Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyKoruna oslabila vůči dolaru na pětileté minimum. Strmý pád kurzu může přinést...

Koruna oslabila vůči dolaru na pětileté minimum. Strmý pád kurzu může přinést zdražení zboží ještě před Vánoci

Přibližně rok od intervence ČNB se znovu objevuje hrozba zdražování zapříčiněná dramatickým oslabením české koruny vůči americkému dolaru. Řada produktů, které patří k populárním vánočním dárkům mezi českými spotřebiteli, je totiž nakupována právě v dolarech.

Za posledních pár měsíců koruna devalvovala vůči americkému dolaru o více než 10 %. Podle údajů uveřejněných tento týden CFO World on-line již došlo k oslabení koruny vůči dolaru na pětileté minimum. „Z našeho pohledu se jedná o významné oslabení koruny, které může v dohledné době přinést zdražení zboží nakupovaného v dolarech,“ uvádí Jiří Ponrt, finanční ředitel Alza.cz.

Loňská listopadová intervence ČNB pomohla především exportně orientovaným firmám. Koruna oslabila k euru o 7,5 % a zapříčinila nárůst cen téměř u celého sortimentu elektroniky přibližně na úrovni kurzového rozdílu. Bezprostředně po intervenci zaznamenala Alza.cz skokový nárůst poptávky, který se již v prvních deseti dnech po intervenci projevil dvojnásobným meziročním nárůstem obratu.

„Současné dramatické oslabení koruny vůči dolaru se může týkat poměrně velké části sortimentu, především notebooků, tabletů, telefonů a televizí. Jde o kategorie zboží, které pochází z trhů, na nichž se obchoduje v dolarech,“ sděluje Petr Hrabal, manažer nákupu Alza.cz. Protože jde o produkty, které patří u českých zákazníků již tradičně k oblíbeným vánočním dárkům, očekáváme velmi rychlé ztenčování zásob,“ dodává Hrabal.

336113

 

(toto je komerční sdělení. svetaplikaci.tyden.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem)

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře