Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyLepší místo spustilo mobilní aplikace pro Android a iOS a přehlednější webové...

Lepší místo spustilo mobilní aplikace pro Android a iOS a přehlednější webové stránky

Rozbité hřiště, zoufale chybějící přechod, nepovolená skládka nebo nápad, jak využít zanedbaný plácek. O tom všem by měli vědět odpovědní lidé na úřadě. Jenže za kým jít? Podobné otázky už nikoho nemusí odrazovat. Aplikace každý tip na zlepšení doručí na úřad. Jednoduše jej ale také lze sdílet, komentovat, sledovat jeho vývoj.

„Projekt zatím plně funguje v Kolíně. Jsme rádi, že radnice ve službě vidí efektivní nástroj komunikace s občany,“ říká Jiří Rozvařil z občanského sdružení Lepší místo. Podle jeho slov kolínští úředníci sami sledují, jaké podněty obyvatelé města hlásí, odpovídají jim a problémy řeší. Výsledky jsou vidět – úspěšně uzavřít se daří víc než polovinu tipů.

Nyní Lepší místo přichází s ještě snazším a rychlejším hlášením podnětů. Nově je totiž umožňuje vkládat přímo z ulice prostřednictvím chytrého telefonu. Mobilní aplikaci pro Android a iPhone připravoval tým Lepšího místa spolu se zkušenými vývojáři pražské firmy Bioport od loňského podzimu a stáhnout se dá zdarma v obchodech Google Play a App Store.

„Celá aplikace byla od počátku koncipována jako unikátní nástroj, který bude o tipy na zlepšení pečovat od jejich vzniku až po úplné vyřešení. Nevím o tom, že by tuto problematiku někdo jiný u nás v tomto rozsahu řešil,“ míní projektový manažer firmy Bioport Vladislav Skoumal. Podle něj bylo při vývoji nejsložitější pochopit celé téma rozvoje a údržby veřejného prostoru, především pak vzájemných vztahů mezi státními institucemi, firmami a občany.

Spolu s mobilními aplikacemi spustilo Lepší místo rovněž nové webové stránky. Oproti původní verzi jsou přehlednější a umožňují větší zapojení nejen veřejnosti a úřadů, ale také neziskových organizací a firem.

Občanské sdružení, které se o projekt Lepší místo stará, nyní jedná ve spolupráci s Fondem Otakara Motejla o zapojení dalších obcích. „Jsme v kontaktu se zástupci několika měst. V nejbližší době bychom chtěli dohodnout spolupráci s radnicí v Litomyšli, Kutné Hoře, Lysé nad Labem, Černošicích nebo Novém Městě na Moravě,“ upřesňuje Michaela Rybičková, koordinátorka Fondu Otakara Motejla. Vložit tip na zlepšení lze ale už nyní odkudkoliv v Česku. Pokud úřad není zaregistrovaný na www.lepsimisto.cz, najde podnět v e-mailové schránce jeho starosta nebo ředitel.

Vznik nových webových stránek byl podpořen v rámci grantového programu TPCA Partnerství pro Kolínsko, na rozšíření služby do dalších měst plánuje přispět Fond Otakara Motejla. Aplikaci může začít používat okamžitě kdokoliv, je zdarma pro úřady i občany. Stačí funkční e-mailová adresa a chuť zlepšit své město nebo vesnici.

[appbox googleplay cz.lepsimisto.android]

[appbox appstore id700584281]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/mistatip/“/]

Zdroj: TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře