Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůRecenzeMegarecenze Nokie Lumie 710, tiché síly v ústraní

Megarecenze Nokie Lumie 710, tiché síly v ústraní

Druhým modelem, který finský výrobce loni představil, je Lumia 710, přehlížená sestřička špičkové Lumie 800. Rozdílů mezi těmito smartphony je mnoho, liší se velikostí uživatelské paměti, typem displeje, konstrukcí nebo rozlišením fotoaparátu.

Hlavním stavebním prvkem však zůstala nadějná platforma Windows Phone 7.5 Mango od Microsoftu, jež přitahuje stále více a více uživatelů a také proprietární aplikace Nokie, které ocení hlavně motoristé.

Samotné zařízení patří do nižší kategorie smartphonů s Windows Phone a je přímou konkurencí modelu Galaxy W od asijské štiky Samsungu.

Přestože se Lumii 710 nedostává příliš velké marketingové podpory, má rozhodně co nabídnout. My jsme testovali její růžovou variantu, z které doslova až oči přecházely.

Klíčové vlastnosti

  • 3,7palcový kapacitní TFT displej
  • intuitivní systém Windows Phone 7.5 Mango
  • MS Office zdarma
  • automobilová navigace zdarma
  • možnost výměny zadního krytu

Nedostatky

  • omezení systému Windows Phone 7.5 Mango
  • pouze 8 GB uživatelské paměti
  • problematický tlačítka

Obsah balení

Krabička z tvrdého kartonu v modré kombinaci barev, ve které se Lumia 710 prodává, je v porovnání s balením Lumie 800 o něco větší. Obsahově nezklame, ale ani nenadchne. Najdete v ní například standardní nabíječku s napevno přidělaným kabelem.

 

Většina výrobců od tohoto konceptu již dávno upustila a dodává nabíječku zvlášť; do ní následně zapojíte USB kabel. Podobně to Nokia řešila i v případě dražšího modelu. Proč je to ale u Lumie 710 jinak nevíme.

Vedle nabíječky a USB kabelu pro synchronizaci jsou součástí balení také sluchátka s mikrofonem, baterie s kapacitou 1300 mAh, tištěné propagační materiály a samotný telefon.

  

Nezapomeňte, že Lumia 710 má slot na microSIM a pokud tedy nepřecházíte například z iPhonu 4(S) nebo N9, SIM karta chtě nechtě bude muset do kleští.

Padne bezvadně do ruky

Telefon měří 119 × 62,4 × 12,5 milimetrů, má hmotnost 125 gramů, což je těmto rozměrům adekvátní. Severský výrobce vsadil v jeho případě na originální design a podle našeho názoru se mu podařilo úspěšně zkombinovat ostré a oblé hrany, díky čemuž padne opravdu dobře do ruky.

  

Lumia 710 se vyznačuje plastovou konstrukcí a mladistvým vzhledem, kterým má cílit hlavně na mladší generace a na lidi, kteří se drží mimo hlavní proud.

Tomu napomáhá odnímatelný zadní kryt, který je dostupný v několika barevných variantách, takže pokud se chcete odlišit, nebo se vám vaše základní provedení již okoukalo, můžete ho vyměnit.

Lumia 710 pod drobnohledem

Pod displejem telefonu se nachází trojice nestandardně vyvedených mechanických tlačítek ve složení ? Zpět, Start a Hledat. Konstrukčně jsou bohužel řešena jako jedno velké podlouhlé tlačítko. Zpočátku se mi nemačkalo dobře, ale po čase si prsty zvykly, resp. musely si zvyknout.

Problém spočívá v tom, že zatímco krajní tlačítka jdou stisknout relativně bez potíží, než se skamarádíte s tím prostředním, bude to chvíli trvat.

Nad displejem se poté kromě loga  nachází i mikrofon a senzory přiblížení a okolního světla. Levý bok telefonu zůstal nevyužit, tedy za předpokladu, že nebereme v potaz výřez pro nehet, který ulehčuje odejmutí zadního krytu.

  

V pravém boku jsou zapuštěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a najdeme zde i praktickou mechanickou spoušť fotoaparátu, což je ostatně pevně stanovený požadavek ze strany Microsoftu.

Horní hranu tvoří nechráněný USB konektor, 3,5mm jack pro připojení sluchátek a tlačítko pro uzamknutí/vypnutí telefonu.

Základem přední strany je dotykový displej vyrobený technologií TFT s úhlopříčkou 3,7 palců a WVGA rozlišením 480 × 800 obrazových bodů, které odpovídá standardu v nejvyšší třídě mobilů u současných přístrojů.

Obrazovka je proti poškrábání chráněna odolným krycím sklem od americké firmy Corning. Hustota pixelů na palec (ppi) dosahuje hodnoty 225.

Použitý displej patří rozhodně k průměru. Pozorovací úhly nejsou tak široké jako v případě obrazovek využívajících technologii AMOLED, ale s tím se počítalo.

Celkový dojem zachraňuje použití technologie ClearBlack, která znatelně vylepšuje podání černé barvy a snižuje snižuje míru odlesků na jeho povrchu.

U Lumie 710 nenajdete přední kamerku pro videohovory.

Na zadní straně už hledejte obvyklou klasiku. Její horní části dominuje fotoaparát s rozlišením pět megapixelů, napravo od něj je umístěná přisvětlovací dioda, na níž nedáte dopustit hlavně v případě, že budete chtít fotit za horších světelných podmínek.

Vespod se nachází ještě hlavní systémový reproduktor a otvor pro poutko. Osobně jsem rád, že na něj Nokia nezapomněla.

Celý zadní kryt je vyroben z plastu s matným povrchem, díky čemuž na něm tolik neulpívají otisky prstů a telefon neklouže a drží se příjemně v ruce.

Rychlost na prvním místě

Současná generace mobilních telefonů s Windows Phone 7 využívá jednojádrové procesory, což v porovnání s konkurencí, tedy s platformou iOS a Android, nevyznívá po marketingové stránce příliš dobře. Změna v tomto směru nastane až s příchodem majoritní verze Apollo, která umožní výrobcům, tedy i Nokii, uvádět na trh zařízení nejlepších specifikací. První okenaté telefony s vícejádrovými procesory budou uvedeny v průběhu 4. čtvrtletí letošního roku.

Ve skutečnosti je na tom ale Lumia 710 s výkonem velmi dobře. Její procesor, jenž je součástí součástí čipové sady MSM8255 od Qualcommu, je stejně jako u ?osmistovky? taktován na nominální frekvenci 1,4 GHz. Sekunduje mu grafická jednotka Adreno 205 a operační paměť o velikosti 512 megabajtů.

V telefonu je také integrován akcelerometr a digitální kompas. Gyroskop zde ovšem budete hledat marně.

Uživatelská paměť má bohužel jen velikost 8 gigabajtů, což považujeme za jeden z hlavních nedostatků tohoto telefonu ? uživatel má totiž reálně k dispozici pouze něco kolem 5,3 gigabajtů.

Velikost paměti se nedá navíc nijak rozšířit, telefon neobsahuje ani slot na paměťové karty, takže pokud jste zvyklí nosit s sebou celou vaší hudební knihovnu a filmotéku, budete se muset porozhlédnout po jiném modelu s větší pamětí.

Výkon při surfování na webu

Baterie: výdrž na jeden den, pak musíte dobíjet

Lumia 710 je vybavena uživatelsky vyměnitelnou baterií v kapacitě 1300 mAh. Co se týče výdrže při aktivním používání (hraní her, internetu, poslechu hudby), tak se připravte se na to, že telefon skončí každý večer v nabíječce. Nokia uvádí 400 hodin pohotovostního režimu, kolem 7 hodin hovorů a až 38 hodin poslechu hudby. Ve skutečnosti ale na tyto údaje nikdy nedosáhnete.

Nokia Autem: navigace do auta zcela zdarma

Výhodou všech Lumiií s operačním systémem Windows Phone je nabídka speciálních aplikací. Motoristé ocení hlavně navigaci Nokia Autem s kvalitními mapovými podklady od Navtequ, která ve své poslední verzi už konečně nepotřebuje pro vyhledávání cíle aktivní datové připojení.

Mapy jednotlivých států si musíte stáhnout do telefonu z obchodu (bezplatně). Mapové podklady České republiky mají velikost zhruba 160 megabajtů.

Horní část displeje zobrazuje název nejbližší odbočky, počet zbývajících metrů a samozřejmě i směrovou šipku.
V jeho dolní části vidíte vaší aktuální rychlost, počet zbývajících kilometrů do cíle a nachází se zde i ikona pro vstup do nastavení.

Aplikace má dva grafické režimy ? 2D a 3D, mezi kterými lze libovolně přepínat, samozřejmostí je i noční a denní mód. Její ovládání je velmi jednoduché a pohodlné. Voleb je tak akorát, nikde vás nic zbytečně neruší a nerozptyluje.

Dvojitým poklepáním na displej lze navigaci přepnout do celoobrazového režimu (full screen).

V dobře pokrytých oblastech, typicky Praha a další větší města, se poté zobrazují body zájmu. Navigaci lze používat v horizontální a vertikální poloze.

Funkčnost aplikace se má do budoucna rozšiřovat. I když jí zatím některé pokročilé funkce chybí, už dnes vás z bodu A do bodu B dostane bez větších potíží.

Druhou aplikací jsou Nokia Mapy, které suplují úlohu u nás nepoužitelného Bingu od Microsoftu a umí to, na co jste dosud zvyklí z Androidích telefonů nebo iPhonu.

Fotografie a video. V hlavní roli dvorní sklář Carl Zeiss

Fotoaparát Lumie 710 je nadprůměrný. Velkou výhodou je potom integrovaná mechanická spoušť. Produkované fotografie jsou ostré a mají maximální rozlišení pět megapixelů (2592 × 1944 px). Podání barev se nám zdá na dobré úrovni. Optickou soustavu dodala Nokii etablovaná firma Carl Zeiss.

Samozřejmě je nutné vzít v úvahu, že stále hovoříme o fotoaparátu v mobilním telefonu. Na levné kompakty to samozřejmě ani náhodou nestačí.

Za šera či tmy vypomůže přisvícení pomocí jedné LED. Záblesk je poměrně intenzivní a fotografování v šeru nebo za tmy výrazně pomůže. Výhodou je, že se aktivuje už při ostření.

Mechanická spoušť, která se nachází na pravém boku, je dvoupolohová. Prvním lehčím stiskem zaostříte na vybrané místo, domáčknutím fotografujete. Nechybí ale ani ostření dotykem na displej.

Fotoaparát lze rovněž spustit ze zamknuté obrazovky. Stačí déle podržet tlačítko na boku a za dvě sekundy již můžete fotografovat.

Fotoaparát umí pořizovat snímky v rozlišení pět megapixelů (poměr stran 4:3) nebo ve čtyřech megapixelech, potom jsou ale širokoúhlé v poměru stran 16:9. Velice solidní je i kvalita pořízeného videa, které zvládá Lumia 710 v režimu 720p (HD) při třiceti snímcích za sekundu.

Fotky můžete sdílet přes e-mail, MMS, Skydrive anebo prostřednictvím sociálních sítí ? Facebooku a Twitteru. Na odeslání přes Bluetooth zapomeňte, Windows Phone 7.5 to neumí a asi nikdy umět nebude.

Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu.

Závěrečné zhodnocení: koupit či nekoupit?

Nokia Lumia 710 rozhodně není špatný mobil, je ale plný kompromisů. Spokojit se musíte s plastovým tělem (ano, slyšíte to sami, nezní to tak vznešeně jako polykarbonát, byť jde v podstatě o totéž), displej je průměrný a velikost uživatelské paměti na hraně.

Osm gigabajtů interní paměti je v dnešní době zkrátka málo a tento neduh neřeší ani pětadvacet gigabajtů, které se nabízí v podobě cloudového úložiště na SkyDrive.

Na druhou stranu zase chápeme snahu Nokie srazit cenu nejníže jak jen to bude možné. Další nedostatky poté padají na vrub samotnému operačnímu systému, který je zatím nevyzrálý a v některých oblastech potřebuje ještě doladit. Zásadním obdobím pro platformu Windows Phone bude podzim.

Naopak nás velmi potěšila výsledná kvalita fotografií a videa. Tady se vyplatila sázka na optiku od dvorního skláře z Německa. Na dobré úrovni je i zvukový přednes.

Největší předností námi testované Lumie 710 je pak automobilová navigace Nokia Autem, za kterou byste museli jinak draze zaplatit. Výrobce navíc slibuje, že postupně bude její funkčnost rozšiřovat.

Námi testovaný model měl velkou šanci stát se jedním z nejprodávanějších přístrojů s Windows Phone na trhu. Nokia ale marketingově více podporuje svůj dražší model. Nejspíše oprávněně. Hardwarově na tom jsou ale oba telefony velmi podobně. Lumia 710 je však o několik tisíc levnější.

Nokii se vstup do světa Windows Phone 7 povedl, o tom již dnes není sebemenších pochyb. Pokud právě hledáte výkonný smartphone s rychlým a intuitivním systémem v cenové hladině kolem 7000 korun včetně DPH, můžeme vám Lumii 710 s klidným srdcem doporučit.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře