Neděle, 14 dubna, 2024
DomůNovinkyMobilní malware vydělává kyberzločinům 300 000 dolarů měsíčně

Mobilní malware vydělává kyberzločinům 300 000 dolarů měsíčně

Výzkumníci společnosti Check Point, kteří se zaměřují na mobilní hrozby, měli po dobu pěti měsíců unikátní přístup k vnitřnímu fungování Yingmob, skupiny čínských kyberzločinců stojící za malwarovou kampaní HummingBad.

Tato organizace ovládá více než 85 milionů zařízení a generuje z podvodných reklam příjmy kolem 300 000 dolarů měsíčně. V České republice je malware HummingBad aktivní na zařízeních více než 9 000 uživatelů.

Mobilní malware HummingBad, který poprvé detekovali výzkumníci společnosti Check Point v únoru 2016, vytváří trvalý rootkit na zařízeních se systémem Android, generuje falešné příjmy z reklam a instaluje další podvodné aplikace.

Finanční zisk 300 000 dolarů měsíčně je jen špičkou ledovce

Skupina se snaží každý den napadnout tisíce dalších zařízení a stovky pokusů jsou skutečně úspěšné
Ovládaná zařízení může Yingmob použít k vytvoření botnetu a využít je k cíleným útokům na organizace nebo vládní agentury, a dokonce i prodávat na černém trhu přístup dalším kyberzločincům
Jakákoli data na těchto zařízeních jsou v ohrožení, včetně podnikových dat

Yingmob současně provozuje legitimní čínskou společnost zaměřenou na analyzování reklamy a sdílí své zdroje a technologie. Skupina je dobře organizovaná a obsahovala 25 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 oddělených skupin zodpovědných za vývoj škodlivých komponent pro HummingBad

Check Point odhaduje, že podobné útočné kampaně budou stále běžnější a mobilní bezpečnost tak bude hrát stále kritičtější roli při ochraně společností i koncových uživatelů.

Více informací najdete zde.

hummingbad

Zdroj: Check Point

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře