Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůRecenzeMotorola Moto G – Recenze čtyřjádrového bestselleru

Motorola Moto G – Recenze čtyřjádrového bestselleru

 Po stručném preview vás nyní čeká plnohodnotná recenze smartphonu Moto G. O něm se poslední dobou hodně hovoří a není ani divu. Jedná se totiž o vůbec nejprodávanější telefon od Motoroly, který navíc drží první příčky prodejnosti i v mnoha velkých e-shopech.

Na první pohled se sice nejedná o žádný designový klenot a stejně jako zhruba dvakrát dražší bratříček Moto X vsází na konvenční nepřeplácaný vzhled se zaoblenými hranami. Hlavním tahákem tohoto chytrého telefonu je však něco úplně jiného – a to poměrně výkonný hardware a velmi příznivá cena.

Na testování jsme měli k dispozici finální, komerční, model, takže vše fungovalo dokonale a nesetkali jsme se s žádnými chybami.

Obsah balení

Krabička je kompaktních rozměrů a moc se toho do ní nevešlo. Kromě samotného telefonu najdete v balení ještě bílý USB kabel a nějaké ty příručky. Tím výčet výbavy končí. Nabíječku nebo sluchátka zde bohužel nenajdete, takže jste odkázání na výbavu z předchozího mobilu, případně budete muset chybějící příslušenství dokoupit.

pris

Vzhled telefonu

Motorola Moto G se dá zařadit do skupiny středně velkých telefonů. Rozměry smartphonu činí 129,9 × 65,9 × 11,6 milimetrů. Nejedná se tedy o vyloženě malé ani přehnaně velké zařízení. Design vsází na zaoblené tvary a vychází ze zhruba dvakrát dražšího modelu Moto X. Telefon působí v ruce solidním dojmem, vše dobře lícuje, nikde nic neskřípe.

Na dané rozměry je sice hmotnost 143 gramů poněkud vyšší, ale o to více máte při držení pocit bytelnosti. Napomáhají tomu jednak zaoblené záda a také prohlubeň s logem výrobce pro ukazováček. Ve výsledku Moto G padne dobře i do menší dlaně a ani v kapse se nijak nepronese.

V základu dostanete Moto G s matně černým zadním krytem, který funguje jako magnet na otisky prstů a telefon s ním působí poněkud obyčejně. Výrobce naštěstí nabízí celou řadu barevných krytů a flipových pouzder. Ty už na otisky tolik netrpí a telefon činí atraktivnější. V recenzi je osazen zadní kryt v provedení Lemon lime, v preview jste naopak mohli vidět flipové pouzdro.

0r 1r

3r 4r

Displej

Na přední straně je umístěn čtyři a půl palcový displej s HD rozlišením 720 × 1280 obrazových bodů. Jemnost bodů je shodná s iPhonem 5s a činí solidních 326 ppi. Výrobce sáhl po panelu s maticí IPS – barevné podání je na velmi dobré úrovni, nicméně vzhledem k použité technologii není černá barva úplně černá a má mírný nádech do šeda. Automatická regulace jasu funguje velmi dobře a ani na přímém slunci nebo z úhlu nejsou problémy s čitelností. Pro danou třídu nadprůměrný displej je navíc chráněn ochranným sklem Gorilla Glass třetí generace.

Nad displejem se nachází přední kamerka pro videohovory s rozlišením 1,3 Mpx, reproduktor, světelné a proximity čidlo a také bílá notifikační LED dioda. Ta bliká v případě zmeškaných událostí / notifikací a nevyžaduje instalaci dalšího softwaru. Pod obrazovkou se nenachází žádné ovládací prvky – budete se muset spolehnout na softwarová tlačítka. Stejně tak chybí spoušť pro fotoaparát. Tlačítko pro zapnutí nebo regulaci hlasitosti zde již najdete na pravé hraně.

Na horní straně je umístěn 3,5mm Jack pro sluchátka a druhý mikrofon pro potlačení okolního hluku během hovorů. Vespod najdete primární mikrofon a microUSB konektor, který podporuje standard USB On-The-Go (OTG).

7r 6r

Hardware

Velkým plusem a častým impulzem ke koupi Motoroly Moto G je hardwarová výbava. Smartphone je osazen čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 s taktem 1,2 GHz (úspornější Cortex-A7). K dispozici je dále 1 GB paměti RAM, z toho je volných zhruba 400 MB. K mání je varianta s pouhými 8 GB vnitřní paměti, ale tu náročnějším uživatelům příliš nedoporučujeme. Proč? Úložiště není možné rozšířit SD kartou, systém si něco ukousne a reálně je tak k dispozici pouze 5,52 GB volného místa. 16GB model nabízí okolo 13,2 GB.

V obou případech však dostanete navíc na dva roky zdarma 50 GB volného místa na Google Drive. Procesor doplňuje grafický čip Adreno 305, který postačuje i na hraní náročných her jako například Real Racing 3.

Ze syntetických benchmarků jsme vyzkoušeli program AnTuTu a 3DMARK. Telefon dosáhl v AnTuTu pěkných 17306 bodů a zařadil se s minimálním rozdílem přesně mezi dražší Nexus 4 a Galaxy S3. V 3DMARku činilo výsledné skóre 5648 bodů.

b1r b2r b3r

Android KitKat

V telefonu byl v základu předinstalován Android Jelly Bean, nicméně po připojení k Wi-Fi síti nám byla ihned nabídnuta aktualizace na nejnovější Kit Kat (4.4.2). V obou případech byla odezva systému i aplikací ukázková a nevšimli jsme si žádného zaváhání – optimalizace systému se Motorole opravdu povedla. Čistý Android bez náročných nástaveb se ve spojení s výkonným hardwarem zkrátka nezapře. Systémový balast tvoří prakticky pouze aplikace Motorolla Assist a Motorola Migrate (dají se vypnout).

Je tu však jeden háček – a to je kompletní absence české lokalizace. Aplikace, které jsou dostupné ve více jazycích, se vám budou zobrazovat rovněž v jazyce nastaveném OS. Například pokud máte v systému nastavenou angličtinu tak i například Facebook nebo Pubtran se vám bude zobrazovat anglicky, i když je normálně daná aplikace dostupná i v českém jazyce. Tento problém se nicméně dá vyřešit nahráním neoficiální Google Play edition (GPE) ROM (link), ale méně zkušeným uživatelům tento krok nedoporučujeme.

scr2r scr3r scr4r

Baterie

Pod zadním krytem se ukrývá Li-ion baterie s kapacitou 2070 mAh, která se nedá vyměnit. Zadní kryt se navíc obtížně sundává a pro uživatele měnící často SIM karty nebude Moto G zrovna ideálním společníkem. Na obrázku níže můžete rovněž posoudit ulpívání otisků prstů.

Samotnou výdrží jsme byli příjemně překvapeni. Poměrně intenzivním používáním se bez problémů dostanete na celý den a půl výdrže. Při běžné zátěži se můžete klidně dostat až na 3 až 4 dny. Na zadní straně se nachází i mřížka, pod kterou se ukrývá hlasitý reproduktor. Zvukovým podáním spadá do těžkého průměru, ale hlasitostí silně vybočuje v pozitivním smyslu.

bat_rkryt_r

Konektivita

V případě konektivity jde vidět, že se šetřilo. K dispozici je Wi-Fi pouze v pásmu 2,4 GHz (802.11 b/g/n) a Bluetooth 4 (EDR, A2DP, AVRCP). Někteří majitelé Moto G si stěžují na slabší příjem, nicméně tento jev jsme nepozorovali. Naopak příjem 2G (800 / 900 / 1800 / 1900 MHz) / 3G (850 / 900 / 1900 / 2100 MHz) signálu je na velmi dobré úrovni. Doslova nadšeni jsme byli z GPS. Ta podporuje A-GPS a ve spojení se systémem GLONAS je fix polohy s přesností 3 metrů vždy otázkou pár vteřin (druhý screenshot byl pořízen ve vlaku pohybující se rychlostí 139 km/h).

gps1r gps2r

Fotoaparát a video

Fotoaparát má rozlišení pět megapixelů a přisvětlovací diodu. Snímač podporuje automatické ostření (autofocus) a za dobrých světelných podmínek produkuje poměrně použitelné snímky. Skoro v každé fotografii je však patrné mírné rozpití obrazu a s ubývajícím světlem navíc přibývá šumu. Pro pořízení situačních fotek sice dostačuje, ale kompakt rozhodně nezastoupí – někde se prostě šetřit muselo.

scr1

Původní aplikaci nahradil výrobce vlastním řešením. Tažením prstu z levé strany se vysunete nabídku, kde je možné aktivovat HDR režim, blesk, ostření prstem, zpomalené video, panoramatický režim, logování polohy, zvolit poměr stran a deaktivovat zvukovou signalizaci spouště. K dispozici je i samostatné tlačítko pro pořízení video sekvence nebo otočení kamery.

3r 2r

1r 4r

Ilustrační snímky nalevo jsou pořízeny s aktivním HDR

5r 6r

7r 8r

Co se týče videa, telefon umí pořizovat video v HD kvalitě (720p) při třiceti snímcích za sekundu. Ostření i korekce expozice pracuje poměrně dobře, výsledná kvalita je však opět pouze průměrná.

Shrnutí

Motorola Moto G je ve střední třídě nadprůměrným telefonem. Za velmi atraktivní cenu získáte kvalitně zpracovaný telefon s výkonným hardwarem a čistým Androidem. Odezva systému je opravdu ukázková, to stejné se dá říci i o výdrži na baterii. Pochvalu si rovněž zaslouží kvalitní displej a citlivá GPS. Někteří možná ocení i samotný decentní vzhled, který je navíc možné znevšednit originálními kryty a flip pouzdry. Pomyslnou třešničkou na dortu je notifikační dioda pro zmeškané události.

Moto G však rozhodně není mobil bez kompromisů – někde Motorola musela šetřit. To se projevilo zejména na méně kvalitním fotoaparátu a na omezenější konektivitě. Na LTE (4G) sítě a NFC můžete rovnou zapomenout. Stejně tak nelze navýšit kapacitu úložiště nebo demontovat baterii. Někomu pro změnu může chybět čeština.

Pokud se však přes výše zmíněné nedostatky přenesete, tak získáte rychlý smartphone za velmi příjemnou cenu, se kterým budete opravdu spokojeni.

Výhody:

  • Cena
  • Výkon / svižné reakce systému
  • Kvalitní displej
  • Zpracování
  • Citlivá a přesná GPS
  • Výdrž baterie
  • Notifikační dioda
  • Čistý Android
  • 50 GB na Google Drive

Nevýhody:

  • Fotoaparát
  • Nepodporuje NFC a LTE
  • Absence slotu pro microSD
  • Nevyměnitelná baterie
  • Absence české lokalizace

2

Aleš Kaňák
Aleš Kaňákhttp://www.facebook.com/froxic
Redaktor magazínu PCTuning.cz, velký nadšenec do počítačového hardwaru a informačních technologií. Ve volném čase také overclocker známý pod přezdívkou froxic.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Skvělá recenze. Zájemcům o telefon doporučuji mrknout se na Aukro, jsou tam bezkonkurenčně nejlepší ceny. Já si ho koupil od jednoho obchodníka, který nakupuje (u nás nedostupné) telefony ve Velké Británii, a prodává je k nám právě přes Aukro. Samozřejmě je tu i možnost koupit si ho ‚na vlastní pěst‘ třeba na německém Amazonu, ale cenově to vyjde nastejno, a pro člověka bez zkušeností s nakupováním na internetu je to zbytečně složité a nepohodlné 🙂

  2. Vratislav Jindra: Ano, a řešit potom reklamaci s nějakým vošoustem z aukra bude jistě jednodušší, než bezproblémová reklamace na Amazonu 😀

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře