Neděle, 14 dubna, 2024
DomůNovinkyNa Facebooku se šíří škodlivý plugin, uživatelé mohou přijít o svá hesla

Na Facebooku se šíří škodlivý plugin, uživatelé mohou přijít o svá hesla

Na Facebooku se mezi uživateli šíří škodlivý plugin do prohlížeče Google Chrome, který je ve skutečnosti upravenou verzí jinak legitimního doplňku pro tvorbu obrázků ve formátu GIF. Pokud si uživatel tento plugin stáhne, může ztratit kontrolu nad svým profilem. Upozornila na to firma ESET, která jen v dubnu detekovala tuto hrozbu v desítkách zemí včetně České republiky.

Útočníci se snaží přesvědčit uživatele Facebooku, aby si přehrál video, které je nejčastěji nazváno My first video, My video či Privat video. Po kliknutí na odkaz se otevře falešná internetová stránka podobná YouTube, která místo přehrání videa žádá o instalaci infikovaného pluginu ‚My Gif‘, neboť jinak nebude údajné video možné přehrát.

ESET_skodlive_FB_spravy_xs

Pokud si oběť nainstaluje škodlivý plugin, dojde k nákaze internetového prohlížeče a infiltrace pokračuje i dále. Jeho profil na sociální síti Facebook začne velmi rychle šířit odkaz na falešnou stránku s video obsahem mezi jeho přátele, změní přístupové heslo k jeho profilu na Facebooku a začne přidávat nové přátele, vytvářet facebookové stránky, měnit a skrývat příspěvky.

Škodlivý kód se šíří mezi uživateli Facebooku nejen v České republice. Mezi zasažené země patří i USA, Kanada, Austrálie, Velká Británie, Nový Zéland, Rusko, Německo, Slovensko a řada dalších.

2

Pokud jste se stali obětí tohoto škodlivého kódu, postupujte podle následujících instrukcí:

1) Odinstalujte škodlivý plugin „Make a GIF“ z prohlížeče Chrome.
2) Zkontrolujte počítač spolehlivým antivirovým programem či online scannerem.
3) Po kontrole a vyčištění počítače si změňte heslo do Facebooku, případně tak učiňte prostřednictvím jiného bezpečného zařízení. Heslo si neměňte na zařízení s infikovaným internetovým prohlížečem.

Zdroj: Eset TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře