Výzkumníci společnosti Check Point, kteří se zaměřují na mobilní hrozby, měli po dobu pěti měsíců unikátní přístup k vnitřnímu fungování Yingmob, skupiny čínských kyberzločinců stojící za malwarovou kampaní HummingBad.
Tato organizace ovládá více než 85 milionů zařízení a generuje z podvodných reklam příjmy kolem 300 000 dolarů měsíčně. V České republice je malware HummingBad aktivní na zařízeních více než 9 000 uživatelů.
Mobilní malware HummingBad, který poprvé detekovali výzkumníci společnosti Check Point v únoru 2016, vytváří trvalý rootkit na zařízeních se systémem Android, generuje falešné příjmy z reklam a instaluje další podvodné aplikace.
Finanční zisk 300 000 dolarů měsíčně je jen špičkou ledovce
– Skupina se snaží každý den napadnout tisíce dalších zařízení a stovky pokusů jsou skutečně úspěšné
– Ovládaná zařízení může Yingmob použít k vytvoření botnetu a využít je k cíleným útokům na organizace nebo vládní agentury, a dokonce i prodávat na černém trhu přístup dalším kyberzločincům
– Jakákoli data na těchto zařízeních jsou v ohrožení, včetně podnikových dat
Yingmob současně provozuje legitimní čínskou společnost zaměřenou na analyzování reklamy a sdílí své zdroje a technologie. Skupina je dobře organizovaná a obsahovala 25 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 oddělených skupin zodpovědných za vývoj škodlivých komponent pro HummingBad
Check Point odhaduje, že podobné útočné kampaně budou stále běžnější a mobilní bezpečnost tak bude hrát stále kritičtější roli při ochraně společností i koncových uživatelů.
Více informací najdete zde.
Zdroj: Check Point