lze v nastavení zapnout softwarová tlačítka.

Suma sumárum je Elephone P9000 velmi dobrý telefon. Po několikatýdenním testování na něj nemůžeme říct nic špatného. V zahraničních e-shopech P9000 pořídíte za cenu kolem 6 700 Kč včetně DPH. V tuzemských obchodech si za něj pár set korun připlatíte.

Graf ceny produktu Elephone P9000 poskytuje server Heureka.cz

Na co myslet při nákupu ze zahraničí

Nabídka asijských e-shopů je pro kupující z našich končin čím dál dostupnější. Ano, s každým nákupem ze zahraničí jsou spojená jistá rizika nedoručení či podvodu, stačí ale trocha opatrnosti a ani při nákupu z exotických zemí se nespálíte.

Na úvod je třeba připomenout, že při nákupu ze zemí EU se vás netýká povinnost doplatku DPH a CLO (POZOR! To, že firma má sídlo v EU neznamená, že zde má i sklad. Vždy si před nákupem ověřte, ze které země bude zboží odesláno, ať nejste nemile překvapeni). Při nákupu ze zemí mimo EU dle ceny zásilky a druhu zboží budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a DPH4, případně CLO, uhradit.

1.       Dbejte na reference

Plánujete poprvé nakoupit z neověřeného obchodu? Poptejte se napřed svých známých, zda mají s tímto e-shopem nějaké zkušenosti. Cenné informace můžete najít i na sociálních sítích či diskuzních fórech, které nejsou pod taktovkou daného obchodu. Snažte se získat co nejvíce referencí před nákupem, předejdete tak případným problémům.

2.       Důvěřuj, ale prověřuj

Pokud jste si již vytipovali e-shop, na kterém chcete objednávat, zkuste se napřed obrátit na zákaznickou podporu s nějakým jednoduchým dotazem – například na dostupnost zboží a délku doručení do ČR/SK. Pokud podpora zareaguje přiměřeně rychle (zpravidla do 24 hodin) a podá informace shodné s těmi, které jsou uvedené přímo na e-shopu, případně na diskuzních fórech, jistota spokojeného nákupu stoupá.

Než učiníte objednávku za stovky či tisíce dolarů, zkuste si na test objednat něco levného. Pro účely otestování rychlosti zpracování, odeslání a doručení může posloužit jakýkoliv gadget či blbůstka v hodnotě pár dolarů. Pokud vše proběhne bez problémů a balíček přijde v pořádku, jste na dobré cestě.

Také není špatné zvolit typ přepravy, u které můžete sledovat pohyb zásilky. Některé obchody toto nabízí zcela standardně ke každé objednávce, někde se musí nakoupit za minimální částku. Jinde se za tuto službu připlácí. Nebuďte skrblíci a obětujte pár korun navíc, budete mít klidnější spaní.

3.       Myslete na zadní vrátka

Některé zahraniční e-shopy či agregátory prodejců nabízí možnost refundace zaplacené částky, pokud balení neobdržíte včas nebo pokud nastane v průběhu doručování nějaký problém. Zjistěte si, zda refundaci (a za jakých podmínek) umožňuje e-shop, ve kterém plánujete nakoupit. Může se stát, že ačkoliv jste několikrát nakoupili a zboží vám přišlo, že tentokrát se něco pokazí (nejčastěji při přepravě) a svoji objednávku neuvidíte. Je dobré mít pro podobné případy připravená zadní vrátka.

Ochránit své peníze můžete i volbou vhodného platebního kanálu. Můžete využít služeb PayPal, který nabízí možnost refundace odeslaných peněz, pokud by nastal problém.

4.       Při pochybách na nic nečekejte, jednejte

Máte objednáno a čekáte, čekáte, čekáte… a ono se nic neděje. Přestaňte čekat a jednejte. Začněte prodejcem, pošlete mu mail s dotazem, zda a kdy odeslal zásilku a jestli to může nějak prokázat. Ty lepší e-shopy fotí každou zásilku před odesláním a fotografie vkládají pod váš vytvořený profil na e-shopu. Obraťte se i na lokálního doručovatele (nejčastěji Česká pošta nebo DHL), zda neevidují balíček na vaše jméno a adresu. Může se stát, že balíček leží na poště (nejčastěji), ale pošťák vás zapomněl informovat vhozením lístku do schránky.

Největší klid budete mít při sledování zásilky, viz bod 2.

5.       Pozor na padělky

U zahraničních e-shopů (zejména asijských) platí, že zde pořídíte méně či více zdařilé kopie nejen elektroniky a oblečení, ale v podstatě všeho, co se dobře prodává a co je momentálně trendy. Proto buďte obezřetní a mějte na paměti, že iPhone za 100 dolarů bude nejspíše padělek.

U padělků pomohou nejvíce zkušenosti dalších kupujících. Proto obchody, které se za své výrobky nestydí, nabízí možnost kupujícím vložit komentář s fotografiemi a hodnocením produktu. V těchto komentářích pak najdete další cenné informace, které vám pomohou vyhodnotit, zda nakoupit, nebo ne.

6.       Nákupní cena nemusí být cenou konečnou

Poslední bod našeho doporučení se týká ceny kupovaného výrobku. Bohužel to, že nakoupíte smartphone o několik tisíc levněji než přes importéry, nemusí znamenat, že tak moc ušetříte. K pořizovací ceně totiž musíte přičíst doplatek DPH (případně i CLO), které vám vypočítá celní úřad při doručení zásilky do země.

Zjednodušeně můžeme uvést, že doplatek DPH a CLO se odvíjí od hodnoty kupovaného zboží

  • U zboží do hodnoty 22 eur se neplatí clo, ani DPH.
  • Na zboží v hodnotě od 22 do 150 eur se vztahuje DPH, nikoli clo.
  • Zboží nad 150 eur podléhá clu i DPH.

Veškeré informace o celních poplatcích a doplatku DPH získáte v obsáhlém dokumentu celní správy. Dočteme se zde například mimo jiné, že u mobilních telefonů se platí pouze DPH, CLO nikoliv. A to bez ohledu na to, že cena pořizovaného telefonu je více než 150 eur.

Pokud si celní odbavení nebudete vyřizovat sami a necháte se zastoupit vaším přepravcem, připravte si pár set korun navíc (sazby celního odbavení u České pošty najdete zde, u DHL pak zde). K nákladům na pořízení je pak nutné připočíst i náklady na proclení a DPH.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Elephone (facebook)

Elephone M2: manažerská stylovka za hubičku

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

  1. A ja jen dodam ze jsem si sam na poste praha120 vyclival jednu malickost z ciny a bylo mi do dph pripocitano i postovne. Co na tom,uz jsem o tom cetl.Ale ja mel postovne z ciny zdarma, takze si k cele castce pripocetli nejake jejich vymyslene postovne a z nej vypocitali dph, pry standartni postup kdyz prodejce uvede postovne 0Kc.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře