Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyMobilní hru Sea Hero si zahrálo už více než 2,4 milionu hráčů

Mobilní hru Sea Hero si zahrálo už více než 2,4 milionu hráčů

Mobilní hru Sea Hero si do dnešního dne zahrálo více než 2,4 milionu lidí po celém světě. Ti tak zároveň vytvořili první celosvětový benchmark v oblasti prostorové orientace u lidí, což je klíčovým krokem ve vývoji nových nástrojů pro ranou diagnostiku demence. První výsledky získané na základě analýzy souboru herních dat prezentoval výzkumný tým na celosvětové konferenci Neuroscience 2016 v americkém San Diegu.

Prvotní zjištění naznačují, že schopnost prostorové orientace u lidí se začíná zhoršovat již v rané dospělosti a že tento sestupný trend pokračuje po celý zbytek života (například u osob starých 19 let byla zjištěna 74% pravděpodobnost, že při hraní hry přesně zasáhnou terč, u 75letých se snížila na 46 %). Tento výsledek je v příkrém rozporu se zjištěním dříve prováděných studií menšího rozsahu, že k zhoršování dochází až v pozdějším věku. Zhoršení schopnosti prostorové orientace je jedním z průvodních jevů Alzheimerovy choroby, nejčastější příčiny demence.

Výsledky dále naznačují, že oblasti mozku, které jsou pro prostorovou orientaci zásadní, mohou být více náchylné k demenci než oblasti odpovídající za paměť. Díky tomu by teď mohli lékaři diagnostikovat ranou fázi demence u pacientů daleko dříve, než se u nich projeví známky ztráty paměti, což by zvýšilo úspěšnost léčby. Při analyzování „úrovní světlic“ (schopnost zpětně ukázat na začátek nové trasy) se ukázalo, že muži a ženy používali k jejich splnění jinou strategii prostorové orientace. Dále byly zjištěny zásadní rozdíly mezi jednotlivými národy – například skandinávské země prokázaly obzvlášť pozoruhodnou schopnost prostorové orientace v porovnání se všemi 193 národnostmi, které se na vytváření vzorku dat podílely. Pochopení těchto rozdílů má zásadní význam, neboť může zvýšit přesnost a účinnost diagnostiky i léčby.

prostorova-orientace-podle-zemi

Analýza dat pokračuje a měla by být dokončena do dvou let. Již stávající výsledky však naznačují, že Sea Hero bude mít skutečně průlomový dopad v boji proti demenci, která by podle vědeckých odhadů měla do roku 2050 dosáhnout rozměrů epidemie a postihnout 135 milionů lidí na celém světě.

Hru Sea Hero vytvořil Deutsche Telekom ve spolupráci s Alzheimer’s Research, University College London, University of East Anglia a herními vývojáři Glitchers. Nyní se tento projekt posouvá dále a hra je adaptována pro použití v klinickém prostředí, kde umožní měřit potenciální zlepšení schopnosti prostorové orientace u pacientů. Může být používána i při testování léků pro vyhodnocování účinnosti farmakologické léčby.

Hra Sea Hero je zdarma ke stažení na Google Play a Apple Store v lokalizované verzi. Anonymní data, která jsou v rámci hraní shromážďována, jsou i nadále poskytována vědcům.

[appbox googleplay com.glitchers.catchhero]

[appbox appstore id1034383306]

4 2 5

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře