Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyMapa Street View se rozrůstá o další zajímavá místa České republiky

Mapa Street View se rozrůstá o další zajímavá místa České republiky

Na virtuální procházky po pražském Karlově mostě, interiéry zámků či pražského Klementina od dnešního dne zvou Mapy Google. Můžete s nimi však vyrazit i na výlet do přírody, třeba do Krkonoš nebo Českého Švýcarska, anebo se podívat na vilu Tugendhat.

Street View od Googlu mapa se rozrůstá o další historicky či kulturně důležitá místa v Čechách i na Moravě. Uživatelé z celého světa mohou v rámci projektu „Special collects“, tedy speciálních sbírek ve Street View, obdivovat desítky míst, která byla nafocena speciálním fotozařízením v batohu, tzv. Street View Trekkerem, nebo vozíkem Street View Trolley.

Jsou mezi nimi nejen kulturní a historické památky jako interiéry zámků či kostelů, Karlův most, zahrady Pražského hradu či Technické muzeum v Brně a vila Tugendhat, ale i krásné kouty české přírody, jako je Krkonošský národní park či Národní park České Švýcarsko.

Česká republika je od poslední aktualizace v roce 2012 pokryta ve Street View skoro kompletně. Nyní přidává Google dalších 31 destinací přístupných pouze pro pěší. Po nafocení většiny českých měst a hlavních kulturních památek, se současná kolekce soustředí zejména na interiéry a zajímavá přírodní zákoutí. Virtuálně se tak můžeme procházet po hradech Špilberk či Rožmberk, zámku Český Krumlov, Klementinu, Břevnovském klášteře, Technickém muzeu v Brně a mnoha dalších místech.3

Se zařízením Street View Trekker se tým Google Map vypravil nejen do centra Prahy, aby mimo jiné pořídil snímky Karlova mostu či Starých zámeckých schodů, ale například i k brněnské vile Tugendhat. Trekker totiž umožňuje snímat místa, která jsou skutečně určená jen pro chodce. Používá se zejména na snímání turistických tras. Proto bylo možné rozšířit Street View i o záběry z národních parků KRNAP a České Švýcarsko.

Významného rozšíření se díky Trekkeru dostalo i pokrytí v hlavním městě. Kromě Karlova mostu či interiérů Klementina bylo možné tímto zařízením nasnímat okouzlující zákoutí zahrad Pražského hradu a dalších parků, ale i třeba fontány v zahradě stanice metra Malostranská.

1

Sběr fotodokumentace probíhal během letních měsíců loňského roku. Následně byly fotografie několik měsíců zpracovávány pomocí speciální technologie, kdy se pro ochranu soukromí rozostřují obličeje a SPZ aut, aby je nebylo možné identifikovat. Funkce Street View navíc umožňuje i dodatečné odstranění snímků. Každý uživatel může jednoduše kliknutím na tlačítko „Nahlásit problém“ označit obrázky, které považuje za nevhodné, a měly by být odstraněny. Zcela vymazat se tak na žádost uživatele může nejen jednotlivec, ale i jeho dítě, auto nebo dokonce celý dům.

Street View je funkce Map Google, která umožňuje uživatelům prohlížet si snímky ulic různých měst a krajiny na celém světě v 360 stupňovém pohledu. V oblastech, ve kterých je Street View dostupné, lze tuto funkci využít jednoduše: stačí zazoomovat do nejnižší vrstvy Map Google nebo přetáhnout oranžového panáčka „Peg-mana“ v levé straně mapy do modře vyznačených míst.

2

Vůbec poprvé byly dnes uveřejněny přehledy nejpopulárnějších turistických destinací Česka a Street View lokalit zobrazovaných v Mapách Google. Žebříček turistických destinací vede Pražský hrad v závěsu s Karlovým mostem a hradem Karlštejn.

Google rovněž zveřejnil nejpopulárnější záběry Česka ve Speciálních sbírkách Street View. Nejzobrazovanějším panoramatem je vstup do Pražského hradu – Zahrada Na Valech, následovaná záběry Českého Krumlova a pražského historického centra.


Nejpopulárnější záběry Česka ve Street View speciálních sbírkách

1. Praha – Zahrada Na Valech

2. Český Krumlov

3. Praha – městské centrum

4. Ostrava – městské centrum

5. Olomouc – městské centrum

6. Kongresové centrum Praha

7. Kutná Hora

8.Praha – ZOO

9. Hradec Králové

10. Praha – Pražačka

Nejvyhledávanější cílové destinace v Česku na Mapách Google

1. Pražský hrad

2. Karlův most

3. Hrad Karlštejn

4. Staroměstské náměstí

5. Zoologická zahrada hl. m. Prahy

6. Pražský orloj 

7. ZOO a zámek Zlín – Lešná

8. Václavské náměstí

9. Katedrála Sv. Víta

10. Adršpašsko-teplické skály

Další nejvyhledávanější cíle v Česku na Mapách Google

1. Letiště Václava Havla Praha

2. O2 arena

3. Letiště Leoše Janáčka Ostrava

4. Hilton Praha

5. Autobusové nádraží Praha Florenc

6. Aqualand Moravia

7. Letiště Brno-Tuřany

8. Výstaviště Praha Holešovice

9. Praha hlavní nádraží

10. Kongresové centrum Praha, a.s. 

Seznam nově představených lokalit – Speciální sbírky Street View (v abecedním pořadí)

– Bezručovy sady
– Břevnovský klášter
– Fontány v zahradě stanice metra Malostranská
– Františkánská zahrada
– Fürstenberská zahrada
– Hrad Nové Hrady
– Hrad Špilberk
– Karlův most
– Klementinum
– Kolovratská zahrada
– Kostel Českobratrské církve evangelické v Praze 4 Braníku
– Kostel Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné
– Kostel Panny Marie Sněžné
– Krkonošský národní park
– Ledeburská zahrada
– Národní park České Švýcarsko
– Pálffyovská zahrada
– Park Lužánky
– Praha městské centrum
– Řeka Stropnice
– Smetanovy sady
– Staré zámecké schody
– Státní hrad Rožmberk
– Technické muzeum v Brně
– Vila Tugendhat
– Vojanovy sady
– Zahrada Na valech
– Zámek Český Krumlov
– Zámek Hradec nad Moravicí
– Zámek Kratochvíle
– Zámek Strážnice

Zdroj: Google

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře