Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyMicrosoft uvádí na trh první telefon z řady Lumia, poprvé bez loga...

Microsoft uvádí na trh první telefon z řady Lumia, poprvé bez loga Nokie

Společnost Microsoft představila první chytrý telefon z řady Lumia, který nemá v názvu značku Nokia. Nový přístroj Lumia 535 využívá operační systém Windows Phone 8.1 a jeho cena bez daně se bude pohybovat kolem 110 eur (v přepočtu zhruba 3 000 korun).

Microsoft v dubnu dokončil převzetí divize pro výroby mobilů od finské společnosti Nokia za 5,44 miliardy eur (přes 150 miliard korun). V říjnu pak oznámil, že se rozhodl přestat značku Nokia v názvech telefonů Lumia používat. Změna názvu přišla navzdory tomu, že Microsoft získal v rámci transakce právo používat v příštích deseti letech značku Nokia pro mobilní produkty.

Dnes oficiálně představená Lumia 535 je levný chytrý telefon s úhlopříčkou pět palců (rozlišení je qHD 540 × 960 pixelů) a čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 200 na taktu 1,2 GHz, který vstoupí na trh již tento měsíc. Dotykový panel je kryt odolným sklíčkem Gorilla Glass 3 a je možno využívat dvojitého poklepání pro jeho probuzení.

1

Novinka se systémem Windows Phone 8.1 má dále 1 GB RAM a 8 GB prostoru pro uživatelská data. Komu by to nestačilo, může prostor navýšit pomocí microSD karet. Ve výbavě najdeme i dvojici fotoaparátů, které mají shodné rozlišení pět megapixelů. Ten zadní podporuje automatické ostření a doplňuje ho blesk. Slabší procesor nové Lumii ale bohužel nedovolí nahrávat HD video. Škoda.

Lumia 535 bude v příštích týdnech dostupná ve světle zelené, světle oranžové, bílé, šedé, tyrkysové a černé barvě. Orientační cena telefonu je přibližně 110 eur bez daně, což pro český trh odpovídá zhruba sumě 3 600 Kč s DPH.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Lumia 535/“/]

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Cena je dobrá, ale jinak nic moc. Křiklavé barvy krytů jsou dobré tak pro malé děti. Přední fotoaparát je zbytečný. Místo něj bych spíš ocenil rychlejší procesor. Chybějící ochrana zadního fotoaparátu před poškrábáním je vada, kterou trpí i konkurence.

    Dlaždice Metra na obrázku se zdají být naházené dost chaoticky. Nepřipadá mi to přehlednější ani hezčí než ikony a widgety v jiných systémech. Windows Phone však znamená i důslednou ochranu proti kopírování. To je víc než pádný důvod se mu vyhnout.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře