Máte rádi hlavolamy a logické hry, která vás zabaví na dlouhou dobu, proženou vaše mozkové závity a přesto nezaberou v telefonu víc jak 10 MB? Pak je tu pro vás hra Lazors.
Hru vydalo vývojářské studio Pyrosphere, které má na svém kontě celkem sedm víceméně úspěšných logických her. Všechny jsou postupně portovány na iOS, Android i WP8.
Jejich nejstahovanější hrou je dnes recenzovaná hra Lazors. Jen na Androidu dosáhla hra 5-10 milionu instalací s průměrným hodnocením 4,3 hvězdy.
Hratelnost (10/10)
Princip této hry je opravdu jednoduchý. Dostat proud laseru do předem určeného místa. Zní to jednoduše, že? Ovšem provedení tohoto úkolu až tak jednoduché není.
Vše se odehrává na maticovém podkladu 5 × 6 políček. Z jednoho (postupem času a levelů i z vícero) tryská laser, který se snažíte dostat pomocí různých čtvercových bloků přes jeden či více cílů. Bloků, které vám k tomu pomáhají (či škodí), je celkem šest druhů. Jejich počet a použitý druh je u každého levelu pevně stanovený a vám nezbývá nic jiného, než je přesouvat na to nejvhodnější místo.
A jaké že bloky pomáhají laseru nalézt svůj cíl?
- bílý – laser odráží, blokem lze pohybovat
- černý – neodráží, lze jím pohybovat
- blok se šrouby bílý – odráží, nelze jím pohybovat
- blok se šrouby černý – neodráží, nelze jím pohybovat
- bublina – laser odráží + jí prostupuje, lze jím pohybovat
- diamant – laser lomí, blokem lze pohybovat
V prvních úrovních hry je pro pohyb bloků zpřístupněno minimum polí, k dispozici máte jen bílý blok a k dosažení cíle vám postačí jeden až tři tahy. Postupem času už začíná přituhovat. Zpřístupní se skoro celá matice, lasery máte dva a přibude použitých druhů bloků.
Lazors aktuálně obsahuje 20 skupin po deseti levelech, čili nějakých 200 hlavolamů. Každá skupina obsahuje, krom názvu, i informaci o použitém stupni obtížnosti (Easy, Medium, Hard, příp. jejich kombinace). Stejně jako u jiných logických her (např. mnou milovaný Bubble Blast 2, recenze ZDE) se i u Lazors dostavuje tzv. „unexpected moment“. Tedy stav, kdy si už nevíte rady a nápovědy jsou vyčerpány. Hru odložíte, za pár hodin či dnů se k ní opět vrátíte a ejhle! Řešení je vlastně tak jednoduché..
Grafické zpracování (10/10)
Jak tomu dnes již bývá, většina her je v HD kvalitě. Nejinak je tomu i u Lazors. Hra je v krásných odstínech šedé. Jestli jich je padesát – netuším, nepočítal jsem. Jediné lasery jsou v zářivé červené a tlačítko „Next level“ v jasně modré barvě.
Celkový temný vzhled hry však není na škodu, ba právě naopak. Je však poznat, že prvotně hra vznikla pro iOS, kdy si některé ovládací prvky přenesla i do ostatních operačních systémů.
Zvuky (5/10)
Celkem jsem napočítal šest druhů zvukových efektů. První je při spuštění laseru, druhý při úspěšném dokončení levelu a další čtyři jsou určeny pro pohyb bloků.
To opravdu není mnoho, aspoň že jsou zvukové efekty provedeny čistě. Nicméně by hře slušel i nějaký klidný hudební doprovod.
Ovládání (9/10)
Dalo by se něco zkazit na ovládání typu: „Tady na to tapni, podrž a přetáhni semhle“? Ano, určitě dalo, ale u Lazors k tomu naštěstí nedošlo. K žádným přehmatům či překlikům nedocházelo ani na displejích s menší úhlopříčkou.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Lazors_game/“/]
Celkový dojem (9/10)
Logická hra, která má velkou šanci zůstat ve vašich přístrojích po hodně dlouhou dobu. Nadchne, zabaví, nepustí. Vzhledem ke svému rychlému spouštění je ideální i pro kratší chvíle klidu. K plnému počtů bodů v celkovém dojmu mi však chybí dvě věci.
- Již zmíněná absence hudebního doprovodu.
- Druhá malá výtka je za chybějící systém bodování, který by nabádal k opakování těžších hlavolamů a hledání co nejkratší a nejjednodušší cesty k cíly.
V ostatních aspektech je však Lazors naprosto skvěle propracovanou hrou. A co víc, hra je zdarma na všech OS a to i bez mikrotransakcí!
Přestože 200 úrovní není zase až tak malé číslo, přeji vývojářům spoustu dalších aktualizací hry s přidáváním nových hlavolamů.
[appbox googleplay net.pyrosphere.lazors]
[appbox windowsphone d3e51884-3524-4713-bcfe-11f33558b9d5]
[appbox appstore id386458926]