Neděle, 17 listopadu, 2024
DomůNovinkyKaspersky Lab hlásí nový mobilní malware pro Androidy i iOS

Kaspersky Lab hlásí nový mobilní malware pro Androidy i iOS

Ačkoliv se už v minulosti o existenci mobilních trojských koní pro iOS a Android od HackingTeamu vědělo, nikdo je dosud neidentifikoval, ani neodhalil při útoku. Kaspersky Lab zkoumá RCS malware již několik let. Letos její analytici identifikovali určité vzorky mobilních modulů, které se shodovaly s konfiguračními profily RCS malwaru v databázi společnosti.

V cloudové databázi Kaspersky Security Network se také objevily nové varianty těchto vzorků. Kaspersky Lab úzce spolupracovala s Morganem Marquis-Boirem z kanadské laboratoře Citizen Lab, který podrobně zkoumá malware od firmy HackingTeam.

Provozovatelé RCS Galileo vytvořili škodlivý implantát speciálně pro každý konkrétní cíl, který pak doručili do mobilního zařízení oběti. Jedním ze známých způsobů infekce je „spearphishing“ skrze sociální sítě – často doplněný exploity, včetně zero-days, a lokálními infekcemi přes USB kabely při synchronizaci mobilních zařízení.

Jedním z hlavních odhalení je způsob, jak přesně mobilní trojský kůň Galileo infikuje iPhone. K tomu je zapotřebí „jailbreak“ (tedy softwarová úprava iPhonu tak, aby se do něj mohly instalovat aplikace třetích stran). Nicméně zranitelné jsou i iPhony bez jailbreaku. Útočník na nich může spustit „jaibreakový“ nástroj „Evasi0n“ pomocí předem infikovaného počítače a poté jej nakazit. Aby se tomu uživatelé vyhnuli, doporučují experti Kaspersky Lab neprovádět jailbreak na iPhonu a zároveň pravidelně aktualizovat iOS.

Mobilní moduly RCS jsou navržené přesně tak, aby fungovaly diskrétně, například s ohledem na životnost baterie zařízení. Využívají k tomu pečlivě a na míru vytvořené špionážní technologie a speciální spouštěče. Například nahrávání audia se spustí jen tehdy, když se oběť připojí k určité Wi-Fi síti, když vymění SIM kartu nebo své zařízení nabíjí.

Obecně jsou mobilní trojské koně RCS schopny provádět řadu různých sledovacích úkolů, včetně odeslání informací o poloze cíle, fotografování, kopírování událostí v kalendáři, registrace nových SIM karet vložených do zařízení a odposlech hovorů a odezírání zpráv, včetně těch z aplikací jako jsou Viber, WhatsApp či Skype.

Více informací o zprávě Kaspersky Lab naleznete zde.

blogpost_kl_hackingteam7_smZdroj: TZ

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře