Čtvrtek, 20 června, 2024
DomůNovinkyMobilní platforma Android slaví páté narozeniny

Mobilní platforma Android slaví páté narozeniny

Dnes je tomu přesně pět let od oznámení Open Handset Alliance ? konscorcia výrobců mobilních telefonů, telekomunikačních operátorů a technologických firem, které stojí za vznikem operačního systému Android, jehož nepřehlédnutelným maskotem je malý zelený robot.

Android je momentálně nejrozšířenějším mobilním operačním systémem na světě. Podle průzkumu analytické firmy IDC bylo za poslední čtvrtletí prodáno 181,1 milionu chytrých mobilů, 75 procent z nich (136 milionů) právě poháněl Android.

Budoucnost Androidu ohrožují patentové války, které zvedají náklady na vývoj telefonů. Asi nejvíce na této platformě vydělává Microsoft, který vybírá výpalne (=poplatky) od Aceru, HTC, Samsungu a dalších technologických firem.

Dosud nejnovější představenou verzí  Androidu je 4.2 Jelly Bean. Systém je znovu o něco rychlejší, novinkou je také zamykací obrazovka s widgety, přibylo psaní tahem prstu na klávesnici, podpora více uživatelských účtů, vylepšené menu s rychlým nastavením, nová verze Gmailu a aplikace Fotoaparát.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře