Česká republika se aktuálně potýká s vysokými teplotami a velkými suchy. Právě teď je tedy více než kdy jindy třeba dodržovat správný pitný režim, což je například v případě, kdy se chystáte na celodenní výlet na kole, docela problematické.
Zdravý dospělý člověk by měl totiž při zvýšené fyzické aktivitě vypít 5 – 6 litrů vody. 5 – 6 litrů vody znamená cca 5 – 6 kilogramů zátěže navíc. Dovedete si představit, že byste se s něčím takovým tahali? Asi ano, dříve nám totiž nic jiného nezbývalo, ovšem nyní se situace mění. Dvojice studentů totiž představila zařízení s názvem Fontus. To dokáže vyrábět při jízdě na kole vodu ze vzduchu. Jak je to možné?
Zařízení Fontus je vybavené solárními panely, které napájejí dvojkomorový chladič uvnitř zařízení. Tímto chladičem při jízdě na kole proudí vzduch a částečky vody se srážejí na jeho povrchu a následně stékají do připravené lahve. Tvůrci udávají, že Fontus tímto způsobem dokáže vytvořit až 1 litr vody za hodinu.
Bohužel, jakkoliv je toto zařízení převratné (také se divíte, že to někoho nenapadlo dříve?), má i svá citelná omezení. Tím hlavním je asi závislost kvality vysrážené vody na čistotě ovzduší – společně s kapkami vody se na chladiči srážejí i škodliviny, které byste pak vypili.
Výroba zařízení prý nestojí více jak 40 dolarů (cca 1000 korun). Kdy se zařízení dostane k zákazníkům a kolik za něj výrobce nakonec bude chtít, zatím nevíme.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Fontus/“/]
Nikdo si asi neuvědomuje, že to čerpá vodu ze vzduchu, tudíž vzduch bude ještě potom více suchý. Tohle není žádná novinka, pokusy o tohle byly několikrát.
Tohle je zas nějaká kokotina z Kickstarteru, kde tvůrci vyberou aspoň 3-4 miliony, dobu dodání nesplní, naopak ji přetáhnou aspoň o rok, ten bazmek pak nebude použitelně fungovat a všichni budou na tvůrce nasraní, ti po roce změní firmu a přihlásí zase nějakou podobnou, kde vyberou dalších pár set tisíc? Kondenzace vody je starší než metuzalém a je tu několik firem, které mají podobná zařízení ve větším i menším měřítku (pravda nikdo nebyl takovej moula, aby to montoval na kolo).
Za zmínku stojí ze všech těch firem jen jedna australská, jejíž zařízení vypadá jako větrný mlýn. O energii se stará vítr; přičemž pokud vítr fouká, tak „elektrárna“ dokáže generovat i elektřinu navíc pokud je připojená do sítě. Pokud vítr nefouká, tak se může brát naspořená energie z integrovaných baterií a když jsou baterky prázdné, tak se dá brát energie ze sítě. Přičemž prototypy testují na pobřeží, kde je silný mořský vítr a vysoká vlhkost vzduchu. Na jméno si nepamatuju. Google mi na dotaz „windmill water condensating“ vyhodí leda eolewater.com, což jsou francouzi (není to firma, kterou mám na mysli), co s tím zase chtějí udělat pouště ještě sušší…
I když chápu, že tohle je spíš pro tenhle web OT…