Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyMáte mobil plný aplikací? Vaše data jsou tak vystavena vyššímu riziku

Máte mobil plný aplikací? Vaše data jsou tak vystavena vyššímu riziku

S obrovským nárůstem využívaných aplikací a navyšováním úložných kapacit mobilních zařízení se hromadí i digitální nepořádek. Špatná údržba těchto aplikací vydává přístroje na pospas bezpečnostním hrozbám. Společnost Kaspersky Lab se proto ve svém průzkumu zaměřila na rozsah problému, který s sebou přináší digitální odpad pro uživatele po celém světě i s konkrétním přihlédnutím k České republice.

Studie odhalila, že uživatelé v průměru nainstalují na své zařízení s Androidem dvanáct aplikací měsíčně, přičemž vymaží pouze deset. Každý měsíc jim tak v zařízení přibydou dvě nové aplikace. Čím více aplikací je nainstalováno, o to důležitější je jejich správa, aby se v přístroji nehromadil digitální odpad. Studie nicméně odhalila, že pouze polovina (50,8 %) dotázaných Čechů pravidelně aktualizuje nebo koriguje obsah na svých zařízeních a promazává nepotřebné dokumenty a aplikace.

Tato zjištění jsou součástí nejnovějšího průzkumu společnosti Kaspersky Lab s názvem „Digitální odpad a jeho hrozby“. Studie se zakládá na unikátní kombinaci online dotazování v 17 zemích, včetně České republiky, statistické analýzy Kaspersky Security Network (KSN) a interního experimentu s výkonností aplikací.

S nárůstem digitálního odpadu je nyní důležitější více než kdy jindy čištění a aktualizování aplikací. Tím se dá totiž zabránit malwaru, aby využil zranitelností aplikací a pronikl do zařízení. Průzkum ale ve více než 12 % případů ukázal, že Čeští uživatelé aplikace na svých zařízeních aktualizují pouze, pokud jsou k tomu donuceni. V necelých 10 % případů se aktualizaci pokoušejí vyhnout úplně.

Největší nebezpečí přitom představují samotné aplikace, které vystavují uživatelova data a celý přístroj riziku tím, že jsou neustále aktivní. Technická data Kaspersky Lab ukazují, že ze stovky nainstalovaných aplikací v operačním systému Android jich má 83 přístup k citlivým datům (například kontakty, zprávy nebo osobní data) a některé jsou dokonce schopny telefonovat nebo posílat SMS.

Data Kaspersky Security Network dále poukazují na to, že jsou aplikace schopny provádět různé aktivity bez uživatelského svolení. Uživatelé systému Android mají na svých zařízeních v průměru nainstalováno 66 aplikací. Za účelem dalšího zkoumání byl vybrán odpovídající počet 66 nejoblíbenějších aplikací pro Android. 54 z nich se spustilo na pozadí, aniž by s nimi uživatel cokoliv udělal. Každý den tak spotřebovaly 22 Mb z celkového provozu.

Nastavení aplikací umožňuje uživatelům do jisté míry ovlivnit to, k čemu mají aplikace přístup a s jakými dalšími funkcionalitami zařízení mohou spolupracovat. Průzkum ale ukázal, že pouze 46,5 % Čechů upravuje nastavení každé aplikace ve svém zařízení. Nadto pouze 27 % respondentů odmítne nainstalovat aplikaci, pokud nejsou spokojeni s obsahem licence.

Zdroj: Kaspersky

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře