Pondělí, 22 dubna, 2024
DomůNovinkyMicrosoft chce ponořit servery a datová úložiště na mořské dno

Microsoft chce ponořit servery a datová úložiště na mořské dno

Americká firma Microsoft začíná v rámci projektu Natick testovat provoz datových center pod mořskou hladinou. V minulém roce dokonce jedno její podmořské datové centrum o výpočetní síle zhruba 300 desktopových počítačů pracovalo tři měsíce na dně Tichého oceánu.

Prvotní nápad umístit serverová centra na moře vzešel od Seana Jamese, který v minulosti pracoval pro americké námořnictvo a nyní je specialistou Microsoftu na datová střediska.

Firma nyní zkoumá proveditelnost projektu s názvem Natick. Loni provedla první test v Tichém oceánu, do kterého na tři měsíce ponořila sedmnáctitunový kontejner s malým datovým centrem.

Fungování prototypu sledovala na dálku pomocí kamer a snímačů. Jednou za měsíc kontroloval situaci na místě potápěč. Microsoft tvrdí, že takto sledovaný prototyp fungoval dobře, a to i během přechodu malé vlny cunami. Na kontejner se prý rychle adaptovali i mořští živočichové.

ms

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. To co mne zajimalo jsem se nedozvedel. Proc potapet servery na dno oceanu?

    • Jde samozřejmě o peníze, na chlazení Microsoft vynakládá milionové částky v dolarech, takto by významně ušetřil.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře