Sobota, 11 května, 2024
DomůNovinkyKvůli nečinnosti ČTÚ vznikají operátorům škody ve stovkách milionů korun. O2 proto...

Kvůli nečinnosti ČTÚ vznikají operátorům škody ve stovkách milionů korun. O2 proto zvažuje žalobu

Český telekomunikační úřad je ve velkém prodlení s rozhodováním tisíců spotřebitelských sporů. Jen firma O2 evidovala v polovině prosince 2015 více než 13 tisíc zahájených správních řízení, u nichž nebylo ani po šesti měsících vydáno žádné rozhodnutí. Výše škody, která kvůli nečinnosti ČTÚ operátorům vzniká, dosahuje řádu stovek milionů korun.

Jde o jednoduché spory se zákazníky, kteří neplní své závazky a dluží za telekomunikační služby. „Nejde o spory v klasickém slova smyslu. Většinou se jedná o jednoduché, nesporné nároky, jejichž důvodem je platební neschopnost nebo nevůle platit ze strany dlužníka. Dlužná částka většinou nepřesahuje deset tisíc korun,“ upřesňuje Michal Krejčík z právního oddělení O2 Czech Republic. Podle něj lze předpokládat, že podobný počet řízení nyní na ČTÚ leží také v případě ostatních telekomunikačních operátorů.

O2 Czech Republic proto na konci prosince 2015 vyzvala k nápravě předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka. „Žádáme o neprodlené vydání rozhodnutí v těchto řízeních,“ uvádí Michal Krejčík.

Navíc je podle předběžných analýz zřejmé, že dlouhodobé prodlení s vysokým počtem případů způsobilo v minulých letech škody v řádu stovek milionů korun. „Jsme připraveni tuto náhradu škody vymáhat soudní cestou. Nárok se opírá o zákon upravující odpovědnost státu za nesprávný úřední postup,“ doplňuje Michal Krejčík.

Problém s nečinností a prodlením ze strany Českého telekomunikačního úřadu v případě rozhodování správních řízení trvá několik let a dotkl se celkem stovek tisíc případů. Výše uvedené účastnické spory jsou jen z posledních několika měsíců. „Předesíláme, že na konci ledna 2016 uplyne zákonná lhůta pro vydání rozhodnutí u dalších zhruba 8 900 sporů,“ uvedl v dopise předsedovi ČTÚ Michal Krejčík.

2016-01-04-19_30_25-Start

Zdroj: O2.cz

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře